Śnieżka

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy (1602 m n.p.m.) położony w Sudetach, będący jednocześnie najwyższym szczytem Czech. Przepięknie góruje nad Karpaczem i całą okolicą. Jest to szczyt graniczny, przez Niemców nazywany Schneekoppe, a przez Czechów – Sněžka.  Góra zbudowana jest ze skał granitowych, a zbocza pokryte są skalnym rumowiskiem.

Obecna nazwa szczytu pochodzi z XIX wieku od słowa śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Swego czasu Śnieżkę nazywano także „Górą Olbrzymią”. Jej symbolem jest znajdujący się na szczycie budynek Obserwatorium Meteorologicznego, który swoim kształtem przypomina spodek kosmiczny. Co ciekawe, obserwacje na Śnieżce trwają od 1880 roku. Pierwszą profesjonalną stację meteorologiczną wybudowano tu w 1900 roku. Była to wówczas najdroższa inwestycja w Europie. Najstarszym budynkiem na Śnieżce jest natomiast kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku.

Śnieżka – miejsce o niezwykłym klimacie

Charakterystyczną cechą Śnieżki są też często zmieniające się warunki atmosferyczne, z przewagą tych wyjątkowo surowych, jak częste i obfite opady deszczu i śniegu, porywisty wręcz huraganowy wiatr oraz niskie temperatury. Niezwykły klimat panujący na Śnieżce można porównać z tym występującym w okolicach koła podbiegunowego. Śnieg leży tu nieprzerwanie od października do maja, a średnia roczna temperatura wynosi 0,4 stopnia.

Przy pięknej pogodzie ze szczytu Śnieżki można podziwiać panoramę okolicy, a widoczność potrafi sięgać aż 200 km. Można więc dostrzec z niego i Wrocław i Pragę. U podnóża góry na Równi pod Śnieżką znajduje się schronisko Dom Śląski, bardzo sympatyczne miejsce.

Jak dostać się na szczyt Śnieżki?

Na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków turystycznych, zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Przez szczyt przebiega szlak o długości 27,7 km nazywany Drogą Przyjaźni Polsko – Czeskiej, oznaczony kolorem czerwonym. 

Dobrą wiadomością dla wielu turystów jest to, że na Śnieżkę można dostać się również kolejką.  Na sam szczyt dojedziemy z czeskiego Pecu, z Karpacza dostaniemy się na pobliską Kopę, pozostały odcinek należy przejść pieszo.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę