Zamek Kliczków

Wstęp

Od 25 zł

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne

Miesiące otwarcia

Cały rok

Zamek Kliczków to wspaniały kompleks parkowo-pałacowy, swą formą nawiązujący do słynnych francuskich zamków nad Loarą. Odkryj jego tajemnice i zachwyć się urokiem tego wyjątkowego miejsca!

Zamek Kliczków – położenie

Ta imponujących rozmiarów budowla znajduje się w niedużej wsi Kliczków. Leży pośrodku Borów Dolnośląskich, zaledwie 15 km od Bolesławca, nad rzeką Kwisą. Pod względem kubatury należy do największych tego typu budowli na Dolnym Śląsku.

Blok CTA

Wesele, impreza firmowa, wypoczynek w górach?

Sprawdź ofertę Dworu Korona Karkonoszy!

Zamek Kliczków – historia

Dzieje Zamku Kliczków sięgają XIII wieku. Został zbudowany ok. 1290 roku i w najwcześniejszych wiekach pełnił funkcję warowni, chroniącej Księstwo Świdnicko-Jaworskie. Ufundował go książę piastowski Bolko I Surowy, prawdopodobnie w celu obrony przed najazdami czeskimi. W kolejnych wiekach zamek wielokrotnie zmieniał swoich właściciel. Był własnością możnych rodów von Zedlitzów, następnie von Rechenbergów, von Schel­len­dorfów, von Fran­ken­bergów. Od około połowy XVIII wieku aż do roku 1945 majątek pozostawał w rękach rodziny Solm-Tecklenburg.

Kolejni właściciele modernizowali jego formę, aż do ostatniego remontu z lat 80. XIX wieku. To wtedy nadano mu formę nawiązująca do sławnych zamków nad Loarą we Francji. Zakres przeprowadzonych zmian był imponujący. Dobudowano nowe wieże i szczyty, wzbogacono elewację o ozdobne portale, przebudowano wnętrza i zadbano o ich nowy wystrój. Oprócz tego założono ogromny, 80-hektarowy park w stylu angielskim. Zbudowano też mauzoleum rodowe i cmentarz dla koni, które dziś stanowią atrakcję turystyczną. 

Zamek Kliczków zimą

Zamek Kliczków obecnie  

Na Zamek Kliczków składają się obecnie dwa skrzydła mieszkalne w stylu neogotyckim i neorenesansowym, okalające dziedziniec. Ponadto na terenie posiadłości Zamku Kliczków możemy znaleźć mauzoleum rodowe wraz z dawnym cmentarzem dla koni, chyba jedynym w Polsce. Znajdziemy tam ostatnie dwa zachowane nagrobki tych szlachetnych zwierząt, na których wykuto imiona koni i daty ich śmierci. Całość otoczona jest wielkim, 80-hektarowym ogrodem w stylu angielskim, gdzie znajdziemy między innymi kasztanowce, daglezje oraz choiny kanadyjskie.

We wnętrzu Zamku Kliczków zachowały się wyjątkowe pomieszczenia. Są to: historyczna Biblioteka, Sala Teatralna ozdobiona polichromiami z motywem myśliwskim, Sala Kominkowa z imponującym piecem czy też Sala Dworska, tzw. Biała.

Zamek Kliczków – legendy

Zamek Kliczków, jak większość tego typu pradawnych budowli, kryje w sobie pewną tajemnicę. To historia o miłości i zdradzie… Zamek jest odwiedzany przez ducha setnika, który zakochał się w żonie swego dowódcy, którą miał się opiekować pod nieobecność rycerza. Związał się z nią, przekonując wszystkich o śmierci prawowitego małżonka. Gdy rycerz wracał z wojny, zdradziecki poddany uwięził go, by prawda nie wyszła na jaw. Po kilku latach ten zdołał jednak uciec. Gdy poznał całą prawdę, uwięził żonę i jej kochanka w lochach. Ten zmarł z głodu w podziemiach Zamku Kliczków, i to jego duch nawiedza dziś warownię.

Informacje dla turystów

  • Pod koniec lat 90. XX wieku firma Integer SA wykupiła Zamek Kliczków. Odbudowała rezydencję, a ponadto zaadoptowała ją na cele konferencyjno-wypoczynkowe. 
  • Do Zamku Kliczków można dojechać trasą A4 prowadzącą z Wrocławia do Berlina, zjeżdżając na Bolesławiec. Oddalony on jest od wsi Kliczków o ok. 15 km.
  • Przed zamkiem znajduje się duży, bezpłatny parking. Jest też parking monitorowany, ulokowany za zamkiem, gdzie za pozostawienie pojazdu zapłacimy 40 zł za dobę.
  • Zamek Kliczków jest dostępny do zwiedzania przez cały tydzień.
  • Wstęp na teren zamku jest płatny: 35 zł za osobę dorosłą i 25 zł za dzieci i młodzież w wieku 4-18 lat.
  • Istnieje również możliwość zwiedzania zamku nocą, albo z anglojęzycznym lub niemieckojęzycznym przewodnikiem.
  • W Zamku Kliczków istnieje możliwość wypożyczenia roweru, także z siodełkiem dla dzieci.
  • Hotel oferuje przejażdżki bryczką, naukę jazdy na lonży oraz kuligi.
  • W Zamku Kliczków zgromadzono zabytki dokumentujące życie w średniowieczu – militaria, monety, narzędzia, gry oraz tablice ilustrujące życie w dawnych epokach.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Zamek Kliczków zwiedzanie?

Zamek Kliczków można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli. Wstęp jest płatny – 35 zł kosztuje bilet dla dorosłych, 25 zł dla dzieci w wieku 4-18 lat. Na Zamku Kliczków znajduje się Muzeum Średniowiecza z ekspozycją ukazującą życie w tamtej epoce.

Zamek Kliczków dojazd?

Do Zamku Kliczków najprościej jest dojechać autostradą A4, prowadzącą z Wrocławia do Berlina. Trzeba zjechać na Bolesławiec, który oddalony jest od Zamku Kliczków około 15 km. Przed zamkiem jest jeden duży, bezpłatny parking. Drugi parking, strzeżony, płatny, znajdziemy za zamkiem. Koszt pozostawienia tam auta to 40 zł za dobę.

Zamek Kliczków noclegi?

W Zamku Kliczków można nocować, ponieważ pełni on funkcje hotelowe. Oferuje 219 miejsc noclegowych w 89 pokojach. Można też skorzystać z pakietów pobytowych typu SPA lub jeździeckich.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę