Pałac w Staniszowie

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne

Miesiące otwarcia

Cały rok

Malowniczy Pałac w Staniszowie stanowi element kompleksu Doliny Pałaców i Ogrodów wraz z blisko 30 innymi obiektami architektury świeckiej.

Pałac w Staniszowie – historia

Pałac w Staniszowie wraz z przyległym parkiem to obiekt wyjątkowo urokliwy. Nie bez powodu trwają starania o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Staniszów to dawna wieś rycerska, przez wiele wieków siedziba rodu von Reuss, który aż do końca II wojny światowej posiadał te ziemie. Pałac zbudowano w 2. poł. XVI wieku w stylu renesansowym, jednak w 1787 roku przebudowano go w stylu barokowym. W wieku XIX dobudowano oranżerię i wschodnie skrzydło. Od tamtego czasu stał się atrakcją turystyczną dla kuracjuszy z Cieplic i okolicznych mieszkańców.

Pałac w Staniszowie

Pałac w Staniszowie dziś

Obecnie Pałac w Staniszowie posiada dwie kondygnacje oraz poddasze. Przy głównym wejściu znajduje się taras ozdobiony kolumnami. Do dziś zachowało się wiele elementów dekoracyjnych z XVIII i XIX wieku – oryginalne boazerie, parkiety, sztukaterie, kominki i posadzki oraz florystyczne malowidła ścienne saloniku ogrodowego.

Blok CTA

Imprezy firmowe, wesela, imprezy rodzinne?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

W 2001 roku Pałac w Staniszowie został zakupiony przez obecnych właścicieli, którzy przeprowadzili w nim gruntowny remont. Obecnie mieszkają oni w pałacu, ale funkcjonuje tu również hotel z 43 pokojami i restauracją. W dawnym budynku folwarcznym znajduje się strefa SPA z basenem. Hotel jest także miejscem, w którym prowadzona jest działalność kulturalna i artystyczna. Odbywają się tutaj koncerty Filharmonii Dolnośląskiej, Międzynarodowe Warsztaty Operowe, a od 2003 roku funkcjonuje Galeria Pałac Staniszów. Mieści się tu również siedziba Klubu Rotariańskiego, zajmującego się działalnością humanitarną.

Atrakcje Pałacu w Staniszowie

Pałac otoczony jest przez rozległy park krajobrazowy w stylu angielskim, zaprojektowany przez Petera Josefa Lenne, pruskiego ogrodnika i architekta krajobrazu doby klasycyzmu. Rozciąga się z niego widok na Śnieżkę. Jest to jeden z pierwszych parków w stylu angielskim założony na Dolnym Śląsku. Park składa się z dwóch przylegających do siebie ogrodów, w których występuje wiele rzadkich gatunków drzew i roślin, jak choćby daglezja zielona, choina kanadyjska, klon palmowy czy dąb czerwony. Liczne grupy skalne, bogaty drzewostan, kaskadowo połączone stawy – oto jego zalety. W parku znajduje się też wspaniała oranżeria. Park dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych.

Restauracja znajdująca się w Pałacu w Staniszowie cieszy się dużą popularnością. Zachęca do spróbowania potraw nawiązujących do dawnych smaków i tradycji wywodzącej się z regionu. Ponadto stawia na ekologię i świeże, lokalne składniki.

Sam hotel to połączenie tradycji z nowoczesnymi udogodnieniami. Niezwykłą atrakcją jest przepiękny widok na szczyt Śnieżki, który można podziwiać z niektórych balkonów.

Lokalizacja Pałacu Staniszów

Pałac Staniszów znajduje się zaledwie 8 km od Jeleniej Góry, 3 km od Sosnówki, zabytkowej wsi letniskowej, a także blisko znanego i lubianego kurortu – Karpacza oraz niedaleko przepięknej Szklarskiej Poręby. To świetny punkt startowy do górskich wypraw i zwiedzania atrakcji Kotliny Jeleniogórskiej. W odległości pieszego spaceru znajdują się myśliwski zamek księcia Henryka i urokliwa kaplica św. Anny na Grabowcu z Cudownym Źródełkiem. 

Do Pałacu w Staniszowie można dojechać autobusem miejskim z Jeleniej Góry.

Ogród – Pałac w Staniszowie

Dolina Pałaców i Ogrodów – imprezy

Magiczna Dolina Pałaców i Ogrodów to wyjątkowy region. Wspaniałe zabytkowe obiekty i piękne krajobrazy tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera ten region na wypoczynek w gronie rodziny czy znajomych, na imprezy firmowe czy wesela w górach.

Wesele Dolny Śląsk

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Noclegi w Pałacu w Staniszowie?

W obiekcie mieści się hotel z 45 pokojami. Indywidualnie urządzone pokoje inspirowane są poszczególnymi miesiącami roku, żywiołami i znakami zodiaku. Do nich też nawiązują ich nazwy.

Staniszów atrakcje?

Piękny pałac z XVIII wieku, utrzymany w stylu dawnej arystokratycznej siedziby i zaprojektowany przez Petera Josefa Lenne przypałacowy ogród to niewątpliwie atrakcje Staniszowa. To pierwszy park w stylu angielskim założony na Dolnym Śląsku. Znajdziemy w nim bogactwo fauny i flory oraz bogaty drzewostan. Obok jest także słynna góra Witosza.

Restauracja Staniszów?

W Pałacu w Staniszowie działa restauracja, w której można spróbować regionalnych potraw przygotowywanych z lokalnych produktów. Czynna jest codziennie w godzinach 10.00-22.00. Mieści się w pięknych, historycznych wnętrzach.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę