Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Jest położony  525 m n.p.m. a jego wysokość wynosi 13,3 m. Woda z potoku Szklarki spływa szeroką kaskadą, zwężając się ku dołowi i tworząc kocioł eworsyjny. Wodogrzmot zawdzięcza swoją popularność nie swojej wysokości czy szerokości, ale wyjątkowemu, romantycznemu urokowi.

Nad Wodospad Szklarki chętnie wybierają się energiczni piechurzy jak i rodziny z dziećmi, dzięki bardzo łatwemu do pokonania szlakowi. Do atrakcji prowadzi droga, będąca odcinkiem dwóch szlaków turystycznych:

  • czarnego – który okala Szklarską Porębę,
  • niebieskiego: od Piechowic do Czeskiej Budki.

Wylot trasy znajduje się na Parkingu Szklarka usytuowanym przy drodze krajowej nr. 3, między Piechowicami a Szklarską Porębą. Na parkingu dostępnych jest kilkadziesiąt miejsc parkingowych, a kilka z nich przeznaczona jest także dla autobusów. W obrębie parkingu znajdziemy również przystanki autobusowe – autobusy odchodzą stąd w stronę Jeleniej Góry i Piechowic oraz ku Szklarskiej Porębie.

Wodospad Szklarki – informacje dla turystów

Drogę na szlak można znaleźć między mieszczącymi się tam straganami, a po przekroczeniu pierwszego mostu dotrzemy także do punktu informacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego, w którym należy zakupić bilety wstępu. Bilet jednodniowy, obowiązujący na terenie całego parku, kosztuje 8 zł, a bilet ulgowy – 4 zł. Park nie pobiera opłaty za dzieci do 7 roku życia.

Dystans od parkingu do Wodospadu Szklarki wynosi 1 km, a średni czas, w którym można go pokonać, to ok. 30 min. Co istotne szlak z łatwością przemierzą również osoby poruszające się na wózkach, a dzięki wieńczącej go platformie widokowej, każdy ma możliwość podziwiania go w pełnej krasie.

Chcąc zobaczyć kaskadę z innej perspektywy, można podjeść ku górze schodami, które znajdują się po prawej stronie wodogrzmotu. Przy samym wodospadzie znajduje się także nieduże schronisko Kochanówka, w którym można zjeść i napić się czegoś ciepłego. Dodatkowo schronisko dysponuje 12 miejscami noclegowymi, w tym pokojem z widokiem na Wodospad Szklarki.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę