Niezbędne dokumenty do ślubu – jak i kiedy je zdobyć?

Porady
Niezbędne dokumenty do ślubu – jak i kiedy je zdobyć?

Ślub to niezwykle wzruszająca, podniosła uroczystość, która jest początkiem nowego etapu w życiu zakochanej pary – małżeństwa. Jednak aby małżeństwo było ważne w świetle prawa, trzeba dopełnić kilka ważnych formalności. W Polsce moc prawną mają ślub cywilny i konkordatowy (inaczej kościelny, wyznaniowy). Jakie są niezbędne dokumenty do ślubu cywilnego? O czym pamiętać przed ślubem kościelnym? 

Dokumenty do ślubu cywilnego 

Ślub cywilny zawiera się w Urzędzie Stanu Cywilnego w obecności urzędnika. Ceremonię można przenieść w dowolne miejsce – niezbędne jest pozwolenie USC oraz opłata w wysokości 1000 zł. Do USC należy wybrać się nie wcześniej niż 6 miesięcy i jednocześnie nie później niż miesiąc przed planowaną datą ślubu. Przyszli nowożeńcy na wizytę powinni zabrać dokumenty tożsamości (dowody osobiste lub paszporty) oraz dowód opłaty skarbowej za ślub (opłata wynosi 84 zł i można uiścić ją w kasie urzędu lub przez internet). Chociaż większość urzędów nie wymaga skróconych aktów urodzenia (dane dostępne są w systemie), to na wszelki wypadek warto zabrać je ze sobą. W niektórych przypadkach potrzebne jest również zezwolenie sądu na zawarcie związku małżeńskiego. Dotyczy to niepełnoletnich kobiet, które ukończyły 16 lat, osób spowinowaconych ze sobą, a także osób dotkniętych chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym. 

Jedno z narzeczonych jest cudzoziemcem? W takiej sytuacji potrzebny jest dokument potwierdzający zgodę na zawarcie związku małżeńskiego według prawa, które obowiązuje w kraju narzeczonego. Wszystkie dokumenty sporządzone w języku obcym należy urzędowo przetłumaczyć. Ważne będzie tłumaczenie przygotowane przez tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula. Ponadto, jeśli przynajmniej jedna z osób chcących wstąpić w związek małżeński nie mówi po polsku, niezbędna jest obecność tłumacza lub biegłego. 

W czasie wizyty w USC narzeczeni wraz z urzędnikiem ustalą datę ślubu, określą swoje nazwisko po ślubie oraz nazwisko swoich przyszłych dzieci. Urzędnik przygotuje zapewnienie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie ważne jest przez 6 miesięcy od dnia złożenia. 

Dokumenty do ślubu kościelnego 

Ceremonia kościelna, choć piękna, wzruszająca i wyjątkowo romantyczna, nie jest prawomocna. Aby związek małżeński był ważny, narzeczeni poza przyjęciem sakramentu małżeństwa w kościele muszą zawrzeć ślub cywilny. Połączeniem tych uroczystości jest ślub konkordatowy. Dzięki niemu Para Młoda nie musi dwukrotnie przystępować do ceremonii – najpierw w USC, a potem w kościele. Uroczystość odbywa się w świątyni, a dopełnieniem formalności związanych z ugruntowaniem prawnym związku małżeńskiego zajmuje się ksiądz po ślubie – ksiądz zanosi wszystkie stosowne dokumenty do Urzędu Stanu Cywilnego. 

Szukasz organizatora wesela, który zajmie się tym kompleksowo?

Przekonaj się, w jak wielu rzeczach możemy Cię odciążyć!

Niezbędne dokumenty do ślubu kościelnego to: 

  • dowody osobiste, 
  • metryki chrztu z parafii narzeczonych (jednak nie starsze niż 3 miesiące), 
  • zaświadczenia o bierzmowaniu z parafii, w której narzeczeni przyjęli sakrament, 
  • potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich i spotkań w poradni rodzinnej, 
  • zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi (jeśli takowe były w innych parafiach). 

Niektóre parafie wymagają również dostarczenia świadectwa nauki religii. 

Na początku narzeczeni muszą zarezerwować datę ślubu w wybranej parafii (około pół roku wcześniej). Następnie, podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego, powinni udać się do USC, w celu złożenia zapewnienia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Zapewnienie należy przekazać duchownemu, który będzie udzielał parze ślubu. 

3 miesiące przed planowaną datą ślubu narzeczeni wraz z księdzem spisują protokół przedślubny. Do przygotowania dokumentu potrzebne są dowody osobiste, metryki chrztu i zaświadczenia o bierzmowaniu. Tydzień przed ślubem spisuje się akt ślubu, do którego potrzebny jest komplet dokumentów. Przyszli małżonkowie powinni również przystąpić do spowiedzi – 3 miesiące i dzień przed ceremonią. 

O tym też trzeba pamiętać, czyli umowy z podwykonawcami i inne formalności 

Jeśli przyszli małżonkowie, chcą zorganizować przyjęcie weselne po ceremonii, muszą dopełnić jeszcze kilku ważnych kwestiach formalnych. Chodzi oczywiście o umowy ze wszystkimi podwykonawcami. Szczegółowe umowy będą swoistym zabezpieczeniem przed wszelkimi nieprzyjemnościami związanymi z ewentualnym niewywiązaniem się którejś ze stron ze swoich obowiązków. Dlatego zastanawiając się nad tym, czym zaskoczyć gości weselnych, pamiętajmy także o formalnościach. 

Przede wszystkim należy podpisać umowę z lokalem, w którym odbędzie się wesele. W dokumencie powinny znaleźć się informacje o obowiązkach obu stron, dokładny termin eventu oraz dane dotyczące postępowania w razie ewentualnej zmiany terminu lub anulowania rezerwacji sali weselnej. 

Na weselu nie może zabraknąć radosnej muzyki. Pary Młode zwykle decydują się na wynajęcie profesjonalnego zespołu lub DJ-a. Z tym podwykonawcą również trzeba podpisać umowę. Do legalnego odtwarzania i wykonywania muzyki niezbędna jest również odpowiednia licencja. ZAiKS na wesele załatwia Para Młoda, menadżer lub właściciel sali weselnej bądź wynajęty zespół. 

Umowy podpisujemy również z fotografem, który wykona ślubne zdjęcia, firmą dekoratorską, która odpowiada za styl wesela, a także z firmami oferującymi atrakcje, które urozmaicą przyjęcie. 

Szybki kontakt Zamów ofertę