Zamek księcia Henryka

Zamek księcia Henryka w Staniszowie (niem. Heinrichsburg) usytuowany został na górze Grodna (504 m n.p.m). To najwyższe wzniesienie Wzgórz Łomnickich. Ten stylizowany na gotycką ruinę zamek myśliwski ufundował Henryk XXXVIII von Reuss. Obiekt wchodził w skład kompleksu, którego dawnym centrum był w pałac w Staniszowie wraz z otaczającym go parkiem.

Budowla była własnością rodziny von Reuss do 1945 roku. Powoli niszczała w kolejnych latach, aż do momentu, w którym zostały wyłącznie pionowe części budowli, wraz z wieżą. Zamek poddano renowacji na przełomie 2015/2016 roku. Dzięki temu obiekt mógł zostać udostępniony do zwiedzania turystom. Dziś cieszy się ich sporym zainteresowaniem – zarówno młodsi jak i starsi doceniają jego urok.

Zamek księcia Henryka – jak tu dotrzeć?

Chcąc udać się do Zamku na Górze Grodna należy z Jeleniej Góry podążać w kierunku zalewu Sosnówka, drogą 366, wiodącą z Karpacza do Szklarskiej Poręby. Do Zamku księcia Henryka można trafić za pomocą trzech szlaków:

  • Szlak żółty od strony Sosnówki to najkrótsza trasa, która zajmie ok. 20 min drogi. Prowadzi z parkingu Złoty Widok Grill Bar, od którego biegnie przez las spokojną, nieprzysparzającą wyzwań drogą.
  • Szlak niebieski biegnący od Marczyc powinien zająć ok. 25 min marszu. Informacja dla zmotoryzowanych – samochód można pozostawić przy szlaku z Cieplic.
  • Trzecia trasa, wiodąca również szlakiem żółtym, biegnie od kościoła w Staniszowie, gdzie znajduje się parking, na którym miejsce znajdą również autokary – stąd trasa do celu zajmuje ok. 35 min.

Żadna z tras nie należy do wymagających. Szlaki są dobrze oznaczone drogowskazami, dlatego ich pokonanie nie powinno stanowić problemu.

Zamek księcia Henryka czynny jest dla zwiedzających od maja do października w godzinach 10:00-17:00. W okresie październik – kwiecień, aby zwiedzić zamek i wejść na jego wieżę, należy umówić się telefonicznie z panem Marcinem, który dba o zamek. Dostępny jest pod numerem +48 695 558 553.

Zamek jest zdecydowanie miejscem wartym odwiedzin. Jego romantyczny klimat idealnie wpisuje się w malownicze otoczenie. Wspaniały widok na Karkonosze a także zalew Sosnówka, który możemy podziwiać z jego wieży, jest idealną nagrodą za ukończony przemarsz. Po wędrówce można odpocząć na ławeczkach, a jeśli przygotujecie prowiant, w wyznaczonym do tego miejscu istnieje możliwość rozpalenia ogniska.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę