Stawy Podgórzyńskie

Wstęp

Bezpłatny

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

krajobrazy

Miesiące otwarcia

Cały rok

Stawy Podgórzyńskie to wyjątkowe miejsce na mapie Karkonoszy, które zachwyca swoim pięknem niezależnie od pory roku. To oaza spokoju – idealne miejsce na relaks.

Kompleks stawów w Podgórzynie usytuowany jest w naturalnym obniżeniu Kotliny Jeleniogórskiej, w dorzeczu Bobru. Leży pomiędzy Podgórzynem, Sobieszowem, Cieplicami a Marczycami, w pobliżu zalewu Sosnówka. Zasilany jest wodami aż 3 strumieni – Wrzosówki, Podgórnej i Czerwonki. Łącznie zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów. Maksymalna głębokość, jaką osiągają tutejsze zbiorniki wodne, to 2,5 metra.

Panorama Stawy Podgórzyńskie

Stawy Podgórzyńskie – historia

Stawy Podgórzyńskie założyli już w XV wieku zakonnicy, cystersi z Cieplic. Byli gospodarzami tego miejsca aż do XVIII wieku. Następnie stawy pozostawały we władaniu Schaffgotschów, jednego z najważniejszych arystokratycznych rodów śląskich. Po rozbudowie, która miała miejsce za ich panowania, Stawy Podgórzyńskie były największym kompleksem stawów hodowlanych w tej okolicy. Ponadto były to stawy najwyżej położone w całej Europie. Liczyły wtedy aż 67 zbiorników.

Kompleks Stawów Podgórzyńskich

Ważnym wydarzeniem dla rozwoju tych terenów było poprowadzenie, w 1911 roku, przez groblę dzielącą stawy, linii tramwajowej z Cieplic do Podgórzyna. Linia ta funkcjonowała aż do roku 1964. Często wykorzystywali ją nie tylko mieszkańcy, ale także kuracjusze, narciarze i turyści. Istniały nawet plany jej dalszej rozbudowy. Jednak ostatecznie została zastąpiona przez komunikację autobusową.

Obecnie kompleks Stawów Podgórzyńskich składa się z 22 zbiorników wodnych. Stanowi własność prywatną.

Stawy Podgórzyńskie – ciekawostki

 • Zbiorniki te są największym kompleksem wodnym w Sudetach.
 • To najstarsze i najwyżej położone stawy hodowlane w Europie.
 • Stanowią doskonały punkt obserwacyjny dla ornitologów.
 • Ze Stawów Podgórzyńskich widoczna jest wspaniała panorama Karkonoszy – od Czarnego Grzbietu, przez Śnieżkę po zachodnią część pasma. Widać także Pogórze Karkonoskie z pobliskimi szczytami – Grabowcem i Chojnikiem, a także Wysoki Kamień w Górach Izerskich.
 • Jeden z wagonów zabytkowego tramwaju na pamiątkę umieszczony został na końcowym przystanku trasy, w Podgórzynie „Pod Skałką”.

Atrakcje przyrodnicze Stawów Podgórzyńskich

Stawy Podgórzyńskie to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Sudetach. To wyjątkowe miejsce przyciąga wielu turystów rozmiłowanych w przyrodzie, ciszy i harmonii. Jako że stawy leżą na drodze ptasich migracji, są chętnie odwiedzane nie tylko przez wędkarzy, lecz także przez pasjonatów przyrody, obserwujących ptaki.

Blok CTA

Imprezy firmowe, wypoczynek lub wesela w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy, w Sosnówce k. Karpacza!

Wiele gatunków, zwłaszcza ptaków błotnych i wodnych, upodobało sobie to miejsce. Odpowiada im tutejsze podłoże z torfu oraz położenie stawów. Niektóre z nich odbywają na Stawach Podgórzyńskich lęgi. Spotkać tu można takie ptaki jak: czapla siwa, czajka, rybołów, kulon, kurka wodna, perkoz dwuczuby, różne rodzaje kaczek i gęsi, a także łabędzie. Występują tu też drapieżniki, zwłaszcza jastrząb, myszołów, krogulec i kania ruda. Spotkać tu można, choć rzadko, nawet sokoła wędrownego.

  Informacje praktyczne

  • Do Stawów Podgórzyńskich mamy wygodny dojazd z Jeleniej Góry przez Cieplice (to dosłownie kilka minut drogi autem) albo, z drugiej strony, z Karpacza przez Sosnówkę (kilkunastominutowa wycieczka samochodowa).
  • Obok stawów jest bezpłatny parking.
  • Wejście na teren stawów jest darmowe.
  • Nad brzegiem Stawów Podgórzyńskich znajdziemy restaurację, w której można skosztować regionalnych potraw i świeżych, odłowionych w stawach ryb. Goście restauracji mogą podczas konsumpcji podziwiać urokliwe widoki, m.in. zamek Chojnik.
  • Na terenie stawów znajduje się także ogólnodostępne łowisko. Hodowane są tam m.in. karpie, amury, jesiotry, pstrągi i tołpygi.

  Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

  Mapa dojazdu

  Najczęściej zadawane pytania

  Czy w okolicy Stawów Podgórzyńskich można coś zjeść?

  Odwiedzający stawy mogą się posilić w restauracji znajdującej się obok stawów. Wśród serwowanych tam dań znajdują się m.in ryby poławiane na miejscu. Z restauracyjnego tarasu rozciąga się piękny widok, co jest dodatkowym atutem tego miejsca.

  Z ilu stawów składa się kompleks w Podgórzynie?

  Obecnie kompleks składa się z 22 stawów. Wokół nich znajdują się ścieżki zachęcające do spacerów. Piękno tutejszej przyrody sprzyja wyciszeniu i pomaga odzyskać wewnętrzny spokój. Warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy i poczuć jego niepowtarzalny klimat.

  Stawy Podgórzyńskie wędkowanie?

  Na terenie stawów znajduje się ogólnodostępne łowisko – jeden ze stawów, zwany Wyspowym ma przygotowane specjalne stanowiska do łowienia.

  Stawy Podgórzyńskie ryby?

  W Stawach Podgórzyńskich hodowane są różne gatunku ryb. Znajdziemy tu choćby jesiotra, pstrąga, amura, karpia czy tołpygę.

  Dodaj komentarz

  Szybki kontakt Zamów ofertę