Pałac w Staniszowie

Malowniczy Pałac w Staniszowie, znajdujący się zaledwie 8 km od Jeleniej Góry, stanowi element kompleksu Doliny Pałaców i Ogrodów wraz z blisko 30 innymi obiektami architektury świeckiej. Zarys murów sugeruje, iż pierwotnie był on renesansowym dworem. Obecnie jest własnością prywatną. Mieści się w nim hotel ze strefą SPA a także restauracją.

Pałac w Staniszowie – historia

Pałac w Staniszowie wraz z przyległym do siebie parkiem to obiekt wyjątkowo urokliwy. Nie bez powodu trwają starania o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac w Staniszowie wybudowano w XVIII wieku. Posiada dwie kondygnacje oraz poddasze. Przy głównym wejściu znajduje się taras ozdobiony kolumnami. W 1887 roku pałac przebudowano a ponadto powiększono o dodatkowe skrzydło. Do dziś zachowała się część oryginalnego wyposażenia.

W 2001 roku Pałac w Staniszowie został zakupiony przez obecnych właścicieli, którzy przeprowadzili w nim gruntowny remont. Obecnie mieszkają oni w pałacu, ale funkcjonuje tu również hotel z 43 pokojami i restauracją. W dawnym budynku folwarcznym znajduje się strefa SPA z nadzwyczajnym basenem. Hotel jest także miejscem, w którym prowadzona jest działalność kulturalna i artystyczna. Odbywają się tutaj koncerty filharmonii Dolnośląskiej, Międzynarodowe Warsztaty Operowe a od 2003 roku funkcjonuje Galeria Pałac Staniszów. Mieści się tu również siedziba Klubu Rotariańskiego, zajmującego się działalnością humanitarną.

W otoczeniu pięknej przyrody

Pałac otoczony jest przez park krajobrazowy w stylu angielskim. Rozciąga się z niego widok na Śnieżkę. Park składa się z dwóch przylegających do siebie ogrodów, w których występuje wiele rzadkich gatunków drzew i roślin. W parku znajduję się też przecudna oranżeria. Restauracja znajdująca się w Pałacu w Staniszowie cieszy się dużą popularnością. Zachęca do spróbowania potraw nawiązujących do dawnych smaków i tradycji wywodzącej się z regionu. Ponadto stawia na ekologię i świeże, lokalne składniki.

Sam hotel to połączenie wytwornej tradycji z nowoczesnymi udogodnieniami. Niezwykłą atrakcją jest przepiękny widok na szczyt Śnieżki, który można podziwiać z niektórych balkonów.

Dolina Pałaców i Ogrodów – imprezy

Magiczna Dolina Pałaców i Ogrodów to wyjątkowy region. Wspaniałe zabytkowe obiekty i piękne krajobrazy tworzą jedyny w swoim rodzaju klimat. Nic więc dziwnego, że wiele osób wybiera ten region na wypoczynek w gronie rodziny czy znajomych, na imprezy firmowe czy wesela w górach.

Wesele Dolny Śląsk

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Czy w Pałacu w Staniszowie można nocować?

W obiekcie mieści się hotel do dyspozycji gości. Indywidualnie urządzone pokoje zostały inspirowane miesiącami i znakami zodiaku. Do nich też nawiązują ich nazwy.

Czym wyróżniają się przypałacowe ogrody?

Zaprojektowany przez Petera Josefa Lenn przypałacowy ogród jest pierwszym parkiem w stylu angielskim założonym na Dolnym Śląsku. Znajdziemy w nim bogactwo fauny i flory oraz bogaty drzewostan.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę