Kaplica św. Anny na Grabowcu

Wstęp

Bezpłatny

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne
krajobrazy

Godziny otwarcia

Tylko w określonych dniach

Kaplica św. Anny na Grabowcu z bijącym pod nią Dobrym Źródłem to niezwykle charakterystyczny i ciekawy obiekt sakralny. Położony w Sosnówce tuż obok Karpacza, z którego prowadzi tu żółty szlak, budzi zainteresowanie bardzo wielu turystów.

Kaplica św. Anny na Grabowcu – historia

Kaplica św. Anny na Grabowcu powstała w miejscu Dobrego Źródła, zwanego też Świętym Źródłem lub Źródłem Miłości. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1212 r., pierwotnie była to drewniana budowla. Kaplica św Anny na Grabowcu powstała z inicjatywy Bolka II, jednak zniszczono ją w czasie wojen husyckich. Obecna kaplica jest murowana i pochodzi z XVIII wieku. Ufundował ją hrabia Hans Anton von Schaffgotsch z Cieplic.

Kaplica św. Anny na Grabowcu

Budowla znana jako Kaplica sw Anny na Grabowcu ma bardzo ciekawy kształt, bo została postawiona na rzucie elipsy, a grubość jej murów dochodzi aż do 1,7 metra. Wybudowano ją w taki sposób, by ołtarz znalazł się dokładnie nad miejscem, z którego źródło wypływało ze skały. Ołtarz sprowadzono z kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Na ołtarzu znajduje się przepiękny obraz Świętej Anny Samotrzeciej – z Jezusem, Maryją i Józefem. Jednak z czasem okazało się, że radonowa woda, ze względu na swój skład, nie służy wyposażeniu świątyni i wyprowadzono ją pod podłogą kaplicy na zewnątrz. Z tego też powodu obrazy w kaplicy malowano na blasze miedzianej, a nie jak zazwyczaj na drewnie czy płótnie, bo farba na malunkach bardzo szybko płowiała.

Kaplica św. Anny na Grabowcu – wnętrze

Kaplica św. Anny Sosnówka

Kaplica usytuowana jest na porośniętym lasem zboczu Grabowca, karkonoskiego szczytu liczącego 784 m n.p.m. Teren wokół kaplicy jest zrewitalizowany, dlatego miejsce to jest chętnie odwiedzane. Zwłaszcza że stanowi również wspaniały punkt widokowy, między innymi na Zalew Sosnówka.

Zalew Sosnówka

Kaplica św. Anny położona jest w wyjątkowym miejscu. Według archeologów już w czasach neolitu otaczano je kultem. Wspólnie z pobliskimi skałami grabowieckimi, a szczególnie słynną Patelnią mogły stanowić miejsce magicznych praktyk i pogańskich rytuałów. Dobre Źródło to prawdopodobnie najstarsze miejsce kultowe po polskiej stronie Karkonoszy. Ślady tego znajdziemy w nazwach pobliskich miejsc, jak choćby Pogańska Dolina albo Ścieżka Czarownic.

Kaplica św. Anny na Grabowcu dawniej

Dobre Źródło przy kaplicy św. Anny na Grabowcu

Źródło to od zawsze kojarzone było z magiczną mocą. Już w pogańskich czasach odbywały się tu różne rytuały, o czym świadczą liczne znaleziska archeologiczne. W ramach krzewienia nowej religii przy uchodzącym za cudowne źródle około XII w. postawiono chrześcijańską kapliczkę. Co przyciąga turystów do kaplicy św. Anny? Bez wątpienia niezwykłe właściwości wody pochodzącej ze źródła. Płyty znajdujące się na ujęciu wody posiadają inskrypcje w języku niemieckim. Zawierają wspomnienia szczególnej historii tego miejsca, a także opisują lecznicze właściwości źródła. Ten z 1212 r. głosi: Było to święte i lecznicze źródło, a drugi: W 1920 roku odnowił je hrabia Rzeszy Schaffgotsch.

Woda ze źródła była bowiem wykorzystywana do leczenia ludzi. Faktem jest, że woda z Dobrego Źródła jest słabo radioaktywna, zawiera rad i jest słabo zmineralizowana. Jako ciekawostkę historyczną warto przytoczyć fakt, że przez długi czas wodę tę dowożono wozami do pałacu w Cieplicach. Hrabia Hans Anton von Schaffgotsch, fundator murowanej kaplicy, podawał codziennie cudowną wodę na swym stole. Zagadką pozostaje, czy była ona główną przyczyną szczęścia i świetności tego rodu. W każdym razie na pewno nie zaszkodziła…

Kaplica św. Anny na Grabowcu – ciekawostki

Miejsce to od zawsze przyciągało ludzi zainteresowanych cudownymi właściwości wody z Dobrego Źródła, a także poszukiwaczy przygód i turystów. Jednak w minionych epokach możliwości podróżowania i stroje, zawłaszcza dam, znacznie różniły się od tych dzisiejszych. I nie bardzo nadawały do pieszych wędrówek. Dlatego, żeby się tu dostać albo podróżować jeszcze dalej, czyli Śląskim Traktem na Śnieżkę, używano lektyk. Choć w tamtych czasach używano innego pojęcia. Nazywano to „podróżą na drągach”. Od 1817 r. funkcjonował nawet „Korpus przewodników i tragarzy lektyk”.

Zrzeszenie to obejmowało kilka pobliskich miejscowości, a jego członkowie zajmowali się transportem lektyk i noszeniem turystów, między innymi do kaplicy św. Anny. Stacjonowali w Karpaczu, Sosnówce, Sobieszowie, Piechowicach i Szklarskiej Porębie. Ten sposób podróżowania był bardzo popularny, bo pozwalał arystokracji zwiedzać góry, ale bez żadnego wysiłku. Turystów wnoszono w lektykach nawet na Śnieżkę!

Lektyka – kaplica św. Anny na Grabowcu

Dziś tradycja „podróży na drągach” powraca. Decydują się na nią zwłaszcza pary młode, które do ślubu chcą być niesione w lektyce. Podobno podróż lektyką jest bardzo wygodna. Ci, którzy zechcą stanąć na ślubnym kobiercu właśnie w Sosnówce, w kaplicy św. Anny, będą mogli się o tym przekonać osobiście. Tę przedwojenną tradycję odnowiono w 2002 roku i i kaplica sw Anny na Grabowcu znów zyskała popularność. Decydując się na wesele w górach, otrzymujemy też szansę na wykonanie wyjątkowych zdjęć ślubnych. Zwłaszcza że w okolicy nie brakuje wspaniałych sal weselnych – Dolny Śląsk i Kotlina Jeleniogórska z nich słyną.

Woda z Cudownego Źródła wykorzystywana była przy przeróżnych rytuałach, na poły magicznych. Podobno moc tej wody doceniały zbierające się na sabaty w tym rejonie czarownice. Istnieje też legenda głosząca, że kto siedem razy obiegnie kaplicę, mając w ustach wodę z Dobrego Źródła i nie roniąc ani kropli, będzie miał niezwykłe szczęście w miłości… Na pewno warto spróbować!

Inna legenda opowiada o księciu, który tropił zranionego jelenia – króla lasu, symbol męstwa, odwagi i dostojności. Spotkał go kąpiącego się w źródle, a podczas tej kąpieli rany zwierzęcia natychmiast się zagoiły. Oczywiście nie było już mowy o dalszym pościgu jelenia, cudownie ozdrowiałego dzięki magicznej wodzie ze źródła przy kaplicy św. Anny.

Grabowiec Sosnówka

Kaplicę św. Anny znajdziemy na zachodnim, porośniętym lasem zboczu Grabowca. Ta rotunda (14 na 10 metrów) powstała w miejscu pogańskich wierzeń; jedna z leśnych ścieżek nosi nawet miano Ścieżki Czarownic! Tuż obok kaplicy św. Anny wiodła najstarsza droga prowadząca w Karkonosze, nazywana Śląskim Traktem. Rozpoczynał się on w Sosnówce i prowadził dalej, na Bierutowską Przełęcz, a potem obok Małego Stawu na Śnieżkę. To położenie spowodowało dużą popularność tego miejsca, właściwie już od początku jego istnienia.

Blok CTA

Imprezy firmowe, wesela, komunie i chrzciny?

Najlepiej w Sosnówce!

Ponadto warto pamiętać, że jest to wspaniały punkt widokowy i idealne miejsce do spacerów.Niezależnie od pory roku warto się tu wybrać i poczuć atmosferę magicznego miejsca. Piękne lasy otaczające kaplicę św. Anny i szlaki do niej prowadzące to również uczta dla miłośników natury. Zapach starego lasu, śpiew ptaków i niesamowite widoki z pewnością będą nagrodą również dla tych, którzy nie poczują energii płynącej ze znajdującego się w okolicy czakramu. Są tu też przygotowane punkty do wypoczynku i relaksu z widokiem na wspaniałą górską panoramę. 

Kaplica św. Anny Karpacz trasa

Trasę z Karpacza do kaplicy św. Anny samochodem można pokonać w kilka minut. Wiedzie też tamtędy żółty szlak, a jego przejście zajmuje około godziny.

Do kaplicy łatwo też można dostać się z Sosnówki Dolnej, żółtym szlakiem. Spacer również trwa około godziny. Można też dojechać tam samochodem, trasą między Karpaczem Górnym a Sosnówką. Droga prowadzi przez las, jest dość kręta. Auto można zostawić przy pobliskim domu wczasowym, i resztę trasy pokonać już pieszo. Spacer potrwa wtedy około 10 minut.

Kaplica św. Anny na Grabowcu – jak znaleźć to miejsce?

Jest to miejsce atrakcyjne dla turystów, a szczególne dla pielgrzymów. Do kaplicy św. Anny na Grabowcu można dostać się kilkoma szlakami. Większość jest krótka i niewymagająca dużego wysiłku. Na co dzień kaplica jest zamknięta dla zwiedzających, jednak w dzień jej patronki odprawiana jest tu msza. Wówczas też można wejść do środka. W tym dniu odbywa się także odpust, w czasie którego zbierane są fundusze na wyremontowanie kaplicy św. Anny na Grabowcu.

Kaplica św. Anny na Grabowcu

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Kaplica św. Anny na Grabowcu – jak do niej dotrzeć?

W zależności skąd wyruszymy, trasa może liczyć 3 km (z Sosnówki) albo 3,4 km (z Miłkowa) lub 4,7 km (z Karpacza Biały Jar). Wszystkie te szlaki są malownicze i niezbyt wymagające, więc nawet niezbyt wprawny turysta bez trudu dotrze do kaplicy. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na wspaniałą panoramę.

Ile lat ma Kaplica św. Anny na Grabowcu?

W 2019 r. Kaplica św. Anny na Grabowcu obchodziła 300-lecie ponownego otwarcia. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku. To zabytkowy obiekt, w którym można poczuć ducha minionych wieków. Przez całe stulecia stanowiła miejsce kultu. Dziś to nie tylko obiekt sakralny, ale też atrakcja turystyczna regionu.

Czy w Kaplicy św. Anny można wziąć ślub?

W tej świątyni można brać śluby. Kaplica św. Anny podlega parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej w Sosnówce. Tam należy ustalać wszelkie szczegóły ewentualnej ceremonii ślubnej. W dodatku można pojechać do ślubu w Kaplicy św. Anny w lektyce! To stara tradycja tego miejsca, niespotykana nigdzie indziej.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę