Błędne Skały

Błędne Skały to wyjątkowy pod względem geologicznym zespół bloków skalnych położony w Górach Stołowych. Skały to słynna atrakcja regionu Sudetów Środkowych a także obowiązkowe miejsce do odwiedzenia przy okazji podróży na południe Dolnego Śląska.

Gdzie znajdują się Błędne Skały?

Błędne Skały wznoszą się na wysokości 853 m n.p.m. na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych w pobliżu granicy z polsko-czeskiej. W sąsiedztwie parku zlokalizowane są miejscowości Karłów i Kudowa-Zdrój. Wyjątkowa naturalna formacja skalna określana jest czasem nazwą „skalny labirynt” lub „skalne miasto”. Zjawiskowe korytarze powstały w wyniku tzw. wietrzenia skał. W skutek działań fizyczno-chemicznych przez tysiące lat stopniowo poszerzały się szczeliny występującego na tych terenach górnokredowego piaskowca.

Błędne Skały – dojazd samochodem

Podróżując samochodem na Błędnych Skał można dostać się drogą 387, to tzw. Droga Stu Zakrętów.

Labirynt skalny może być jednym z punktów na mapie Parku Narodowego Gór Stołowych, ponieważ przebiega przez niego wiele szlaków: Główny Szlak Sudecki, szlak niebieski Szosa Stu Zakrętów, szlak zielony Kudowa-Zdrój czy ścieżka dydaktyczna „Czynna ochrona ekosystemów PN Gór Stołowych”.

Chcąc obejść wyłącznie Błędne Skały najlepiej zatoczyć krąg, wychodząc z parkingu szlakiem czerwonym, przejść labirynt i następnie wrócić na parking szlakiem zielonym – taka wycieczka powinna zająć ok. 1 godziny, w zależności jak długo zajmie podziwianie skał. W okresie zimowym warto śledzić informacje dotyczące wstępu na trasy turystyczne, ponieważ zdarza się, że z powodu oblodzenia władze parku ograniczają wejścia na trasy.

A może by tak wyjechać w ….
Góry Stołowe?

Zapewniamy niezapomniane wrażenia!

Ile kosztuje wstęp?

Jako że skalne miasto znajduje się w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych, obowiązują do niego bilety wstępu. Wstęp na trasę ku Błędnym Skałom to koszt 12 zł – bilet normalny oraz 6 zł – bilet ulgowy. Dzieci do 7 roku życia a także posiadacze Karty Dużej Rodziny mają wstęp bezpłatny. Dla podróżujących samochodami do wyboru są dwa parkingi. Parking płatny znajduje się u góry, przy wejściu na Błędne Skały. Koszt postoju to 30 zł dla samochodów osobowych, a dla autokaru – 70 zł. Istnieje również parking tzw. „na dole”, który jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę