Chybotek

Chybotek to jedna z najciekawszych górskich atrakcji znajdująca się w Szklarskiej Porębie, a dokładniej na południowo-wschodnich zboczach Wysokiego Grzbietu. Jest to wysoki na kilka metrów zespół granitowych bloków, znajdujący się na wysokości 565 m n.p.m.

Intrygujące jest to, że najwyższej położony siedmiokątny kamień podparty jest tylko w dwóch miejscach. Z racji takiego ułożenia można go rozkołysać jedynie siłą mięśni. Stąd też wzięła się jego nazwa. Możliwość rozkołysania kamienia w ten sposób jest tym bardziej niezwykła, że waży on aż 15 ton. Najprostszą i najskuteczniejszą  metodą na poruszenie skały jest rozkołysanie go od dołu. W niedalekim sąsiedztwie Chybotka znajduje się kilka mniejszych formacji o podobnym wyglądzie.

Historia Chybotka

Chybotek owiany jest legendą. Niektóre z podań mówią, że skała ma blokować tajemnicze wejście do pobliskiej jaskini, w której zgromadzone zostały niezwykle cenne skarby. Wspomina się, że kamień należał do władającego od wieków w tym regionie karkonoskiego Ducha Gór. Inne legendy mówią o istnieniu tajemniczego korytarza prowadzącego od Chybotka na Zamek Wieczorny, miejsca szczególnego dla Walonów.

Chybotek dawniej nazywano także z niemieckiego Zuckerschale, ponieważ z wyglądu przypominał nieco cukiernicę. Głoszono też, że kamień ułożył w ten sposób sam Diabeł. Niezwykłą popularnością cieszył się już w XIX wieku, a w 1933 roku uznano go za pomnik przyrody nieożywionej.

Jak dojść do skały Chybotek?

Najłatwiejszym, a zarazem najkrótszym szlakiem prowadzącym do skały jest ten wiodący ze Szklarskiej Poręby do Domu Wlastimila Hofmana. Trasa liczy zaledwie 600 metrów a jej przejście zajmuje około 10 minut.

Do Chybotka można dostać się także czarnym szlakiem prowadzącym od Wodospadu Szklarki. Następnie należy przejść na szlak niebieski. Tym sposobem wejście zajmie nam około 15 minut.

Chcąc wydłużyć wędrówkę, warto skorzystać z trasy wiodącej spod Kościoła pw. Matki Bożej Różańcowej niedaleko Orlej Skały w Szklarskiej Porębie Dolnej. Taka opcja to około 30 minut przyjemnego spaceru. W okolicach kościoła znajdziemy również parking, na którym możemy zostawić samochód.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Jakie szlaki prowadzą do Chybotka?

Najkrótszym, a do tego najłatwiejszym i najszybszym szlakiem jest ten ze Szklarskiej Poręby, który wiedzie od Domu Wlastimila Hofmana. Inną opcją jest podejście od Wodospadu Szklarki lub od strony Wysokiego Kamienia.

Z czego zbudowany jest Chybotek?

Głaz jest zbudowany z granitu karkonoskiego. Ten rodzaj skał powstał w czasie orogenezy waryscyjskiej. Granit karkonoski składa się z kilku odmian granitów.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę