Stawy Podgórzyńskie

Znajdują się na skraju Podgórzyna w naturalnym obniżeniu Kotliny Jeleniogórskiej. Stawy Podgórzyńskie założone zostały w XV wieku przez zakon Cystersów z Cieplic w celach hodowlanych. Po rozbudowie, która miała miejsce w XVIII wieku, był to największy kompleks stawów hodowlanych w tej okolicy, a także najwyżej położony w całej Europie. Obecnie kompleks składa się z 22 stawów i znajduje się w prywatnych rękach.

Stawy Podgórzyńskie – wyjątkowe miejsce w Sudetach

Stawy Podgórzyńskie zajmują obecnie obszar 106 hektarów i są jednym z bardziej malowniczych miejsc w Sudetach. Maksymalna głębokość, jaką osiągają tutejsze zbiorniki wodne, to 2,5 metra. To wyjątkowe miejsce przyciąga wielu turystów umiłowanych w przyrodzie, ciszy i harmonii.

Historycznym wydarzeniem było poprowadzenie w 1911 roku przez groblę dzielącą stawy linia tramwajowej, która prowadziła z Cieplic do Podgórzyna. Linia ta funkcjonowała aż do roku 1964. Były plany jej dalszej rozbudowy, jednak ostatecznie została zastąpiona przez komunikację autobusową.

Stawy Podgórzyńskie słyną z wielu gatunków ptaków, które upodobały sobie to miejsce głównie za sprawą torfowego podłoża, dogodnego dla niektórych ptaków a także optymalnego położenia stawów. Spotkać tu można takie ciekawe gatunki jak: czapla siwa, czajka, kulon, perkoz, różne rodzaje kaczek i gęsi, a także łabędzie. Występują tu także drapieżniki, zwłaszcza jastrząb, myszołów i kania ruda. Spotkać tu można również, choć rzadko, sokoła wędrownego.

W okolicy działa stylowa restauracja, usytuowana zaraz nad brzegiem wody. Można w niej skosztować pysznych regionalnych potraw i świeżych, odłowionych w stawach ryb. Stawy Podgórzyńskie otoczone są przepięknym krajobrazem Karkonoszy. Goście restauracji mogą podczas konsumpcji podziwiać urokliwe widoki, rozciągające się przed ich oczami. Widać stąd m.in. zamek Chojnik.

Stawy Podgórzyńskie to wyjątkowe miejsce na mapie Karkonoszy, które zachwyca swoim pięknem niezależnie od pory roku, dlatego warto przybyć tutaj więcej niż raz. Na terenie stawów znajduje się także ogólnodostępne łowisko, będące niezaprzeczalnie oazą spokoju. Warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy i poczuć jego niepowtarzalny klimat.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Czy w okolicy stawów można coś zjeść?

Odwiedzający stawy mogą się posilić w restauracji Aquakultura. Wśród serwowanych dań znajdują się m.in ryby poławiane na miejscu. Z restauracyjnego tarasu rozciąga się piękny widok, co jest dodatkowym atutem tego miejsca.

Z ilu stawów składa się cały kompleks?

Obecnie kompleks składa się z 22 stawów. Wokół nich znajdują się ścieżki zachęcające do spacerów. Piękno tutejszej przyrody sprzyja wyciszeniu i pomaga odzyskać wewnętrzny spokój.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę