Wodospad Podgórnej znajduje się w samym sercu Karkonoszy. Kaskada jest największą naturalną atrakcją miejscowości Przesieka, znajdującej się w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego. To trzeci wodogrzmot pod względem wysokości w polskich Karkonoszach.
Wodospad Podgórnej – lokalizacja
Znajdziemy go w malowniczej miejscowości Przesieka, pod zboczem Wzgórza Polanka, na wysokości 547 m n.p.m. Strumień wodospadu spada dwiema kaskadami z 10 metrów do kotła eworsyjnego. Na wprost wodospadu, nad potokiem, zawieszony jest drewniany mostek, z którego roztacza się piękny widok na kaskadę.
Znajdujące się po obu stronach strumienia granitowe urwiska stanowią piękną ramę dla opadającej wody. Tym samym czynią wodogrzmot jednym z piękniejszych miejsc w regionie. Wodospad Podgórnej jest jedną z rzadziej odwiedzanych atrakcji Karkonoszy. Niemniej wycieczka w to miejsce jest idealną okazją do spaceru z dala od tłumów. Przy wodospadzie mamy możliwość odpoczynku na ławkach lub w drewnianej wiacie ze stołami.
Większe od niego Wodospad Kamieńczyka (27 m wysokości) oraz Wodospad Szklarki (13 m wysokości) przyciągają więcej turystów, jednak Wodospad Podgórnej jest równie malowniczy i co ważne, bezpłatny.
Wodospad Podgórnej – ciekawostki
Morsowanie w Wodospadzie Podgórnej to już tradycja – zimowe kąpiele gromadzą nawet do kilkudziesięciu osób. A temperatura wody nawet latem jest bardzo niska, zazwyczaj nie przekracza 10 stopni Celsjusza.
Jakiś czas temu pojawił się pomysł pomysł budowy małej zapory narzutowej nad wodospadem, która miałaby pozbawić wodospad aż 70% wody! Projekt z 2007 roku na szczęście nie zyskał aprobaty starostwa jeleniogórskiego. Z uwagi na reguły dotyczące zasad zagospodarowania gminy Podgórzyn, a ponadto położenie Wodospadu Podgórnej na terenie obszaru Natura 2000, nie wydano pozwolenia na taką budowę.
Imprezy firmowe, odpoczynek, wesela w górach?
Warto wspomnieć, że aż do końca 1964 roku do Podgórzyna Górnego, czyli niemal do Wodospadu Podgórnej, kursowały tramwaje z Jeleniej Góry. Na pamiątkę tych czasów w Podgórzynie pozostawiono czerwony wagonik tramwajowy. W tamtym okresie poniżej wodospadu działała także gospoda.
Wodospad Podgórnej – informacje dla turystów
Do Wodospadu Podgórnej prowadzi kilka szlaków. Droga zaczyna się w Przesiece, na rozstaju szlaków przy Walońskim Kamieniu (ulica Karkonoska). Można wybrać szlak żółty, zielony lub czarny. Czarny i zielony wiodą bezpośrednio do wodospadu, w stronę Kaskad Myi, od których drogowskazy wskażą drogę wprost do punktu widokowego nad górną kaskadą, a później prowadzą pod Wodospad Podgórnej. Żółty szlak prowadzi dalej przez las do Borowic. Czarnym szlakiem można dojść do pobliskiej Sosnówki, urokliwej letniskowej miejscowości położonej nad pięknym zalewem.
Wodospad Podgórnej to dobry wybór dla zwiedzających Karkonoski Park Narodowy. Przy okazji pobytu w Przesiece warto podejść do Kaskady Myi – niewielkiego, urokliwego wodospadu otoczonego zielonymi od mchu kamieniami. Kaskada równie pięknie wygląda zimą, jak i latem. W pobliżu znajdują się także inne warte odwiedzenia atrakcje, jak na przykład Mała Japonia Ogród Japoński Siruvia.
Przy wodospadzie znajduje się wiata oraz kilka stołów z ławkami – to idealne miejsce na piknik.
Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:
Najczęściej zadawane pytania
Gdzie się znajduje Wodospad Podgórnej?
Wodospad Podgórnej leży blisko Karpacza, obok Przesieki. To jeden z trzech największych wodospadów w Karkonoszach, obok Wodospadu Kamieńczyka i Wodospadu Szklarki. Swoją nazwę zawdzięcza zasilającemu go strumieniowi. Dostępny jest przez cały rok, nie ma opłat za wejście.
Wodospad Podgórnej parking?
Jeśli wybieramy się nad Wodospad Podgórnej autem, możemy je zostawić w Przesiece, na parkingu przy ul. Karkonoskiej. Spacer stamtąd do Wodospadu Podgórnej zajmie około 20 minut. Dalej są już zakazy parkowania. Inny dostępny parking mieści się przy Ogrodzie Japońskim Siruwia. Dojście stamtąd do wodospadu zajmuje około 15 miny. Parkingi są bezpłatne, podobnie jak wstęp na teren wodospadu. Do wodospadu można też dojechać komunikacją miejską z Cieplic.