Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej to trzeci wodogrzmot pod względem wysokości w Polskich Karkonoszach. Strumień wodospadu spada dwiema kaskadami z 10 metrów do kotła eworsyjnego. Kaskada jest największą naturalną atrakcją miejscowości Przesieka, znajdującej się w pobliżu Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Podgórnej znajduje się w samym sercu Karkonoszy. Znajdziemy go w malowniczej miejscowości Przesieka, pod zboczem Wzgórza Polanka, na wysokości 547 m n.p.m. Na wprost wodospadu, nad potokiem, zawieszony jest drewniany mostek, z którego roztacza się piękny widok na wodospad.

Znajdujące się po obu stronach strumienia granitowe urwiska stanowią piękną ramę dla opadającej wody. Tym samym czynią wodogrzmot jednym z piękniejszych miejsc w regionie. Uważa się że Wodospad Podgórnej jest jedną z rzadziej odwiedzanych atrakcji regionu. Niemniej wycieczka w to miejsce jest idealną okazją do spaceru z dala od tłumów. Przy wodospadzie mamy możliwość do odpoczynku na ławkach lub w drewnianej wiacie ze stołami.

Interesującym faktem jest pomysł budowy małej zapory narzutowej nad wodospadem, która miałaby pozbawić wodospadu 70% wody. Projekt z 2007 roku na szczęście nie zyskał aprobaty starostwa jeleniogórskiego. Z uwagi na reguły dotyczące zasad zagospodarowania gminy Podgórzyn a ponadto położenie Wodospadu Podgórnej na terenie obszaru Natura 2000, nie wydano pozwolenia na taką budowę.

Wodospad Podgórnej – informacje dla turystów

Do Wodospadu Podgórnej prowadzi kilka szlaków. Najłatwiejsza droga, idealna dla zmotoryzowanych, wychodzi od bezpłatnego parkingu położonego przy ulicy „Droga do Wodospadu”. Spacer z parkingu zajmuje ok 10 min i nie jest wymagającą trasą. Alternatywą jest podążanie czarnym lub zielonym szlakiem, w stronę Kaskad Myi, od których drogowskazy wskażą drogę wprost do punktu widokowego zlokalizowanego nad górną kaskadą i później pod Wodospad Podgórnej.

Wodospad Podgórnej to dobry wybór dla zwiedzających Karkonoski Park Narodowy. Przy okazji pobytu w Przesiece warto podejść do Kaskady Myi – niewielkiego wodospadu otoczonego zielonymi od mchu kamieniami. Kaskada równie pięknie wygląda zimą. W pobliżu znajdują się także inne warte odwiedzenia atrakcje, jak np. Mała Japonia Ogród Japoński Siruvia.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę