Świadek do ślubu: sprawdź, kto może nim zostać!

PoradyTradycja
świadek do ślubu: podpis

Podczas przygotowań do ślubu i wesela możesz liczyć na pomoc bliskich, którzy nie tylko chętnie część zadań, lecz także w trudnych momentach udzielą Ci wsparcia. Podobne obowiązki spoczywają na świadku do ślubu, którzy towarzyszy Ci w tym wyjątkowym dniu. Dowiedz się, kogo możesz poprosić o świadkowanie!

Świadek do ślubu: jak go wybrać?

W przypadku ślubu cywilnego wystarczy, gdy świadek pojawi się w urzędzie w dniu zawarcia małżeństwa. Należy zauważyć, że osoba musi być pełnoletnia. Ponadto, aby wypełnić swój obowiązek, musi mieć przy sobie aktualny dowód osobisty lub paszport. Inaczej wygląda sytuacja, gdy para młoda decyduje się na ceremonię kościelną. Świadek do ślubu musi spełnić nie tylko wspomniane wcześniej warunki, lecz także na wszelki wypadek powinien dostarczyć świadectwo chrztu i bierzmowania. Choć nie wszyscy księża proszą o przedstawienie niezbędnych dokumentów do ślubu, warto mieć je przy sobie.

Obowiązki świadkowej na ślubie cywilnym

Wbrew powszechnemu przekonaniu i wymogom niektórym duchownym świadkowie mogą być tej samej płci. Ponadto mężczyzna może być świadkiem do ślubu Panny Młodej, a kobieta Pana Młodego. Wspólnie ustalcie, kogo poprosicie o świadkowanie.

Potrzebujesz wsparcia w koordynacji wszystkich szczegółów ślubu i wesela?

Pomożemy w organizacji ceremonii ślubnej i przyjęcia!

Jakie obowiązki spoczywają na świadkach?

Świadek często myli się nam z drużbą, a sprawy nie ułatwia fakt, że granica obowiązków jest tutaj płynna. Aby uniknąć nieporozumień, warto wcześniej porozmawiać, kto będzie odpowiedzialny za realizację poszczególnych zadań. Obowiązki świadka na weselu wcale nie muszą się ograniczać do dnia ślubu.

świadek do ślubu: kto może nim zostać?

Niejednokrotnie pomaga też w organizacji uroczystości, a wcześniej wieczoru panieńskiego. Z kolei świadkowa zazwyczaj zajmuje się organizacją niezapomnianego wieczoru panieńskiego. Świadkowie mogą również pomóc w zakupie prezentów dla rodziców Pary Młodej, dekoracji sali weselnej, przygotowaniu winietek, czy zawiezieniu do urzędu lub kościoła.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę