Gdzie wesele, czyli jak wybrać miejsce na organizację ślubu i wesela

PoradySala weselnaTrendy
dwór butikowy

„Wesele”, jak sama nazwa wskazuje, to czas radości i weselenia się. Goście cieszą się ze szczęścia dwojga ludzi, którzy właśnie zadeklarowali, że chcą przeżyć razem całe życie. Gdzie wesele zorganizować? By te szczególne chwile nie rozminęły się z naszymi marzeniami, warto przeżyć je tam, gdzie wszystko zostało zaprojektowane z myślą o szczęściu Młodej Pary.

Sala na wesele

We wszystkich kulturach radość wyraża się przez taniec. Dlatego też wesele to przede wszystkim całonocny bal, który powinien odbywać się w urokliwym, profesjonalnie do tego przygotowanym miejscu. Piękna sala balowa sprawi, że wszyscy goście na jedną noc przeniosą się do bajkowej krainy. To pomoże im zapamiętać ten dzień na długie lata.

Dworska Sala Balowa

Chociaż oferta obiektów weselnych jest bardzo szeroka, warto zwrócić uwagę na te, które wyróżniają na tle konkurencji: szczególny wystrój, możliwości organizacyjne czy podejście do klienta. Sala balowa zwieńczona drewnianym sklepieniem zawieszonym 9 metrów nad ziemią musi budzić podziw. Podobnie jak stylowa antresola czy urządzone w stylu butikowym pokoje. Wszystkie te elementy odnajdziemy w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza. To idealna sala na wesele!

w płatkach róż

Wesele? Karkonosze sprawdzą się idealnie!

Gdzie wesele? Jak wybrać idealne miejsce? Zastanawiają się nad tym ci, którzy postanowili zawrzeć związek małżeński. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, ale to Karkonosze sprawdzą się idealnie na ślub i wesele. To wyjątkowy region Polski, znany z tego, że jest jednym z najpiękniejszych pasm górskich w kraju. Te malownicze tereny warto odwiedzić nie tylko w sezonie turystycznym, ale i jesienią, gdy kolory przebarwiających się lasów zauroczą każdego. A stolica regionu zachwyca swym urokiem z nutą retro. Dlatego na wesele Jelenia Góra to doskonała lokalizacja!

Wszystkie barwy wesel…

Ślub i wesele połączone z jesiennym urlopem w Karkonoszach to doskonały pomysł. Góry zachwycają o każdej porze roku, ale właśnie jesienią, gdy barw jest tak wiele, są najpiękniejsze. Niezwykłe i magiczne. Warto również wybrać się w góry po sezonie ze względu na pogodę. Wesele we wrześniu lub wesele w październiku właśnie w górach to doskonały pomysł. Temperatury sprzyjają szalonej zabawie – nie jest za gorąco ani zbyt zimno. A dekoracje mamy właściwie za darmo, jako że góry o tej porze roku same szykują nam malownicze tło.

Idealne miejsce na wesele

Gdzie zrobić wesele – to jedno z podstawowych i pierwszych pytań, jakie zadają sobie narzeczeni, gdy już podejmą decyzję o ślubie i weselu. Daleko czy blisko domu.? Czy w okolicy, gdzie mieszka rodzina Pana Młodego, czy raczej bliżej Panny Młodej? A może zaskoczyć gości i zrobić je w górach – wesela w Karpaczu i okolicach wypadają świetnie na zdjęciach! – albo nad morzem? To niby proste pytania, ale jest tak dużo możliwych odpowiedzi… Podpowiemy Wam, jak wybrać miejsce na wesele.

Zacznijmy od tego, że to jest największe święto dwojga ludzi, którzy się kochają i to oni powinni zdecydować, gdzie zorganizować wesele. Czyli już zawężamy grono osób, które powinny podjąć ostateczną decyzję.

Rozmiar sali ma znaczenie!

Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę jest to, jak duże wesele chcemy zrobić. Czyli odpowiedź na pytanie, ilu gości na weselu chcemy mieć, powinna również pomóc przy wyborze miejsca na wesele. Innymi słowy – jeśli zdecydujemy się na większe wesele, to musimy znaleźć taką salę weselną, która pomieści wszystkich naszych gości. Co więcej, musi być tam na tyle dużo miejsca, żeby wszyscy się czuli swobodnie. Mieli gdzie potańczyć, porozmawiać, wyjść się przewietrzyć czy choćby zaparkować samochód.

wesele goście

Teraz pytanie – czy w okolicy jest odpowiedni obiekt na wesele? Ale żeby nie było zbyt łatwo – nawet jeśli jest wystarczająco duży lokal, to czy ta sala weselna spełnia nasze oczekiwania?  Pamiętajmy, że ślub to wyjątkowa uroczystość i nie da się jej zrobić „na próbę”. Nie będziemy mogli powtarzać naszego wesela tak długo i w tylu miejscach, aż znajdziemy to najlepsze. Najpiękniejsze. Po prostu idealne! Dlatego od razu trzeba wybrać bezkompromisowo i zrealizować swoje marzenia i wyobrażenia o ślubie i weselu. 

Kiedy planować wesele?

Zastanówmy się, czy planowanie wesela z dużym wyprzedzeniem, w czasach niepewności, ma w ogóle sens? Biorąc pod uwagę zmienność cen i inflację, z pewnością tak. Po prostu rezerwując salę weselną, kupując obrączki czy suknię ślubną już dziś, prawdopodobnie będziemy płacić kilkanaście procent mniej niż za rok lub dwa.

Kolejnym argumentem za wcześniejszym planowaniem wesela jest dostępność poszczególnych usług weselnych. Zaczynając od sali weselnej, poprzez zespół muzyczny, fotografa, stylistkę czy nawet terminy ślubów mogą być zajęte, jeśli zdecydujemy się na wesele zbyt późno. Również goście, bez których prawdziwe wesele obyć się nie może, muszą mieć czas, by się zorganizować, załatwić sobie wolne w pracy czy kupić odpowiednie ubranie. Wydaje się więc, że wszystko przemawia za planowaniem wesela z dużym wyprzedzeniem. A jednak wesele last minute też może być doskonałym pomysłem.

Wesele last minute

Dla niecierpliwych argumentem może być fakt, że nie trzeba długo czekać. Bo zastanówmy się, kto tak naprawdę ma chęć, by na najwspanialszy dzień swego życia szykować się przez dwa lata i tyle czekać na suknię, tort, przyjęcie i prezenty? Przecież to cała wieczność!

Para Młoda

A dla spontanicznych szybkie wesele będzie idealnym rozwiązaniem, bo można szybko podjąć decyzje dotyczące sali, strojów, menu i kwiatów. Bo czy warto długo zastanawiać się nad wyborem tych wszystkich elementów ślubu i wesela, skoro samą decyzje o zawarciu związku małżeńskiego podjęliśmy w ciągu pięciu minut? Dajmy sobie szansę na odrobinę szaleństw i improwizacji – w końcu nasze wesele to nie spektakl teatralny, w którym każdy element musi być drobiazgowo zaplanowany i wyliczony co do minuty!

Dwór Korona Karkonoszy wesela plenerowe

Gdzie wesele 2023?

Kiedy przychodzi do planowania ślubu i wesela, nie brakuje ważnych decyzji do podjęcia. Jedną z najważniejszych jest oczywiście wybór idealnego miejsca na wesele. Jeśli szukasz naprawdę wyjątkowego i niezapomnianego miejsca na swój wielki dzień, nie szukaj dalej niż na Dolnym Śląsku. Wesele wśród gór, dworów, parków i pałaców w krainie wprost wymarzonej dla zakochanych musi się udać!  

Dwór Korona Karkonoszy toast Młoda Para
Para Młoda

Dzięki temu, że jest to istne zagłębie usług eventowych łatwo znaleźć tu idealną salę weselną i wszystkich podwykonawców usług weselnych. Zatem może się okazać, że odpowiedź na pytanie, gdzie wesele 2023 roku uda się najlepiej, może okazać się prostsza niż na przykład pytanie typu: jaką suknię ślubną wybrać albo kogo poprosić na świadka.

Nie zwlekajmy zatem z decyzją, i zacznijmy już szczegółowo planować ślub i wesele. Trzeba wybrać: ślub konkordatowy czy może cywilny. Albo czy ślub w kościele czy może w plenerze z widokiem na góry? Wszystko jest możliwe, ale najpierw musimy wsłuchać się w swoje marzenia.

wesele steampunk dolny śląsk
Dwór Korona Karkonoszy – wesela plenerowe

Gdzie wesele 2024?

Rok 2024 zapowiada się naprawdę dobrze. Zwłaszcza dla zakochanych powinien to być szczęśliwy czas. Dla tych, którzy zdecydują się właśnie wtedy wziąć ślub i zrobić wesele podpowiadamy, gdzie wesele 2024 będzie najlepsze. Czy pora roku, w której zdecydujemy się na ślub, może wpłynąć na wybór miejsca na wesele? I tak, i nie… Jeśli zdecydujemy się zrobić wesele w miejscu, które jest atrakcyjne tylko latem, na przykład nad morzem, to faktycznie ważne. Wtedy pora roku i miejsce determinują okres, w jakim powinniśmy się zmieścić z naszą uroczystością.

Przyjęcie weselne w górach

Natomiast wesele w górach sprawdzi się przez cały rok! Nieważne, jaką porę roku wybierzemy, tam zawsze będzie pięknie. Latem dobra widoczność, słońce i ogromne przestrzenie z pewnością pozwolą cieszyć się wyjątkową chwilą i będą napawać optymizmem. Jesienią przebarwiające się liście i niesamowite górskie zapachy stanowić będą wspaniałą oprawę naszej wyjątkowej uroczystości. Zima z iskrzącymi się w słońcu płatkami śniegu i bajkowymi sopelkami lodu nigdzie tak nie smakuje jak w górach. A wiosna, kiedy wszystko budzi się do życia, pozwala śmiało spojrzeć we wspólną już przyszłość… Zatem chyba wiemy już, gdzie wesele w 2024 roku warto zorganizować.

Gdzie wesele Śląsk?

Śląsk to miejsce, gdzie od zawsze dochodziło do spotkania i mieszania się różnych kultur. To też miejsce, gdzie spotykały się najstarsze szlaki handlowe. Ten niezwykle bogaty geograficznie region rozciąga się od Sudetów i granicy z Czechami na południu po Dolinę Baryczy i granice Wielkopolski na północy. Zachodnie rubieże to już Niemcy, a wschód styka się z Małopolską. Nic zatem dziwnego, że jest to miejsce, gdzie spotkać można bardzo różne wpływy. Dlatego zadając pytanie: gdzie wesele Śląsk wydaje się bardzo atrakcyjny. Tu każdy znajdzie coś dla siebie i nawet najdziwniejsza nowinka nikogo tu nie zaskoczy. Wszak to tygiel kulturowy i obyczajowy, w którym możemy się swobodnie odnaleźć i w nieskrępowany sposób dać wyraz swym pragnieniom.

Gdzie wesele Dolny Śląsk

To wspaniałe miejsce pełne historii, charakteru i naturalnego piękna, co czyni je idealnym miejscem na złożenie przysięgi małżeńskiej i wymianę obrączek.

Niezależnie od tego, czy szukasz bajkowego zamku, urokliwego dworku na wesele czy nowoczesnej przestrzeni loftowej, znajdziesz je tutaj. A dzięki dogodnej lokalizacji, dojazd na Dolny Śląsk nie będzie stanowił problemu nawet dla gości z innych części kraju czy z zagranicy. Sala weselna Dolny Śląsk na pewno zadowoli każdą Parę Młodą!

Przyjęcie weselne

Hej wesele… Aż serce rośnie, a nogi same rwą się do tańca na myśl o tak wspaniałej imprezie. Wesele to przede wszystkim taniec i dobra zabawa. Ale żeby te wszystkie marzenia mogły się ziścić, potrzebne są odpowiednie warunki. Czyli musimy znaleźć piękną salę weselną z parkietem do tańca. To bardzo ważne w przypadku wesela, gdzie urządzić przyjęcie? Samo miejsce na wesele będzie już budować jego klimat. To od tego zależy, czy już na wstępie będziemy czuć, że uczestniczymy w czymś ważnym, w czymś wyjątkowym. Bo przecież mimo że na świecie codziennie odbywa się mnóstwo wesel, to każda Para Młoda uważa – i ma rację! – że jej impreza jest jedyna, wyjątkowa.   

Wesele w Sosnówce!

Sosnówka to malownicza wczasowa wieś o bogatej historii. Domki tkaczy, kolonia willi letniskowych, domy tyrolskie, zielarze i  wielka miłość filmowca zaprzyjaźnionego ze Spielbergiem, Iana Hickinbothama. Takie właśnie ślady przeszłości spotkamy w tym urokliwym miejscu. A do tego jeszcze Źródełko Miłości i Szczęścia przy Kaplicy św. Anny, które dzięki bardzo prostemu trikowi zagwarantuje nam szczęście w miłości. Czy trzeba szukać kolejnych argumentów przemawiających za tym, że wesele w Sosnówce to doskonały pomysł?

Sosnówka k. Karpacza

Atrakcyjne położenie Sosnówki sprawia, że od dawna powstaje tu dużo pensjonatów i hoteli. Wiele z nich ma już ponad stuletnią tradycję. Zmodernizowane, idealnie nadają się na przyjęcie weselne. Wesele w Karkonoszach to świetny pomysł, zwłaszcza wesele w listopadzie, kiedy ceny są niższe, a obiekty weselne nie są tak oblężone.

Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Miejsce na wesele i nocleg dla gości

Młode Pary zastanawiając się, gdzie wesele Wrocław będzie dla nich najwygodniejsze, mają do wyboru wiele hoteli, domów weselnych a także dworków. Przygotowane są one często nie tylko na samo wesele, ale także nocleg dla gości. „W pensjonacie butikowym każdy pokój ma inny wystrój, inny styl i w każdym panuje inna atmosfera. Można nawet powiedzieć, że każdy opowiada inną, pasjonującą historię. Gdy Pary Młode zwiedzają nasz obiekt, nie kryją zachwytu nad pomysłowością w urządzeniu wnętrz. Każdy z 35 pokoi, saloników czy apartamentów Dworu Korona Karkonoszy został urządzony w innym, oryginalnym stylu.

Stylowy hotel na wesele

„Pary Młode mogą zatem wybierać między Pokojem Kolonialnym, Apartamentem Srebrnym, Królowej Śniegu czy Rajskim Ogrodem. Za każdym razem na twarzach przyszłych małżonków malują się te same emocje: kogo ulokujemy w Pokoju Botanicznym? Czy cioci Basi bardziej spodoba się Pokój Pomarańczowy czy raczej Salonik Muzyczny?” – wylicza Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka branży weddingowej.

stylowe apartamenty pokoje saloniki

Gdzie wesele? Oczywiście w dworku!  

Dwory i dworki weselne to idealne miejsca na wesele. Zwykle oferują wnętrza nie tak surowe jak zamki, ale też nie przesadnie wystylizowane czy ociekające czasem kiczowatym przepychem, jak pałace. Spokojna elegancja, jaką najczęściej widzimy w dworach i dworkach, to idealne tło ślubnych przyjęć i wesel. 

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy

Najczęściej obiekty te są pieczołowicie odrestaurowane i oferują wszystkie współczesne udogodnienia. A z drugiej strony znajdziemy w nich atmosferę ponadczasowości. Możemy odnieść wrażenie, że obserwujemy czas zatrzymany w kadrze i oczyma wyobraźni widzimy powozy, z których wysiadają damy w eleganckich sukniach balowych i dżentelmeni we frakach. Kamerdyner odbiera od nich wierzchnie okrycia, gospodarze witają w drzwiach i bal można już zacząć…

sala balowa słoneczniki
Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy

Jeśli marzycie o takim weselu i chcecie zarezerwować elegancką salę balową w dworku, ozdobioną delikatnymi drewnianymi ornamentami, pomyślcie o Dworze Korona Karkonoszy. Wnętrze pomalowane na karminowo przykuwa uwagę białym, drewnianym sklepieniem i dużymi, łukowymi oknami, przez które można podziwiać ogród różany. Dworek na wesele to zawsze świetna opcja!

Wesele w pałacu

Która z nas w dzieciństwie nie marzyła o ślubie jak z bajki? Oglądane filmy i książki, które nam czytano budowały w naszych umysłach – i sercach! – wizję wesela jak z bajki. Czekanie na księcia na białym koniu, przejazd karocą, może nawet złotą? do wymarzonego miejsca na ślub i wesele, czyli pałacu! Bogata suknia z mnóstwem falbanek i biały welon z diademem. Orszak ślubny na czerwonym kobiercu i herold obwieszczający całemu światu nasze zamążpójście!

Oczywiście w dorosłym życiu zwykle taki „bajeczny” ślub już nas raczej nie pociąga. Za dużo blichtru, za mało klasy. Ale może by tak zachować ten jeden, jedyny element – pałac? Wiele z tych zabytkowych obiektów współcześnie oferuje usługi w zakresie organizacji wesel. Najczęściej zresztą mają spore doświadczenie w tej dziedzinie – przez setki lat swego istnienia były przecież świadkami wielu takich uroczystości. Na pewno poczujemy w nich genius loci, który przetrwał te wszystkie wieki… Ślub i wesele w pałacu na pewno będą wyjątkowym przeżyciem – nie tylko dla nas, także dla naszych gości.

Wesele w stodole

Historycy od kilku lat uświadamiają nam, że w większości jesteśmy potomkami chłopów… Przez wiele lat jako społeczeństwo nie mieliśmy ochoty przyjąć tego do wiadomości. Pokutował w nas obraz dworku jako siedziby naszych przodków. A przecież w dworkach zamieszkiwało zaledwie 0,3% polskiego społeczeństwa, bo tyle jedynie liczyła warstwa ziemiańska. Prawdziwszy był obraz naszej rodowej siedziby w postaci wiejskiej chatynki, jakie dziś mamy okazję widywać już tylko w skansenach…

Wesele w stodole

Wesele w takiej chatce też mogłoby być ciekawe, jednak więcej miejsca znajdziemy w innym budynku, nieodłącznym elemencie wiejskiego gospodarstw. Czyli w stodole. Stodoły jako miejsca na wesele są teraz bardzo na czasie. A więc na pytanie -gdzie wesele? – odpowiedzmy śmiało – w stodole! Tak jak nasi przodkowie, postawmy na naturalność i prostotę. Znajdźmy starą stodołę zaadaptowaną na potrzeby współczesnych wymogów, zwłaszcza tych sanitarno-estetycznych, albo poszukajmy całkiem nowego obiektu, naśladującego kształtem te dawne budynki gospodarcze.    

Blok CTA

Gdzie urządzić wesele?

Oczywiście w Dworze Korona Karkonoszy!

Ślub i wesele w zamku

Średniowieczne budowle obronne pełniły też funkcje mieszkalne. A skoro tak, to przetrwały w nich echa dawnych namiętności… Miłość, emocje, pożadanie. Ale też zakazane uczucia, potajemne schadzki i nienawidzące się rodziny, jak w przypadku legendy, która opowiada o afekcie łączącym potomków rodów von Reuss i Schaffgotschów. Rodziny te zamieszkiwały leżące naprzeciw siebie zamki – Chojnik i zamek księcia Henryka koło Sosnówki w Karkonoszach. Młodych połączyło zakazane uczucie. Ich rody rywalizowały ze sobą i nie chciały słyszeć o tym związku, uwięziły więc pannę i młodzieńca, by ci nie mogli się widywać.

Para Młoda w ruinach zamku

Na szczęście w Karkonoszach mieszkał – i nadal mieszka! – Duch Gór. Spotkał zakochanych, gdy ci wymknęli się na spotkanie umówione w połowie drogi między swymi zamkami, w tunelu, który zaczęli kopać, by móc się znowu zobaczyć. Potężny Karkonosz, wzruszony ich uczuciem postanowił im pomóc. Spytał, czego pragną i obiecał spełnić ich życzenie. Odpowiedzieli, że chcą, by ich miłość przetrwała na wieki. Gdy więc spotkali się pod korzeniami grabu, w Czerwonej Dolinie, i przytulili do siebie najmocniej, jak to tylko możliwe, drzewo objęło ich swymi mocarnymi korzeniami. Wtedy Karkonosz zabrał zakochaną parę z tego świata i zasypał tunel. A ich rody szybko podupadły i już nigdy nie odzyskały dawnej świetności. To była kara Ducha Gór za to, że nie potrafiły docenić prawdziwego uczucia.

Malownicze ruiny zamkowe

Jednak na szczęście nie wszystkie „zamkowe” miłości tak się kończą. Wasze uczucie, zwieńczone weselem w zamku, na pewno będzie miało szczęśliwy ciąg dalszy. Będzie jak w filmach – and they lived happily ever after…  

ślub w plenerze: państwo młodzi
Ślub w górach – Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Dolina Pałaców i Ogrodów poleca się na wesele!

W Polsce, tuż przy granicy z Czechami, znajdziemy cudowne miejsce. Region ten pełen jest baśniowych zamków, urokliwych dworków oraz pełnych przepychu pałaców. A ponadto znajdziemy tam fantastyczną, niemal nietkniętą ręką człowieka przyrodę. Przepiękne, bajkowe ogrody i prastare lasy otaczają okoliczne dwory i wille. Idealne miejsce na rodzinną uroczystość, jaką jest wesele.

Zamki, pałace, ogrody…

Dolina Pałaców i Ogrodów to idealne miejsce na wesele! Położona w Kotlinie Jeleniogórskiej, składa się z prawie 30 obiektów świeckiej architektury. To jedyne w swoim rodzaju unikatowe średniowieczne wieże mieszkalne czy imponujące zamki. Ale także przepiękne renesansowe dwory i bogato zdobione barokowe pałace.

Wszystkie te zabytkowe obiekty stanowią pozostałość po czasach, gdy teren ten zamieszkiwali możnowładcy i arystokracja, wywodzący się z całej Europy. Dolina Pałaców i Ogrodów była też chętnie odwiedzana przez wybitnych artystów, myślicieli czy naukowców. Szukali tu natchnienia i inspiracji.

Wiele z tych rezydencji możnych rodów, obecnie pozostająca w rękach nowych właścicieli czy fundacji, została wpisana na Listę Pomników Historii. To idealne miejsce nie tylko na ślub i wesele, lecz także na samochodowe, rowerowe lub piesze wycieczki. Zamek, pałac czy dwór? Wszystko! Znajdziemy tu same wspaniałe obiekty, idealne także na sale weselne.  

Miejsce na wesele? Wrocław!

Położony w samym sercu Europy Wrocław jest idealnym miejscem właściwie na każdą okazję. Na pewno sprawdzi się także jako wyjątkowe i niezapomniane miejsca na imprezę weselną.

Średniowieczne Stare Miasto we Wrocławiu jest bajkową scenerią dla ślubu, z jego brukowanymi uliczkami i malowniczym Rynkiem. Piękna gotycka katedra z XVII wieku to kolejny popularny wybór na zawarcie związku małżeńskiego, a widoki z mostu na Odrze stanowią wspaniałe tło dla zdjęć ślubnych.

W bardziej nowoczesnej scenerii, Wrocław oferuje również wiele stylowych hoteli i miejsc na imprezy, które będą idealne na Wasz wielki dzień. Niezależnie od tego, czy planujesz kameralne spotkanie, czy wielką  uroczystość, Wrocław ma wszystko, czego potrzebujesz, aby spełnić swoje ślubne marzenia. Zacznijcie więc planować swój wymarzony ślub już dziś!

wesele dolny śląsk

Gdzie wesele w Polsce uda się najlepiej?

Trudno wymienić wszystkie wspaniałe lokalizacje na ślub i wesele, które możemy znaleźć w naszym kraju. Jest ich tyle, że wybór jest niewątpliwie bardzo trudny. Miłośnicy plażowania mogą urządzić wesele w stylu Hamptons w jednej z wielu urokliwych nadmorskich miejscowości, a sam ślub – cywilny lub ślub humanistyczny – celebrować na plaży. Pary zakochane w majestacie gór mają do dyspozycji całą właściwie południową granice Polski. A tam najwyższe Tatry, rozłożyste Beskidy, przepiękne Pieniny czy kryjące wiele tajemnic Karkonosze.

Najlepsze miejsca na wesela

Wiele osób marzy o weselu nad jeziorem i ślubie na pomoście. Pojezierzy też nam nie brakuje, na czele z najbardziej znanymi Mazurami czy obfitującym w atrakcje turystyczne, szalenie malowniczym Pojezierzem Drawskim. A jeśli mamy do czynienia ze zdeklarowanymi mieszczuchami, którzy nie wyobrażają sobie życia – i wesela! – blisko natury, nie ma problemu. Stołeczna, wielkomiejska Warszawa, zabytkowy Kraków i tętniący energią Wrocław to trzy największe miasta w Polsce. Każde z ich oferuje mnóstwo miejsc, w których można urządzić wesele. A mamy przecież też wspaniałe Trójmiasto czy pełną pofabrycznego uroku Łódź, idealną na wesela w stylu loftowym czy steampunkowym. Albo Katowice ze swymi zabytkami techniki, świetne tło ślubnych fotografii w przypadku wesela industrialnego. Ci, którzy nie mogą żyć bez wrzawy i atmosfery wielkiego miasta także mają spory wybór, gdy szukają odpowiedzi na pytanie: gdzie wesele w Polsce?

W czym na wesele – Panie

Tatuaż zamiast obrączki, sukienka z sieciówki zamiast specjalnej ślubnej kreacji. To oczywiście wersja niestandardowa, dość rzadko jeszcze spotykana, ale coraz częściej Panny Młode ubierają się niekoniecznie zgodnie z tradycją, za to zgodnie ze swymi upodobaniami. Jeśli pragniesz mieć kolorową sukienkę, bo biel to nie Twój kolor – dlaczego nie? Zwłaszcza że białe sukienki ślubne to stosunkowo nowy wymysł, w dodatku nieobecny w wielu kulturach, choćby w Indiach, gdzie jest kolorem żałoby. A w Meksyku Panny Młode zwykle wkładają czarne suknie na swój ślub. Więc nie warto przejmować się rzekomą tradycją i opinią innych. Warto włożyć to, co naprawdę chcemy mieć tego dnia na sobie.

Suknia Panny Młodej

Pamiętajmy, że to nasz dzień! Jeśli od dzieciństwa marzyłyśmy o ślubnej kreacji w stylu księżniczki, o falbankach, diademach i pantofelkach na obcasie – zrealizujmy tę fantazję. Ale jeśli wiemy, że źle będziemy się w tym czuły, włóżmy spodnie i baleriny. Albo zwiewną sukienkę w stylu boho, lekkie sandałki i kwiat we włosy.
Możemy tez postawić na wesele w stylu lat. 20. czy gotyckim. Albo innym ulubionym, z ciekawymi dekoracjami i rekwizytami. No i oczywiście strojami dopasowanymi do konwencji. Wtedy nikt się nie będzie dziwił, że nie mamy na sobie typowej ślubnej kreacji.

suknia ślubna vintage

W czym na wesele – Panowie

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na wesele, to odpowiedź jest prosta. Elegancko, ale pozostając w zgodzie z samym sobą. Żeby dobrze się bawić na weselu, przede wszystkim trzeba się dobrze czuć we własnym ubraniu. Pamiętajmy też, że wesele to najważniejszy dzień w życiu dwojga stających na ślubnym kobiercu osób. To właśnie dla nich tu przyszliśmy, to są ich wyjątkowe chwile. Nie powinniśmy więc ich zawieść. I wcale nie chodzi tu o to, by koniecznie kupić nowe ubranie, ale by tym, co mamy na sobie, podkreślić rangę tego wydarzenia. Jeśli lubimy klasyczną elegancję, to oczywiście garnitur. Ale nie tylko on się sprawdzi.

Ubiór Pana Młodego, Pokój Śliwkowy, Dwór Korona Karkonoszy

Wszelkiego rodzaju mundury galowe, eleganckie marynarki i koszule, a także oczywiście stroje regionalne też z pewnością będą świetnie się prezentować na weselu. Tu jednak należy zachować pewien umiar i rozsądek. Jeśli znamy konwencję, w jakiej odbędzie się wesele – na przykład Pan Młody lub Panna Młoda ją ściśle określili – to się jej trzymajmy. Ale też, jeśli jest pełna dowolność pamiętajmy, że jako goście na weselu nie powinniśmy być głównymi aktorami i ściągać na siebie największej uwagi swoim strojem. To nie my jesteśmy tu najważniejsi, nie ma się co oszukiwać.

Jeśli jest to przyjęcie w mniej formalnym stylu, na przykład boho w ogrodzie lub Hamptons na plaży, doskonale będzie się prezentował styl smart casual. Mokasyny, spodnie chinosy, sportowa marynarka – będzie elegancko, ale bez zadęcia.

Wesele w górach – gdzie?

Na pytanie, gdzie wesele góry jawią się jako wybór oczywisty i naturalny. Wspaniałe panoramy i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że wesele w górach, zwłaszcza z noclegiem, zawsze jest udane. Bez względu na porę roku oczy cieszą malownicze krajobrazy. Zimą oszronione szczyty wydają się sięgać nieba. Jesień rozpieszcza nas widokiem niesamowitego spektaklu kolorystycznego dzięki przebarwiającym się liściom. Karkonosze zafundują nam ten niesamowity spektakl!

zimowe wesele: para młoda

Gdzie na ślub? Nieważne gdzie, ważne czym!

W życiu najważniejsza jest oczywiście miłość… Pozwólmy jej w pełni rozkwitnąć i nadajmy jej odpowiednią oprawę, zwłaszcza podczas wesela. Kiedy mamy już zaplanowany w szczegółach ślub i wesele i wybraliśmy już na nie miejsce, pozostaje jeszcze kwestia: czym na wesele się dostać? Najprościej, kiedy wesele jest w tym samym miejscu, gdzie bierzemy ślub. Jeśli jednak ślub bierzemy w kościele albo w urzędzie, a wesele będzie na przykład w najpiękniejszej sali balowej na Dolnym Śląsku, to trzeba się tam po prostu jakoś dostać.

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy

Klasycznym rozwiązaniem jest limuzyna ślubna, którą można wynająć. Albo przystroić odpowiednio zwykły samochód. Ale jeśli Państwo Młodzi mają taką fantazję albo hobby, do ślubu można pojechać pojazdem przystosowanym do jazdy off road, motocyklem, pociągiem albo bryczką. Dla miłośników hippiki doskonałym „środkiem lokomocji” będą konie, najlepiej ulubione wierzchowce. Maniacy dwóch kółek mogą wybrać się do ślubu swymi jednośladami. To tylko kilka przykładów różnych nietypowych odpowiedzi na pytanie, czym na wesele.

Mało znanym, ale tradycyjnym w niektórych rejonach Karkonoszy środkiem transportu do ślubu jest lektyka. A dokładnie, tradycyjnie takie podróżowanie określano mianem podróży „na drągach”. Tradycja ta wywodzi się z tego, że aby dostać się do Źródła Świętej Anny w Sosnówce, już przed wiekami możniejsi turyści i kuracjusze wynajmowali tragarzy, którzy transportowali ich wraz z ekwipunkiem na górę właśnie za pomocą lektyk. Turystów wnoszono w lektykach nawet na Snieżkę! Na początku XIX wieku istniał już na tym terenie „Korpus przewodników i tragarzy lektyk”. Współcześnie tradycja ta odżywa i właśnie tak czasem docierają do ślubu zupełnie sprawni i rozweseleni Państwo Młodzi i ich goście. Dla niepewnych możliwości współczesnych tragarzy nowożeńców jest też dobra informacja. Wszędzie na ślub można już dotrzeć również autem, skuterem, a nawet balonem!

Ślub humanistyczny – najlepiej w plenerze!

Wesele w plenerze ma wyjątkowy urok. Zieleń uspokaja i pobudza wydzielanie endorfin, podobnie jak promienie słoneczne. W nocy rozgwieżdżone niebo zamiast sufitu tworzy niesamowity nastrój. Tańce na świeżym powietrzu są o wiele przyjemniejsze niż w sali, a i jedzenie lepiej smakuje w plenerze.

Oczywiście musimy zadbać o zaplecze techniczne, kulinarne i sanitarne, dlatego najlepiej wybrać ogród czy park usytuowany przy sali weselnej, hotelu czy restauracji. Wtedy wszystkie niezbędne udogodnienia będą na miejscu, a w razie niepogody będzie się gdzie schronić.

W plenerze można też zawrzeć ślub, nie tylko urządzić wesele. Śluby cywilne czy humanistyczne coraz częściej odbywają się właśnie w ogrodzie, w lesie czy na plaży. Wiele Par Młodych marzy o takim właśnie ślubie i weselu – w otoczeniu przyrody, trochę mniej formalnym, bardziej na luzie.

Nieważne, gdzie będzie ślub…Ważne z kim!

Sologamia to nie jest rozwiązanie dla każdego. Ale jeśli marzymy o ślubie i imprezie weselnej, a nie mamy z kim go wziąć, skorzystajmy z „wyjścia awaryjnego”, jakim jest ślub z samym sobączyli sologamia. Taka ceremonia coraz częściej urządzana jest przez osoby, którym niekoniecznie zależy na partnerze, a bardziej na samej uroczystości i przyjęciu weselnym.

Para Młoda


Sologamia nie zawsze musi być „opcją zapasową”. Wprawdzie większość z nas ma poniekąd wdrukowany platoński mit o dwóch połówkach jabłka, które przez całe życia szukają swego dopełnienia, swojej pary, bo bez tej drugiej czują się niepełne. Jednak to tylko mit. Są przecież osoby, które dobrze czują się w pojedynkę. Które nie mają ochoty iść na kompromisy w życiu,. A każdy związek, nawet najszczęśliwszy, to sztuka kompromisu. Choćby w kwestii stylu życia, miejsca zamieszkania, posiadania dzieci, sposobu spędzania wolnego czasu czy urządzenia mieszkania.

Dwór Korona Karkonoszy – wesela plenerowe

Niektórzy cenią sobie totalną wolność, jaką daje życia singla. A z drugiej strony chcą urządzić wesele, zrobić huczną imprezę dla bliskich. Więc czemu nie? Przynajmniej decyzja, gdzie wesele będzie łatwiejsza – bo decydować będzie tylko jedna osoba.

Industrialne miejsce na wesele

Wesele industrialne najłatwiej oczywiście urządzić w mieście o przemysłowych tradycjach, w którym znajdziemy wiele dawnych obiektów techniki, często teraz przerabianych na restauracje czy hotele. Takie wnętrza mają loftowy charakter i zachwycają swym industrialnym pięknem. Wysokie sufity, wielkie przemysłowe okna, żeliwne i metalowe elementy typu schodu, kolumny, rampy – wszystko to tworzy niesamowity klimat. Na takim tle Panna Młoda w swej białej sukni zalśni niczym diament.

Loft na wesele

Tego typu miejsca na wesele najłatwiej znaleźć w Katowicach i innych miastach Zagłębia, w Łodzi czy Gdyni lub Wrocławiu. Ale nawet poza miastem znajdziemy obiekty nadając się na tło industrialnego wesela – choćby dawne młyny, kuźnie, gorzelnie albo folwarki.   

Rustykalne miejsca na wesele

Jakie są rustykalne miejsca na wesele? Najbardziej rustykalne miejsca na wesele, jakie  tylko możemy obie wyobrazić, to skanseny. Te muzea na świeżym powietrzu pozwalają nam przenieść się w świat naszych przodków. Drewniana chata z wiszącymi u powały kolorowymi pająkami z bibułki, papierowe wycinanki w maleńkich okienkach, proste ławy i stoły przykryte świeżo wykrochmalonym płótnem sprawiają, że poczujemy się, jakbyśmy wsiedli do wehikułu czasu i cofnęli o jakieś 150 lat…

Można też ustawić stoły pod starą lipą przed domem, i zorganizować wesele w ogrodzie. Kamionkowa zastawa, polne bukiety w glinianych dzbankach, tradycyjne wiejskie jadło wszystko to znajdziemy, jeśli wybierzemy rustykalne miejsce na wesele.

Albo stodoła – wesela w stodołach stają się coraz bardziej popularne. Mamy do czynienia albo z dawnymi, oryginalnymi budynkami, dostosowanymi do wymagań współczesnych Par Młodych. Albo z nowymi obiektami, stylizowanymi na stare wiejskie budynki gospodarcze.

Tak czy inaczej, jeśli zdecydujemy się na rustykalne wesele, magiczna, a przy tym rodzinna i ciepła atmosfera gwarantowana!

atrakcje ślubne: niespodzianka

Wesele w mieście 

Światła wielkiego miasta… Centra miast wabią i kuszą atrakcjami dla każdego. Także dla Pary Młodej i jej gości. Zabawa na tle wspaniałej architektury, ogromny wybór różnorodnych lokali weselnych, zdjęcia w atrakcyjnych lokalizacjach. Metropolie swą energią i wigorem świetnie pasują do młodych – przede wszystkim duchem! – narzeczonych, tak samo pełnych werwy i apetytu na życie.

Światła wielkiego miasta

Przyjęcie weselne na rzece! 

Od kilkunastu już lat polskie miasta zaczynają wykorzystywać potencjał, jaki daje położenie nad dużą rzeką. Rewitalizują bulwary, rozwijają żeglugę śródlądową, także tę turystyczną, otwierają knajpki i bary. Atmosfera nie do podrobienia!

Światła miasta odbijające się w wodzie rzeki wykreują magiczną, wyjątkową atmosferę. Idealną na wesele! Miasto z perspektywy rzeki wygląda całkiem inaczej. Nawet doskonale znane miejsca nabierają nowego charakteru. Plaże i bulwary w centrum miasta kuszą miejskim gwarem i wakacyjnym klimatem. Na rzekach pojawia się coraz więcej barek i statków, na których można urządzić wesele.

Sala weselna na wyłączność

Szukając miejsca na zorganizowanie wymarzonego wesela, warto zwrócić uwagę na to, czy podczas zabawy nikt poza gośćmi weselnymi nie będzie mógł wejść na teren posesji. Najlepiej, aby właściciele obiektu zastrzegli, że nie organizują dwóch wesel w tym samym czasie. I zobowiązali się do tego, że podczas trwania wesela nie prowadzą szkoleń dla firm, a także nie przyjmują indywidualnych gości. Wówczas weselnicy nie muszą się martwić o to, że nieoczekiwani goście popsują ich wyjątkowy dzień.

Blok CTA

Sala weselna na wyłączność?

Nasz obiekt jest do Waszej dyspozycji ♥

Jeśli szukacie idealnej sali weselnej, nie mogliście trafić lepiej. Zaopiekujemy się Wami i Waszymi gośćmi ♥

Dworska Sala Balowa, Dwór Korona Karkonoszy
Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Sale weselne Karpacz?

W okolicach Karpacza znajdziemy sporo ciekawych hoteli, pensjonatów, pałaców i restauracji. Część z nich oferuje możliwość organizacji wesela. Liderem w organizacji wesel w tym regionie jest Dwór Korona Karkonoszy. Odbyło się tam już prawie 780 wesel, w tym wesela międzynarodowe, wesela z motywem albo wesela tematyczne. Można tam także wziąć ślub cywilny albo humanistyczny w ogrodzie.

Rezerwacja sali na wesele?

Sale na wesele najlepiej rezerwować z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Będziemy mieli gwarancję terminu, który nas interesuje. I wesele w wymarzonej sali. W przypadku planowania wesela w wysokim sezonie, lepiej jeszcze wcześniej postarać się o rezerwację domu weselnego. Najbardziej popularne sale na wesele trzeba rezerwować nawet z 2-letnim wyprzedzeniem. Ale bywają też okazje na organizację tak zwanego wesela last minute. Warto sprawdzić, czy w wybranej przez nas sali weselnej nie zwolnił się termin.

Najlepsza sala weselna?

Najlepsza sala na wesele to taka, w której będziemy mieli możliwość zrobienia wesela dokładnie takiego, o jakim marzyliśmy. Nie ma uniwersalnej definicji najlepszej sali na wesele. Ale na pewno można polecić na przykład salę weselną w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce k. Karpacza. Można tam przygotować wesele w dowolnym stylu. Dodatkowo na miejscu są pokoje dla gości i wyśmienity catering. Istnieje też możliwość organizacji ślubu i wesela albo poprawin w ogrodzie.

Dom weselny Karkonosze?

W samym Karkonoskim Parku Narodowym nie ma obiektów weselnych, ale znajdziemy je tuż obok. Na przykład w Sosnówce koło Karpacza znajduje się popularny w regionie stylowy dom weselny Dwór Korona Karkonoszy. Można w nim zorganizować ślub i wesele z widokiem na góry.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę