Wodospad Kamieńczyka

Wstęp

Od 6 zł

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

przyrodnicze

Godziny otwarcia

9.00-18.00

Miesiące otwarcia

Cały rok

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy i najsłynniejszy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Położony jest na trasie ze Szklarskiej Poręby w wyższe partie gór. Jak wiele miejsc na Dolnym Śląsku, zachwyca swą urodą i rokrocznie przyciąga rzesze turystów.

Wodospad Kamieńczyka – walory krajobrazowe

Wodospad zasilany jest wodami potoku Kamieńczyk i spada ku dołowi trzema kaskadami, osiągając 27 metrów wysokości. Jego strumień zwężając się z 15 do zaledwie 3 metrów, tworzy kocioł eworsyjny, zaś jego wody płyną dalej przez kanion długi na 100 m, zwany Wąwozem Kamieńczyka. Ściany wąwozu mają wysokość ok. 30–35 metrów. Wodospad znajduje się w obszarze ochrony ścisłej ze względu na swoje walory przyrodnicze.

Wodospad Kamieńczyka

Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się grota zwana Złotą Jamą, wykuta przez Walończyków, poszukujących przed wiekami w tym miejscu skarbów, czyli ametystów i innych cennych kamieni, na przykład pegmatytów.

Atrakcją turystyczną wodospad Kamieńczyka stał się w wieku XIX – udostępniono go do zwiedzania w 1890 roku. Od tamtej pory tylko zyskuje na popularności.

Wodospad Kamieńczyka – ciekawostki

 • Przy wodospadzie kręcono sceny do znanego filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.
 • Legenda głosi, że w skład wód zasilających wodospad wchodzą łzy siedmiu rusałek. Opłakiwały one jedną z nich, która poszukując swego ukochanego, Kamieńczyka Bronisza, zginęła spadając w przepaść. Siostry ostrzegały ją, że nic dobrego nie przyjdzie jej ze związku z człowiekiem, jednak miłość był silniejsza niż rozsądek. Powierzyła ukochanemu cenne klejnoty, które ten miał sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na leczenie swej chorej matki. Gdy długo nie wracał, Łabudka poszła go szukać. Pośliznęła się jednak i tak straciła życie…

Wodospad Kamieńczyka trasa

Do wodogrzmotu dotrzemy z centrum Szklarskiej Poręby czerwonym szlakiem, tzw. Głównym Szlakiem Sudeckim. Wędrówkę możemy rozpocząć od skrzyżowania szlaków na ul. Sikorskiego. Szlak czerwony dalej prowadzi w kierunku wyższych partii gór, na: Halę Szrenicką, szczyt Szrenicę oraz do Śnieżnych Kotłów i samej Śnieżki (jest to jednak już odległość prawie 24 km).

Blok CTA

Odpoczynek, imprezy firmowe, wesela w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!

Można też wyruszyć szlakiem czarnym, znajdującym się przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na górę Szrenicę.

Szlak prowadzący do Wodospadu Kamieńczyka jest raczej łagodny, choć wyzwaniem może okazać się jego końcowy fragment z kamienistym wzniesieniem. Droga ze Szklarskiej Poręby do wodospadu zajmuje ok. 1 godziny. Z parkingu ok. 0,5 godziny.

Wodospad Kamieńczyka

Na miejscu należy wziąć kask, gdyż na skutek naturalnej erozji skał odrywają się drobne kamienie, więc trzeba chronić głowę. Do wodospadu Kamieńczyka schodzimy ażurowymi schodami, przyklejonymi do jednej ze ścian. Trasa ma ograniczoną pojemność, więc czasem trzeba chwilę poczekać na swoją kolej. Ale z pewnością warto! Wodospad nagle ukazuje nam się przed oczami – wspaniałe widoki wynagradzają wszelkie niedogodności.   

Wodospad Kamieńczyka – informacje dla turystów

 • Godziny otwarcia – zależnie od sezonu:
  • 9:00-16:00 listopad-marzec;
  • 9:00-17:00 kwiecień-październik;
  • 9:00-18:00 lipiec-sierpień.
 • W sąsiedztwie wodospadu znajduje się Schronisko „Kamieńczyk”, w którym można coś zjeść i wypić. Można tam też kupić pamiątki.
 • Wodospad Kamieńczyka jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego obowiązują bilety wstępu.
 • Cena biletów jednodniowych, obowiązujących na terenie całego parku – 9 zł, biletów ulgowych – 4,5 zł.
 • Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.
 • Bilety wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego obejmują tylko spacer pod górną część kaskady.
 • Zejście do Wąwozu Kamieńczyka, w dół, jest dodatkowo płatne – 12 zł – bilet normalny; 6 zł – bilet ulgowy.
 • Podróżujący samochodem mogą zostawić auto na płatnym parkingu, znajdującym się przy drodze z Jakuszyc do Szklarskiej Poręby. Opłaty za parking zaczynają się od 8 zł za 2 godziny.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Wodospad Kamieńczyka cennik?

Aby zobaczyć wodospad Kamieńczyka w pełnej okazałości, musimy kupić 2 bilety wstępu. Jeden do Karkonoskiego Parku Narodowego (9 zł cały bilet, 4,5 zł ulgowy), a drugi uprawniający do wejścia na wodospad (odpowiednio 12 i 6 zł).

Wodospad Kamieńczyka godziny otwarcia?

Wodospad Kamieńczyka czynny jest zależnie od pory roku. W sezonie wakacyjnym wodospad można zwiedzać w godzinach 9:00-18:00. Od listopada do marca w godzinach 9:00-16:00, a od kwietnia do października (za wyjątkiem lipca i sierpnia) oglądanie wodospadu możliwe jest w godzinach 9:00-17:00.

Wodospad Kamieńczyka trasa?

Do wodospadu Kamieńczyka prowadzą ze Szklarskiej Poręby dwie trasy. Możemy wybrać dojście szlakiem czerwonym, czyli tzw. Głównym Szlakiem Sudeckim lub szlakiem czarnym. Żaden nie jest zbyt wymagający, można wybrać się na wycieczkę nawet z dziećmi. Całe zwiedzanie zajmie nam co najmniej 3 godziny, licząc trasę ze Szklarskiej Poręby, ewentualną kolejkę do wejścia na wodospad, jakąś przekąskę i odpoczynek w Schronisku „Kamieńczyk” oraz powrót.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę