Pałac Łomnica

Wstęp

Od 15 zł

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne

Godziny otwarcia

11.00-17.00

Miesiące otwarcia

Cały rok

Pałac Łomnica to XVII-wieczny barokowy pałac. Znajduje się w Łomnicy, nad rzeką Bóbr, w niewielkiej odległości od Jeleniej Góry. Obiekt leży w obrębie Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. To romantyczna kraina pełna historii, pięknych widoków a także rezydencji znamienitych rodów europejskich.

Pałac Łomnica dawniej

Pałac Łomnica (niem. Schloss Lomnitz), jak wiele tego typu zabytków, miał burzliwe dzieje. Pierwsze wzmianki o Pałacu Łomnica pochodzą z końca XV wieku, kiedy to rezydencja była własnością możnej i wpływowej rodziny von Zedlitz. Obiekt był na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany i przechodził przez ręce wielu znanych rodów. W latach 1835-1945 znajdował się w posiadaniu rodziny von Küster i wtedy właśnie, przy okazji przebudowy w latach 1838-1844, przyjął współczesną postać.  

Pałac Łomnica

Po wojnie pałac stał się własnością państwa. Został wówczas zamieniony w szkołę. Od lat 70. XX wieku niszczał, aż do wykupienia go na początku lat 90. XX wieku przez polsko-niemiecką spółkę, z udziałem spadkobierców rodziny von Küster, która, przez sentyment do siedziby przodków, zadbała o jego renowację.

Łomnica k. Karpacza Karkonosze

W odległości zaledwie kilkunastu kilometrów (kwadrans jazdy) znajdziemy inną atrakcję z Łomnicą w tytule – to zapora na Łomnicy k. Karpacza. Łomnica to jedna z najbardziej naturalnych, nieregulowanych rzek w Karkonoszach. Zapora powstała w latach 1910-1915 i od tamtej pory można podziwiać wspaniała panoramę z wodospadem.

Pałac Łomnica dziś

Dobrze zachowane wnętrza pałacu można zwiedzić przy okazji wizyty w znajdującym się tam muzeum. We wnętrzu pałacu zachowały się spore fragmenty malarstwa ściennego z XVII wieku. Eksponaty przybliżają historię obiektu i okolic – ekspozycja zatytułowana jest Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica. Zajmuje aż 18 pomieszczeń, umeblowanych dawnymi sprzętami, ozdobionych dziełami sztuki z poprzednich epok i wyposażonych w zabytkowe przedmioty codziennego użytku. Podczas zwiedzania mamy okazję zobaczyć barokową kuchnię i jadalnię z XIX wieku. Oprócz tego czeka na nas XVIII-wieczny gabinet i klasa szkolna z lat 50. wieku XX.

Blok CTA

Wesele, impreza firmowa, wypoczynek w górach?

Sprawdź ofertę Dworu Korona Karkonoszy!

Teren posiadłości otacza malowniczy, 9-hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim z 1835 roku, położony nad rzeką Bóbr.

W sąsiadującym z pałacem Domu Wdowy (tzw. Małym Pałacu) znajduje się hotel wraz z restauracją. Do Pałacu Łomnica warto wybrać się przy okazji wędrówek po okolicznych pasmach. Magiczne Karkonosze i Góry Kaczawskie są tuż obok! Także zwiedzając bajkową Krainę Wygasłych Wulkanów możemy zajrzeć do Łomnicy.

Pałac Łomnica – informacje dla turystów

  • W Pałacu Łomnica mieści się muzeum, obrazujące życie w rezydencji od początków XVIII wieku aż do epoki PRL.
  • Wstęp do Muzeum w Pałacu Łomnica kosztuje: 22 zł bilet normalny, 19 zł ulgowy, 15 zł bilet szkolny.
  • Czas zwiedzania to około 1 h.
  • Muzeum czynne jest codziennie, w godz. 11.00-17.00, przez cały rok.
  • Dodatkową atrakcją muzeum jest interaktywna wystawa, obrazująca historię rezydencji.
  • W Pałacu znajdują się dwie restauracje, po zwiedzaniu można spróbować miejscowych przysmaków.
  • Pałac w Łomnicy znajduje się w bliskiej odległości od Jeleniej Góry (ok. 5km), Karpacza (ok. 13 km) oraz Szklarskiej Poręby (ok. 25 km).
  • Do rezydencji dojedziemy z Jeleniej Góry ulicą Łomnicką, zaś z Karpacza do Łomnicy dostaniemy się ulicą Wielkopolską, zmieniającą się w Wojska Polskiego, następnie w Mysłakowicach skręcamy w ulicę 1 Maja, z której zjeżdżamy na ulicę Karkonoską, prowadzącą nas prosto do posiadłości.
  • Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu na terenie pałacu.
  • Niedaleko pałacu znajduje się przystanek autobusowy, z którego dojedziemy do Jeleniej Góry autobusami linii 11 oraz 3.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Czy Pałac w Łomnicy można zwiedzać?

Tak, można obejrzeć zabytkowe, zachowane wnętrza Pałacu Łomnica kupując bilet do muzeum. Warto też obejrzeć malownicze otoczenie rezydencji.

Pałac Łomnica cennik?

Zwiedzanie Pałacu Łomnica to koszt 22 zł - bilet normalny. Bilety ulgowe kosztują 19 zł, a 15 zł ulgowy bilet dla młodzieży szkolnej.

Jak dojechać do Pałacu Łomnica?

Pałac w Łomnicy znajduje się niedaleko Jeleniej Góry – to zaledwie 5 km. Także z Karpacza (ok. 13 km) czy Szklarskiej Poręby (ok. 25 km) warto wybrać się na wycieczkę do Pałacu Łomnica. Z Jeleniej Góry dojedziemy ulicą Łomnicką, a z Karpacza do Łomnicy ulicą Wielkopolską, potem Wojska Polskiego, następnie w Mysłakowicach skręcamy w ulicę 1 Maja, z której zjeżdżamy na ulicę Karkonoską, prowadzącą nas już prosto do rezydencji. Niedaleko pałacu znajduje się także przystanek autobusowy, z którego do Jeleniej Góry kursują autobusy linii 3 i 11.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę