Zamek Piastowski

Zamek Piastowski w Legnicy to wizytówka miasta a także ponad 750 lat historii. Wszystko to czyni ten obiekt jednym z najstarszych tego typu na ziemiach polski.

Zamek Piastowski jest jednym z pierwszych warowni murowanych na terenie Polski. Wybudowany został pod koniec XII wieku, za czasów księcia śląskiego Henryka Brodatego. Powstały wówczas średniowieczny gród obejmował parę murowanych budowli, w tym palatium, a ponadto dwie wieże – św. Jadwigi oraz św. Piotra.

Zamek Piastowski na przestrzeni wieków był rozbudowywany przez swoich właścicieli. W ten sposób dobudowano nowe skrzydła zamku z dziedzińcem pośrodku, fortyfikacje. Powstała także wieża zegarowa i przebudowano fasadę zamku w neorenesansowym stylu. Wielowarstwowa historia zamku została zatarta podczas zniszczeń, którym uległ w maju 1945 roku. Zamek odbudowywano w latach 1960-1970.

Zamek Piastowski – informacje dla turystów

Jako, że w budynku mieści się m.in. biblioteka a także szkoły o różnych profilach, Zamek Piastowski dostępny jest do zwiedzania sezonowo. Od 23 kwietnia do 30 października otwarty jest od środy do niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00. Natomiast w pozostałe miesiące zwiedzanie nie jest możliwe. W ramach bezpłatnego zwiedzania dostępne są: kaplica zamkowa, wieża św. Piotra z tarasem widokowych a także warta odwiedzenia wieża św. Jadwigi.

Zamek Piastowski stanowi część wspaniałego kompleksu miejskiego Legnicy. Starta część miasta skupia się na rynku z ogromnych rozmiarów Katedrą Apostołów Piotra i Pawła. Z katedrą sąsiaduje Stary Ratusz połączony z pięknym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, zaś w kościele św. Jana Chrzciciela mieści się Mauzoleum Piastów. Wzniesiono je w XVII wieku na cześć ostatniego z rodu Piastów śląskich – Jerzego Wilhelma i jego dynastii.

Zwiedzając miasto warto także odwiedzić oddziały Muzeum Miedzi, w tym Akademię Rycerską. Miasto wyróżniają malownicze Kamieniczki Śledziowe z XVI wieku. Kolejnym symbolem architektury miasta jest piękny Dom pod Przepiórczym Koszem, zdobiony dekoracją sgraffitową. W centrum Legnicy obowiązuje strefa płatnego parkowania, co warto mieć na uwadze szukając miejsca, w którym można zostawić samochód.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę