Karkonoski Park Narodowy – miejsce warte zachwytu

Karkonoski Park Narodowy to zlokalizowany w województwie dolnośląskim park narodowy o powierzchni 5 951,42 ha. Park powstał w celu ochrony niezwykłych walorów przyrodniczych Sudetów i Karkonoszy. Częściowo obejmuje obszar nalężący do Republiki Czeskiej. Wokół parku wyznaczono strefę ochronną, tzw. otulinę, obejmującą wyższą i niższą sferę lasów.

KPN obejmuje swoim zasięgiem północne stoki Karkonoszy, Górę Chojnik oraz Wodospad Szklarki. Park narodowy zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej został objęty międzynarodowym programem ochrony przyrody UNESCO. Utworzono w nim rezerwat biosfery o światowym znaczeniu. I nic w tym dziwnego – karkonoski park jest niezwykły. Tutejsza przyroda każdemu zapiera w dech piersiach.

Karkonoski Park Narodowy – gratka dla fanów przyrody

Na terenie parku występują liczne wodospady, najpopularniejszy to wspomniany Wodospad Szklarki, znajdujący się na wysokości 520 m n.p.m. i wysoki na 13,3 metra. Wielu turystów można spotkać także przy Wodospadzie Kamieńczyka. Ten wysoki na 27 metrów wodospad jest najwyższy w całych Sudetach. Karkonoski Park Narodowy zapewnia ponadto inne, liczne atrakcje przyrodnicze.

Niezwykle bajkowe widoki gwarantują nam Śnieżne Kotły, czyli polodowcowe formacje skalne z opadającymi w dół skałami, które czynią narodowy park karkonoski jedynym takim miejscem w Polsce. Warto także wybrać się na Śnieżkę, należącą do Korony Gór Polskich, z charakterystycznym obserwatorium na szczycie. Park Narodowy Karkonoski to bez wątpienia niezwykłe miejsce.

Karkonoski Park Narodowy – zwiedzanie

Karkonoski pn w liczbach: Rocznie Karkonoski Park Narodowy odwiedza 1,5 mln turystów, którzy
mogą korzystać z:

  • 112 ścieżek spacerowych,
  • 10 wyciągów narciarskich o łącznej długości 17 km nartostrad,
  • 12 pensjonatów.

Skorzystać można też z przejazdu kolejką linową wzbogacającą karkonoski pn. Wstęp na teren parku
jest płatny.

Niezwykle cenna szata roślinna

Za sprawą charakterystycznego klimatu, w Karkonoszach występuje wyraźna piętrowość. Najwyższe piętro, tj. alpejskie, stanowi szata roślinna, w której dominują gatunki typowo górskie, często chronione. Występuje tu mietlica skalna, kostrzewa niska oraz chrobotek. Poniżej, w piętrze kosodrzewiny, spotkamy sosny górskie oraz niezwykłe ziołorośla. Górna granica lasu to przewaga świerków karłowatych, którym towarzyszą brzozy karpackie. Najniższe piętro zajmują łąki.

W Karkonoskim Parku Narodowym ogólnie występuje ponad tysiąc gatunków roślin, 40 gatunków ssaków, 16 gatunków nietoperzy oraz ponad 90 gatunków różnych ptaków. W parku można spotkać także muflony.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Czy na teren KPN można wjechać samochodem?

Na terenie KPN samochodami mogą się poruszać jedynie pracownicy Parku oraz właściciele schronisk. Niemniej nawet ich obowiązują ograniczenia co do liczby i/lub godziny wjazdów w ciągu dnia.

W jakie dni wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego jest bezpłatny?

Są trzy dni w roku, kiedy wstęp na teren KPN jest bezpłatny. To 16 stycznia (dzień utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego), 24 maja (Europejski Dzień Parków Narodowych) i 10 sierpnia (dzień św. Wawrzyńca). Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to Wodospadu Kamieńczyka, gdzie w te dni również obowiązują opłaty za udostępnianie.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę