Park Narodowy
Gór Stołowych

Park Narodowy Gór Stołowych to wyjątkowy ekosystem objęty ochroną, który urzeka swoimi skalnymi krajobrazami. Park został utworzony w 1993 roku na terenie Sudetów Środkowych na granicy z Czechami. Założono go w trosce o ekosystem a także wyjątkowe formacje skalne występujące na tych terenach. Obejmuje obszar ok. 63 km, który przecina widowiskowa Szosa Stu Zakrętów, stanowiąca główną oś parku.

Park Narodowy Gór Stołowych to obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika przyrody. Odwiedzając Góry Stołowe warto wspiąć się na najwyższy szczyt – Szczeliniec Wielki, na którym znajduje się tzw. skalne miasto. Zdobywając szczyt warto zajrzeć do Schroniska PTTK „na Szczelińcu”, spod którego rozciąga się wspaniały widok na czeską stronę gór.

W masywie kolejnego szczytu – Skalniaka, znajdują się wyjątkowe Błędne Skały – stanowiące naturalny labirynt skalny oraz obowiązkowy punkt na mapie Parku Narodowych Gór Stołowych. Wartymi zobaczenia są również Skały Puchacza, Skalne Grzyby, Radkowskie Skały czy przypominające krajobrazem sawannę Łężyckie Skałki.

Park Narodowy Gór Stołowych – informacje dla turystów

Wstęp na teren Narodowego Parku jest płatny i wynosi 12 zł za bilet normalny oraz 6 zł za bilet ulgowy. Dzieci do lat 7 oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny wejdą do parku za darmo. Dodatkowo płatny jest wjazd na teren parku – 30 zł za samochód osobowy i 50 z za autokar. podróżujący motocyklem zapłacą – 15 zł. Dla zainteresowanych wspinaczką na skały – roczny koszt to 50 zł, a jednorazowe zezwolenie kosztuje 20 zł.

Góry Stołowe warto przemierzyć jednym z wielu szlaków przecinających teren Parku Narodowego Gór Stołowych. Najokazalsza, polsko-czeska trasa rowerowa – Trasa Góry Stołowe – oznaczona kolorem niebieskim, prowadzi poza tereny parku, a jej długość wynosi ok. 65 km. Ciekawą propozycją jest Trasa Szczeliniec – oznaczona kolorem zielonym – o długości ok. 24 km, która w całości biegnie przez teren Parku Narodowego. Jej początek znajdziemy w Karłowie, później przebiega m.in. przez Skalne Grzyby i zapętla się ponownie w Karłowie. Będąc w okolicy można także zdobyć pobliski szczyt – Szczeliniec Wielki.

Dobrą propozycją trasy pieszej jest szlak zielony, biegnący Kudowy Zdrój, przez Błędne Skały i Skały Puchacza aż do Batorów. Wszystkie szlaki przebiegające przez park znajdziemy na jego oficjalnej stronie: https://www.pngs.com.pl/.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę