Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Zasilany jest wodami potoku Kamieńczyk i spada ku dołowi trzema kaskadami, osiągając 27 metrów wysokości. Jego strumień, zwężając się ku dołowi, tworzy kocioł eworsyjny, zaś jego wody płyną dalej przez kanion długi na 100 m, zwany Wąwozem Kamieńczyka.

Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się grota zwana Złotą Jamą, wykuta przez Walończyków, poszukujących w tym miejscu pegmatytów i ametystów. Wodospad znajduje się w obszarze ochrony ścisłej ze względu na swoje walory naturalne.

Wodospad Kamieńczyka – informacje dla turystów

Do wodogrzmotu dotrzemy z centrum Szklarskiej Poręby – czerwonym szlakiem tzw. Głównym Szlakiem Sudeckim, którym wędrówkę możemy rozpocząć od skrzyżowania szlaków na ul. Sikorskiego oraz szlakiem czarnym, znajdującym się przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na górę Szrenicę. Podróżujący samochodem mogą zostawić swój pojazd na płatnym parkingu, znajdującego się przy drodze z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby. Zapłacimy za to 8 zł/2h lub 20zł/cały dzień.

Szlak prowadzący do Wodospadu Kamieńczyka jest raczej łagodny, choć wyzwaniem może okazać się jego końcowy fragment z kamienistym wzniesieniem. Biegnący przy wodospadzie szlak czerwony (Główny Szlak Sudecki) jest drogą w kierunku wyższych partii gór, prowadzącą na: Halę Szrenicką, Szrenicę oraz do Śnieżnych Kotłów i samej Śnieżki (jest to jednak już odległość prawie 24 km).

Wodospad Kamieńczyka jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego obowiązują bilety wstępu. Cena biletów jednodniowych, obowiązujących na terenie całego parku, wynosi 8 zł, a biletów ulgowych 4 zł. Warto pamiętać, że park nie pobiera opłaty za dzieci do 7 roku życia. Bilety wstępu obejmują tylko spacer pod górną część kaskady. Zejście w dół do Wąwozu Kamieńczyka jest dodatkowo płatne – 10 zł za bilet normalny i 5 zł na za bilet ulgowy. Należy mieć również na uwadze, że wstęp do Wąwozu Kamieńczyka jest czynny w zależności od sezonu:

  • 9:00-16:00 listopad-marzec;
  • 9:00-17:00 kwiecień-październik;
  • 9:00-18:00 lipiec-sierpień.

W sąsiedztwie wodospadu znajdują się schronisko „Kamieńczyk”, w którym możliwy jest zakup posiłków i napojów, a także pamiątek.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę