Ślub i wesele krok po kroku, czyli przewodnik przyszłej Młodej Pary

Kiedy weselePoradySala weselna
przewodnik na wesele

Osoby, które przygotowują się do ślubu i wesela, często na początku nie są świadome, ile jest spraw do załatwienia, związanych z organizacją tego typu uroczystości. Potem, gdy rzeczywistość zweryfikuje nasze wyobrażenia, często zaczyna nas to przerastać i zamiast cieszyć się upragnionym szczęściem, czujemy się przytłoczeni nadmiarem obowiązków. Warto zaplanować wesele krok po kroku – najlepiej z doświadczonym organizatorem!

Chcieliśmy pomóc przyszłym Młodym Parom i dlatego, wykorzystując wiedzę i doświadczenie naszej ekspertki weselnej – Joanny Hoc-Kopiej – przygotowaliśmy kilka podpowiedzi oraz sugestii, jak przygotować się do ślubu i wesela miesiąc po miesiącu. Taki przewodnik Młodej Pary pozwoli Wam pozbyć się przedślubnego stresu, a żaden z jego elementów nie będzie już dla Was tajemnicą. Wystarczy odhaczać poszczególne zadania. Planować wesele krok po kroku, powoli, bez żadnego napięcia i zbliżać się powoli do tego jedynego dnia!

Jak zaplanować wesele krok po kroku?

Planując wesele krok po kroku, już na rok przed uroczystością, musimy zacząć działać.
Ustalcie ogólny charakter uroczystości, jak na przykład:

 • liczba gości i charakter wesela (bardziej kameralny ślub, czy huczne wesele dla całej rodziny),
 • budżet – to kwestia najważniejsza, z którą wiąże się większość pozostałych punktów. Kosztorys wesela trzeba ustalić na samym początku. Istnieje opcja wzięcia kredytu, jednak ostateczna decyzja zależy oczywiście do Pary Młodej,
 • pora roku – wybierając terminy poza wysokim sezonem można sporo oszczędzić, ale latem można cieszyć się pięknymi promieniami słońca i ślubem w ogrodzie,
 • rodzaj ślubu – przedyskutujcie wspólnie, czy bardziej odpowiada wam ślub kościelny czy cywilny? Jeśli wybierzecie ślub cywilny w sezonie wiosenno-letnim, to może skusicie się na ślub w plenerze?
 • zróbcie research sal na wesele w okolicy.

Wesele krok po kroku – odliczanie czas start

11 miesięcy przed ślubem zadbajcie o:

 • rezerwację wstępną miejsca na wesele,
 • osobistą wizytę w obiekcie,
 • rozmowę z właścicielami, obejrzenie sali weselnej, miejsc noclegowych, degustację dań na wesele.

10 miesięcy przed ślubem:

 • ustalcie szczegółowy budżet,
 • zarezerwujcie pokoje dla gości,
 • zaplanujcie podróż poślubną oraz zarezerwujcie na ten czas urlop.
sala balowa vintage
Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

miesięcy przed ślubem:

 • zacznijcie rozglądać się za usługami dodatkowymi, jak: fotograf, DJ, orkiestra, dorożka, limuzyna etc.,
 • wybierzcie świadków.

8 miesięcy przed ślubem:

 • zapytajcie świadków o ostateczną zgodę,
 • skonsultujcie wspólnie i ustalcie listę gości.
podróż poślubna
Para Młoda – podróż poślubna

7 miesięcy przed ślubem:

 • przyszła Panna Młoda powinna zacząć rozglądać się za odpowiednią suknią (zwłaszcza jeśli ma być szyta na miarę).

6 miesięcy przed ślubem:

 • Pan Młody powinien zdecydować się na kolor oraz fason garnituru (lub fraku). Strój Pana Młodego musi pasować do sukni Panny Młodej,
 • Panna Młoda może zacząć wybierać odpowiednie dodatki do sukni: buty, welon, rękawiczki, nakrycie wierzchnie (w sezonie jesień – zima).
limuzyna wesele retro
Auto do ślubu

Krok po kroku wesele – zostało mniej niż pół roku

5 miesięcy przed ślubem:

 • w tym czasie warto pomyśleć o pozytywnych zmianach wizerunku. Jeśli chcecie zgubić kilka kilogramów kupcie karnet na siłownię lub basen. Zacznijcie też zdrowo się odżywiać, co pomoże wam uniknąć stresów przez najbliższe miesiące,
 • skompletujcie niezbędne dokumenty do ślubu i załatwcie formalności (np. intercyza u notariusza).
Blok CTA

Wesele jak ze snów?

Spełniamy wszystkie marzenia – przekonaj się!

4 miesiące przed ślubem:

 • pora wybrać i kupić odpowiednie obrączki. Dobierzcie je tak, aby pasowały do Waszego charakteru, bo będziecie je nosić całe życie,
 • zamówcie zaproszenia dla gości (możecie je też zrobić sami jeśli lubicie się bawić w Do It Yourself, będzie to wspaniała pamiątka dla zaproszonych).

3 miesiące przed ślubem:

 • zadbajcie o wystrój sali weselnej i miejsca ślubu. Lokale weselne niekiedy pomagają w wystroju Młodym Parom – warto o to zapytać na początku. Jeśli wybieracie ślub kościelny, musicie sami zadbać o odpowiednią oprawę,
 • zastanówcie się nad transportem dla gości. W przypadku większej ilości osób warto pomyśleć np. o wynajmie mini-busa,
 • wręczcie lub wyślijcie gościom zaproszenia.
wesele krok po kroku - przygotowania pod pełną kontrolą

2 miesiące przed ślubem:

 • potwierdźcie ostateczną listę gości,
 • ustalcie repertuar muzyczny oraz ogólny przebieg uroczystości,
 • omówcie menu dla gości. Warto pomyśleć o gościach którzy nie jedzą mięsa lub są na diecie bezglutenowej.

1 miesiąc przed ślubem:

 • Panna Młoda powinna umówić się na wizytę u kosmetyczki, fryzjera, manikiurzystki etc.,
 • zamówicie ciasta, tort, alkohole oraz zimne napoje,
 • zróbcie ostateczną przymiarkę ubrań oraz dodatków (w przypadku Panny Młodej także próbny makijaż).

1 tydzień przed ślubem:

 • omówcie z najważniejszymi osobami (np. świadkami, drużbą) przebieg uroczystości.
 • potwierdźcie wszystkie usługi dodatkowe (np. dowóz ciast).

Dzień przed ślubem:

 • zrelaksujcie się i zróbcie coś przyjemnego.

1 h przed ślubem:

 • uśmiechnijcie się i cieszcie chwilą, na którą czekaliście całe życie!

Wesele krok po kroku – pierwsze rezerwacje

Jeśli chcecie zorganizować ślub i wesele, to przede wszystkim należy zarezerwować termin ślubu i wesela. Najlepiej zrobić to z dużym wyprzedzeniem, co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Jeśli będziecie zwlekać zbyt długo, to może okazać się, że wybrane przez Was miejsce organizacji wesela jest już zajęte. Podobnie jest z zaplanowaną datą ślubu w urzędzie stanu cywilnego lub kościele. Pozostałe kwestie, jak zakup sukni ślubnej lub wybór stylu wesela albo to, jakie kupić obrączki ślubne mogą jeszcze poczekać.

Dekoracje z balonów na wesele, czyli sposób na romantyczną aurę

Czy organizacja wesela jest trudna?

Zarówno organizacja ślubu, jak i organizacja wesela wymaga wielu przygotowań i starannego planowania. Trzeba pamiętać o wielu istotnych rzeczach, takich jak na przykład zarezerwowanie daty ślubu, zaproszenia dla gości weselnych i oczywiście przygotowanie przyjęcia weselnego. Ale organizację ślubu można też potraktować jak przyjemne wyzwanie czy wręcz zabawę i mieć z tego dużo satysfakcji.

Najważniejsze jest odpowiednie planowanie wesela. Przede wszystkim dajmy sobie dużo czasu na to wszystko. No chyba że zdecydujemy się na wesele last minute. Najlepiej jednak zacząć planowanie ślubu z dużym wyprzedzeniem i rozpisać, co trzeba zrobić przed weselem krok po kroku. Taki harmonogram organizacji ślubu i wesela można też ściągnąć z blogów weselnych i dostosować do własnej daty ślubu i weselnych zamierzeń. Zacząć organizację wesela można już przed wyborem daty ślubu. Na przykład możemy już rozglądać się za dobrym zespołem na wesele albo powoli przymierzać się do ślubnej kreacji. Ale sam zakup i zostawmy na później. Bo przecież przed ślubem możemy jeszcze nieco zeszczupleć, zwłaszcza jeśli wszystko zostawimy na ostatnią chwilę i będziemy weselne sprawy załatwiać w biegu.

Organizacja ślubu wcale nie musi być trudna. Wystarczy mieć dobry plan i pomocnych ludzi w swoim otoczeniu. Ponadto bierzemy ślub z drugą osobą – przygotowanie wesela to świetny wstęp i test na dzielenie się obowiązkami i wzajemne wsparcie.

Wesele krop po kroku – jak wybrać datę ślubu?

Wybór daty ślubu to ważna decyzja, ponieważ ma wpływ na wiele innych elementów wesela, takich jak dostępność miejsca, zespół muzyczny, catering itp. Zastanówcie się, jaka pora roku lub miesiąc będzie dla Was najbardziej odpowiednia. Może to być ulubiona pora roku, rocznica Waszego pierwszego spotkania lub po prostu ulubiony miesiąc. Może marzycie o romantycznym weselu w marcu? Albo o weselu w listopadzie? Warto pójść za głosem serca, nawet jeśli nie jesteśmy pewni pogody na przykład jesienią. Właściwie każda pora roku jest piękna, zastanówcie się więc, czy preferujecie ciepłą i słoneczną aurę, czy może chłodniejsze dni i romantyczną atmosferę. Zwłaszcza że poza wysokim sezonem łatwiej o wolne terminy w wymarzonym domu weselnym. Poza tym jest taniej – sala, catering i usługi weselne od listopada do kwietnia są tańsze. Warto mieć na uwadze, że niektóre sale weselne są zarezerwowane na wiele miesięcy do przodu lub nawet rok wcześniej.

 

Kiedy wysłać zaproszenia ślubne?

Przygotowanie wesela nie może obyć się bez przygotowania listy gości weselnych. Trzeba ich odpowiednio wcześniej powiadomić i wysłać lub wręczyć im zaproszenia ślubne. Minimalny termin na zaproszenie gości weselnych to taki, by mogli zorganizować sobie wolne w pracy lub opiekę dla dzieci albo zwierząt domowych. W przypadku zaproszenia gości weselnych z zagranicy pamiętajmy, że muszą oni mieć czas na rezerwację lotów lub ewentualnie załatwienia wiz lub paszportów. Jeśli chcemy mieć pewność, czy nasi goście weselni otrzymali zaproszenia i dotrą na nasze wesele, poprośmy ich o potwierdzenie przybycia.

Kiedy kupić suknię ślubną?

Zakup kreacji ślubnej powinien być dobrze przemyślanym i zaplanowanym przedsięwzięciem. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc zdecydować, kiedy najlepiej kupić suknię ślubną:

 • Przed zakupem kreacji ślubnej warto zrobić research i poszukać inspiracji na stronach internetowych, w magazynach, katalogach i w salonach z sukniami ślubnymi.
 • Jeśli chcesz mieć duży wybór kreacji ślubnych i nie chcesz podjąć pochopnej decyzji, zacznij szukać kreacji co najmniej 6-12 miesięcy przed datą ślubu.
 • Bądź otwarta na różne stylizacje i modele. Może się okazać, że Twoja wymarzona kreacja ślubna nie będzie odpowiadać Twoim oczekiwaniom, dlatego warto rozejrzeć się za innymi opcjami.
 • Przed zakupem kreacji ślubnej ustal swój budżet i szukaj tylko w granicach swoich możliwości finansowych.
 • Wybierz sklep z ubraniami ślubnymi z dobrymi opiniami i referencjami, aby mieć pewność wysokiej jakości.
 • Mierzenie i przymierzenie kreacji ślubnej to bardzo ważny krok, który pozwoli Ci się upewnić, że wybierasz właściwą kreację i że pasuje ona do Twojej sylwetki i stylu.

suknia ślubna vintage

Czy charakter ślubu ma znaczenie przy organizacji wesela?

Niezależnie od tego, czy chcecie wziąć ślub kościelny czy cywilny, i tak trzeba zorganizować wesele. Wygląda na to, że charakter ślubu nie wpływa na przygotowania do wesela. Choć oczywiście jeśli wesele ma być z akcentami podkreślającymi wyznawaną wiarę albo chcemy zaprosić na nie na przykład księdza, to trzeba o kilku rzeczach dodatkowo pamiętać. Podobnie jest w przypadku ślubu kościelnego. Również decydując się na tematyczne wesele, dojdzie kilka elementów podkreślających ich charakter. Zasadniczo jednak organizacja wesela krok po kroku będzie podobna. Takie elementy jak przygotowanie sali weselnej lub miejsca na ślub w plenerze czy wybór menu weselnego są zwykle podobne.

Ślub kościelny

Jakie są obowiązki drużby w dniu ślubu?

Drużba to jeden z najważniejszych członków ślubnej drużyny Pana Młodego. Oto kilka zadań, które zwykle spoczywają na drużbie w dniu ślubu: pomoc w przygotowaniach; opieka nad Panem Młodym; organizacja zabawy i konkursów; opieka nad gośćmi; wsparcie duchowe. A więc drużba ma pomóc w zmniejszeniu stresu i napięcia oraz poprawić nastrój swoim dobrym humorem i pozytywną energią. Powinien być gotowy do zabawy i weselnego tańca na parkiecie, aby zachęcić innych do dołączenia do zabawy. Najważniejsze jednak, aby drużba był przyjacielem Pana Młodego i pomagał mu w realizacji jego marzeń związanych z tym ważnym dniem.

Od czego zacząć organizację wesela?

Organizacja wesela to niełatwe zadanie, ale z dobrym planem można bez większego problemu uporać się z tym wyzwaniem. Oto kilka porad, które mogą Ci pomóc w rozpoczęciu procesu organizacji wesela:

 • Ustal datę wesela. Kiedy ślub – to jedna z najważniejszych kwestii do ustalenia. Wybierz datę, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego partnera, a także upewnij się, że będzie ona dogodna dla najważniejszych gości.
 • Określ budżet. Przemyśl, ile chcesz wydać na wesele, a następnie rozdziel budżet na poszczególne elementy imprezy. W ten sposób łatwiej Ci będzie kontrolować wydatki.
 • Wybierz miejsce na wesele. Upewnij się, że miejsce jest dostępne w wybranej przez Ciebie dacie i mieści się w Twoim budżecie.
 • Znajdź zespół muzyczny. Znalezienie odpowiedniego zespołu jest ważne, ponieważ to właśnie od muzyki zależy nastrój wesela.
 • Wybierz catering, który będzie odpowiedni dla stylu Twojego wesela i upewnij się, że menu jest dostosowane do gustów gości.
 • Zarezerwuj noclegi. Jeśli goście przyjadą z daleka, zadbaj o to, aby mieli gdzie się zatrzymać. Najlepiej, by dom weselny dysponował też pokojami hotelowymi.
 • Zorganizuj dekoracje, które pasują do stylu i kolorów wesela. Możesz skorzystać z pomocy profesjonalnych dekoratorów lub zrobić to samodzielnie albo z pomocą przyjaciół.

To tylko kilka z kroków, które musisz podjąć w celu rozpoczęcia organizacji wesela. Pamiętaj, aby zrobić listę zadań i starać się realizować ją w sposób systematyczny.

Umowa z zespolem weselnym

Wesele krok po kroku – czy warto przygotować program wesela?

Jeśli chcecie zorganizować wesele i mieć pewność, że będzie ono przebiegać bez zakłóceń, to warto przygotować program wesela. Taki harmonogram dnia ślubu i przebiegu wesela pomoże przygotować wszystkie elementy ślubu i wesela. Pozwoli także odpowiednio przygotować się do nich psychicznie. Unikniecie też zbędnego pośpiechu w dniu ślubu, zwłaszcza jeśli wszystko będzie dopracowane kilka miesięcy wcześniej.

Jak przygotować harmonogram dnia ślubu?

Przygotowanie harmonogramu dnia ślubu wymaga uwzględnienia wielu elementów, takich jak ceremonia ślubna, przyjęcie weselne, sesja zdjęciowa… Najlepiej rozpocząć od podstawowych elementów. O której godzinie rozpocznie się ceremonia ślubna? Kiedy zacznie się przyjęcie weselne? Jakie będą godziny posiłków? Kiedy rozpocznie się i zakończy przyjęcie? Odpowiedzi na te pytania wyznaczą nam ramy imprezy.

Trzeba też ustalić czas przygotowań. W zależności od tego, czy będziesz się szykować sama czy z pomocą stylistki, fryzjerki lub makijażystki, zaplanuj dość czasu na przygotowanie stylizacji. Także sesja zdjęciowa może zająć trochę czasu. Zastanów się, kiedy chcesz ją wykonać – czy przed ceremonią ślubną, czy po niej, lub w trakcie dnia weselnego. Uwzględnij również czas potrzebny na dojazd między poszczególnymi plenerami zdjęciowymi.

Jeśli marzy Ci się wesele w amerykańskim stylu, zaplanuj czas na przemówienia i toasty. Zastanów się, kto i kiedy będzie przemawiał i jak długo będą trwać przemowy.

Koniec wesela to dość delikatna kwestia. Nieraz goście wcale nie mają ochoty się żegnać, bo wciąż świetnie się bawią i nie czują zmęczenia. Czy jest przewidziany czas na ewentualne wydłużenie przyjęcia? Czy przewidziano taką możliwości? Bo oczywiście harmonogram dnia ślubu jest ważny, jednak trzeba pamiętać, że pewne sytuacje mogą wpłynąć na czas trwania poszczególnych części imprezy weselnej. Bądź gotowa na zmiany w trakcie wesela – w ten sposób unikniesz stresu i frustracji, że nie wszystko idzie zgodnie z planem.

planowanie wesela

Organizacja przyjęcia weselnego – wesele krok po kroku

Organizacja przyjęcia weselnego wymaga zrozumienia potrzeb i preferencji Pary Młodej oraz dbałości o detale, aby zapewnić gościom niezapomniane wrażenia. Oto kilka elementów, które trzeba uwzględnić przy organizacji przyjęcia weselnego:

Wybór odpowiedniego miejsca. Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na przyjęcie weselne. Może to być sala weselna, ogród, restauracja lub inna przestrzeń dostosowana do liczby gości i stylu wesela.

Ślub cywilny w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka

Dekoracje i wystrój. To kluczowe elementy w tworzeniu odpowiedniej atmosfery na przyjęciu weselnym. Zastanów się nad kolorami, stylami i motywami, które będą Ci odpowiadać i zastosuj je w wystroju sali weselnej.

Catering i menu. Wybierz firmę cateringową lub restaurację, która zapewni wyśmienite jedzenie i odpowiednią obsługę. Może warto postawić na kuchnię regionalną, by zapewnić gościom nowe doznania kulinarne? Upewnij się, że menu jest dopasowane do gustów gości i uwzględnia ewentualne ograniczenia dietetyczne.

Napoje i bar. Upewnij się, że w miejscu, gdzie odbywa się przyjęcie weselne, jest dostęp do odpowiednich napojów i baru. Zastanów się nad rodzajem drinków, aby spełnić oczekiwania gości.

Muzyka i rozrywka. W trakcie przyjęcia weselnego ważne jest, aby zapewnić odpowiednią muzykę i rozrywkę dla gości. Wynajmij więc odpowiedniego DJ-a lub zespół muzyczny.

Blok CTA

Przygotowanie wesela bez stresu?

W Dworze Korona Karkonoszy to możliwe!

Atrakcje dla gości. Warto urozmaicić czymś przyjęcie weselne – może piwo rzemieślnicze albo candy bar lub prosecco bar? Zawsze sprawdzi się też fotobudka czy pokazy taneczne.

Transport dla gości. Goście powinni mieć łatwy dostęp do miejsca, gdzie odbywa się przyjęcie weselne. Zorganizuj transport dla gości, którzy nie mają własnego środka transportu, tak aby nie musieli martwić się o powrót do domu.

O czym musi pamiętać Panna Młoda w dniu ślubu?

Każda Panna Młoda marzy, by dzień jej ślubu był idealny. Jednak nie warto nadmiernie się stresować i za wszelką cenę dążyć do perfekcji. Wtedy prawdopodobnie efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Co więc robić? Na pewno warto się wyspać! W ten sposób będziesz miała więcej energii i będziesz lepiej się czuć w dniu swojego święta. Dzień wcześniej sprawdź raz jeszcze listę – harmonogram dnia ślubu. Czy wszystkie elementy związane z organizacją ślubu i przyjęcia weselnego, takie jak suknia ślubna, kwiaty, dekoracje, tort itp. są gotowe? Błędem często popełnianym przez narzeczone w dniu ślubu jest zapominanie o posiłkach! Warto zjeść porządne śniadanie, może nawet lekki lunch i wypić dużo wody, aby dobrze się czuć. Pamiętaj o wygodnych butach, które pozwolą Ci poruszać się swobodnie przez cały dzień. Dopiero na samą ceremonię włóż wymarzone pantofelki. I mimo wszystko zaopatrz się w zapasowe obuwie na wypadek, gdyby stopy potrzebowały odpoczynku.

Jednak nie to jest najważniejsze – w tym dniu warto przede wszystkim skupić się na swoim ukochanym i na relacji, która Was łączy. Tak naprawdę cała reszta to kwestie drugorzędne. Najważniejsze są wspólnie spędzone chwile.

O czym musi pamiętać Pan Młody w dniu ślubu?

Oto kilka wskazówek, które pomogą narzeczonemu przygotować się na ten wyjątkowy dzień: zadbaj o swoje zdrowie. Warto zjeść porządne śniadanie i wypić dużo wody. Zadbaj też o dobre samopoczucie: w dniu ślubu może pojawić się wiele emocji i stresu, mimo to spróbuj się zrelaksować i pośmiać razem z narzeczoną. Przygotuj ubranie – uporządkuj wszystkie elementy związane z ubiorem ślubnym. A przede wszystkim – skup się na swojej ukochanej. Ciesz się razem z nią tym wyjątkowym dniem.

Przewodnik Młodej Pary – dlaczego warto stosować się do jego zasad? 

Tak dokładnie określony Przewodnik Młodej Pary powstał z wieloletniego doświadczenia osób zajmujących się ślubami. To absolutnie uniwersalne i ponadczasowe porady, za które w większości przypadków Młode Pary dziękują nam osobiście. Pamiętajcie – wesele krok po kroku oznacza kontrolę na każdym etapie.

Emocje i początkowy chaos, związany z organizacją wesela udziela się najbardziej zainteresowanym – nie tylko narzeczonym, ale także rodzinie. Mimo, że wielu rodziców i dziadków zorganizowało już mnóstwo tego typu uroczystości, trendy stale się zmieniają. Im młodsze pokolenie, tym trudniej jest ogarnąć wszystkie zadania w zabieganym świecie.

Zadania do wykonania przed ślubem

Przewodnik Młodej Pary pozwala nie tylko określić wszelkie zadania, jakie ma do wykonania przyszłe małżeństwo przed ślubem, ale także podzielić się nimi i pozbyć przedślubnego stresu. Jeśli angażujemy członków rodziny w przygotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby także uwzględnić ich w przewodniku. Z pewnością będą zaszczyceni taką postawą Pary Młodej, która w natłoku przygotowań doceni każdą pomoc.

Pragniemy, aby ten przewodnik Młodej Pary stał się prawdziwym kompendium wiedzy na temat organizacji własnego wesela i wszelkich aspektów, które są ściśle związane z tym tematem. A teraz długopisy w dłoń i rozdzielamy zadania! Wesele krok po kroku czas zacząć. Jeśli któryś z punktów nie dotyczy Waszego wesela, od razu je wykreślcie – to pozwoli Wam usystematyzować wiedzę i szybciej podzielić obowiązki! Nie zapominajcie wpisać poszczególnych dat do kalendarza. Dobrej zabawy!

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda ślub krok po kroku?

Przebieg ceremonii ślubnej może się różnić w zależności od obyczajów w danym kraju, kultury i religii. Zwykle składa się z kilku elementów: przybycie pary młodej na miejsce ceremonii, zazwyczaj w towarzystwie rodziców i świadków; przywitanie - goście witają parę młodą przed świątynią lub innym miejscem, gdzie odbywa się ceremonia; wejście do budynku, zazwyczaj przy dźwiękach muzyki; powitanie przez urzędnika, mistrza ceremonii lub księdza; przypomnienie o wadze ceremonii. Następnie para młoda składa przysięgę małżeńską w obecności zebranych. Zwykle następuje także wymiana obrączek, które symbolizują miłość i zobowiązanie. W przypadku ceremoniału religijnego mamy jeszcze błogosławieństwo kapłana, modlitwę oraz przyjęcie Eucharystii. Po zakończeniu uroczystości często już na zewnątrz zaczyna się pierwsza sesja zdjęciowa.

Ślub w plenerze Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk to bardzo popularny region wśród par młodych, zarówno tych z kraju, jak i z zagranicy. Ogromny wybór obiektów weselnych, walory krajobrazowe oraz bogata historia i kultura rejonu zachęcają do organizacji wesela właśnie tutaj. Jednym z wiodących ośrodków organizacji wesel, w tym wesel w plenerze oraz wesel tematycznych na Dolnym Śląsku jest Dwór Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza. Już blisko 800 par młodych świętowało ten jedyny dzień w życiu w pięknej sali balowej Dworu. A wiele z nich złożyło przysięgę małżeńską w altanie ślubnej w ogrodzie z widokiem na góry. Wesela w plenerze stają się coraz bardziej popularne, nawet w chłodniejszej porze roku - piękny ogród Dworu Korona Karkonoszy może pomieścić aż 200 gości.

Co po kolei na weselu?

Na weselu zazwyczaj obowiązują pewne tradycyjne zwyczaje i rytuały, ale szczegóły i kolejność poszczególnych obrzędów zależą od kultury, religii, regionu i preferencji narzeczonych. Najczęściej spotykany w Polsce scenariusz wesela obejmuje: ceremonię ślubną - zazwyczaj odbywa się ona w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Po ślubie goście i para młoda udają się do sali weselnej; potem powitanie - para młoda wchodzi na salę podczas fanfar i braw gości; wstępny toast - prowadzący imprezę lub rodzice młodej pary wygłaszają krótkie przemówienia i składają życzenia; wspólny taniec - para młoda tańczy pierwszy taniec, zwykle przy akompaniamencie muzyki na żywo lub DJ-a; oczepiny - zabawy i gry związane z zdjęciem welonu z głowy panny młodej; posiłki - serwowane są różne potrawy i napoje; tort weselny - para młoda kroi weselne ciasto i częstuje nim gości; tańce i zabawy - zazwyczaj zaczynają się po posiłku i trwają do późnych godzin nocnych; bar - często jest dostępny bar, gdzie goście mogą zamówić napoje alkoholowe; pożegnanie gości - para młoda żegna gości i wręcza im drobne upominki. Należy pamiętać, że to tylko ogólny schemat i para młoda może dostosować formę wesela do swoich preferencji.

Co trzeba załatwić przed ślubem?

Przygotowania do ślubu wymagają oczywiście załatwienia pewnych formalności. Jakich? Należy mieć ważne dokumenty, takie jak akt urodzenia i dowód osobisty, ew. w przypadku ślubu kościelnego czy konkordatowego świadectwo chrztu i zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich. Następnie należy wybrać dogodną datę i miejsce ceremonii ślubnej i zarezerwować je z odpowiednim wyprzedzeniem. Trzeba skontaktować się z miejscowym urzędem stanu cywilnego lub kościołem, w którym ma odbyć się ceremonia, aby omówić szczegóły i formalności. Sala weselna – jej poszukiwania warto zacząć odpowiednio wcześniej, bo to jeden z najważniejszych elementów udanej imprezy. Potem należy wybrać osoby, które będą świadkami na ślubie i poprosić je o przyjęcie roli druhen lub drużby. Poszukiwanie strojów ślubnych i dodatków oraz obrączek to kolejny punkt na liście spraw do załatwienia. Lista gości i zaproszenia, wynajęcie fotografa i kamerzysty, wybranie dekoracji i muzyki, a także noclegów dla gości i weselnego menu – te decyzje także trzeba podjąć. Warto więc zacząć przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć stresu i zorganizować idealny dzień ślubu. Można też zdecydować się na pomoc wedding planera, który załatwi za nas większość spraw.

Od czego zacząć organizację ślubu?

Ślub to ceremonia, poprzez którą wiążemy się z kimś na całe życie. Dlatego organizacji dnia ślubu i żadnych przygotowań nie zaczynajmy bez pewności, że podejmujemy tę decyzję z pełnym przekonaniem. Jeśli natomiast nasze uczucia są stałe i pewne, to wybierzmy datę ślubu. Na początek nie musi ona być bardzo konkretna. Bo przy wyborze sali weselnej albo terminu ślubu kościelnego może okazać się, że trzeba terminy lekko przesunąć. W przypadku organizacji ślubu kościelnego sprawdźmy również dostępność wybranej świątyni w planowanym terminie ślubu. Zwróćmy uwagę, czy czasem data ślubu nie pokrywa się z innymi ważnymi uroczystościami w rodzinie, na przykład z komunią chrześniaka albo obroną dyplomu Panny Młodej. Kolejnym etapem jest zwykle wybór i zarezerwowanie sali weselnej. Ala jeśli lubimy porządek i chcemy uniknąć załatwiania ślubnych formalności i przygotowań weselnych w pośpiechu, to przygotujmy sobie harmonogram rzeczy do załatwienia przed ślubem. A przede wszystkim zacznijmy organizację wesela z dużym wyprzedzeniem.

Co powinien zawierać program wesela?

Program wesela powinien być dostosowany do potrzeb i preferencji pary młodej oraz uwzględniać charakter wydarzenia. Oto kilka elementów, które często występują w programie wesela: powitanie i przemówienie; pierwszy taniec; ew. tradycyjne obrzędy - oczepiny, rzucanie bukietu, taniec z ojcem/rodzicami; czas na posiłki oraz degustację alkoholi; muzyka i zabawa; tort i toasty; pożegnanie gości i podziękowanie za przybycie. Ważne jest, aby przemyśleć dokładnie program wesela, tak aby goście czuli się zadowoleni i zapamiętali ten dzień na długo.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę