Team building – zadania, które stworzą silny zespół

Imprezy firmoweTeam Building
Impreza firmowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Zgrana, dobrze funkcjonująca grupa pracownicza to klucz do osiągania spektakularnych sukcesów na rynku. Tylko jak stworzyć taki zespół? Rozwiązaniem może być team building: zadania w ramach tej aktywności mogą być różne. Czym są? Jakie korzyści przynoszą? O tym poniżej.

Czym jest team building?

Pomiędzy pracownikami firmy może dochodzić do sporów i konfliktów spowodowanych nieumiejętną komunikacją, a także brakiem zrozumienia. Źle funkcjonująca grupa nie osiągnie maksymalnych efektów. W miejscu pracy może zapanować zła atmosfera, która szybko przełoży się na słabą pozycję firmy na rynku.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Rozwiązaniem tego problemu jest team building i zadania, które przewiduje. Ich celem jest zbudowanie silnego zespołu. A jak dobrze wiadomo, sprawnie funkcjonujący zespół to gwarancja nie tylko przyjemnej pracy, ale też sukcesu na rynku! Team building to grupa strategii, których celem jest wzmocnienie grupy pracowniczej i poprawa jej funkcjonowania. Jest to narzędzie do pracy nad grupą, które podnosi efektywność  wykonywania zadań służbowych. Wyposaża pracowników w umiejętności korzystnego podziału ról i zadań, wspólnego rozwiązywania mniejszych a także większych problemów oraz podejmowania stanowczych, jak najlepszych decyzji.

Integracja grupy

Kiedy wdrożyć team building? Zadania, które mają zbliżyć pracowników, są skuteczne już w momencie pojawienia się problemów z komunikacją w grupie. Jest to także świetny sposób na integrację i wzmocnienie więzi w nowo powstałym zespole. Jednym słowem – zawsze jest dobry czas na team building.

Impreza przebierana, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Team building – zadania z efektem synergii

Team building przynosi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim zauważalny jest efekt synergii – praca w grupie daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż działanie w pojedynkę. Zespół może więcej. Może znaleźć różne rozwiązania wszelkich problemów. Pracownicy dzielą się wiedzą i umiejętnościami. Mogą przeprowadzać burze mózgów. Kreatywność poszczególnych członków zespołu i szybki dostęp do profesjonalnych, fachowych opinii współpracowników to gwarancja wielu pomysłów, propozycji i narzędzi, które mogą wpłynąć na jakość i efektywność pracy. Silny, zgrany zespół znakomicie się komunikuje. Team building pomaga rozwiązać konflikty w zespole i ukierunkowuje jego członków na wspólny cel. Członkowie grupy sprawnie wymieniają niezbędne informacje między sobą, co wpływa na szybkość i efektywność wykonywania poszczególnych zadań.

Blok CTA

Wyjazdowe szkolenia i team building?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!
Sosnówka koło Karpacza, widok na zalew

Zadania team buildingowe budują zaufanie między członkami zespołu. Są pomocne w czasie kryzysu w grupie – kiedy poziom motywacji spada, pogarsza się komunikacja, a wspólna praca nie przynosi oczekiwanych efektów. Team building integruje, motywuje i wzmacnia chęci do wspólnej, dobrze zorganizowanej pracy.

Team building – paintball, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Pomysły na zgrany zespół

Firmowe imprezy integracyjne mogą odbywać się w różnych miejscach. Znakomitym pomysłem na zintegrowanie i wzmocnienie zespołu jest wspólne wyjście do parku linowego. Pokonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych tras kilka metrów nad ziemią to nie tylko doskonały sposób na poprawę relacji w grupie pracowniczej, ale również wyśmienita zabawa i niesamowite emocje. Dwór Korona Karkonoszy organizuje integracje w parku linowym nawet dla 40-osobowych grup. 4 godziny znakomitej zabawy połączone z budowaniem silnego, strategicznie myślącego zespołu – to daje efekty!

Efektywny team building

Zadania team building muszą zainteresować pracowników. Powinny być ciekawe i wciągające. Dzięki temu członkowie zespołu zaangażują się w nie z chęcią i zapałem. Ich emocje będą prawdziwe, autentyczne. Tylko interesujące zadania przyniosą oczekiwane efekty – czyli wzmocnią i zintegrują zespół.

Inny dokonały sposób na zgranie załogi to budowa maszyny Goldberga. Integracja grupy – a przy okazji świetna zabawa – podczas konstruowania maszyny z resztek różnych materiałów, która na koniec ma za zadanie wykonać jakieś proste zadanie, gwarantowana. Pozwala na poznanie członków zespołu i ich możliwości.

Impreza firmowa budowa maszyny Goldberga w Dworze Korona Karkonoszy

Team building – zadania, ale też atrakcje

Inną propozycją skutecznej integracji są firmowe igrzyska składające się z różnych gier, zadań i aktywności.  Oparte na zasadzie współzawodnictwa, budzą zdrową chęć rywalizacji. Pracownicy podzieleni na grupy dążą do wspólnego celu, czyli do zwycięstwa w firmowych igrzyskach. Jest to doskonały sposób na poprawę komunikacji, umocnienie zaufania pomiędzy członkami zespołu oraz wzajemne poznanie swoich umiejętności i słabości. Rywalizacja na firmowych igrzyskach wpłynie na efektywność członków zespołu podczas  realizacji codziennych obowiązków w pracy.

Ciekawą formą team buildingu są zabawy tematyczne według specjalnych scenariuszy. Na przykład Morderstwo w Dworze czy Ostatni Bastion. Zespół wspólnymi siłami musi rozwiązać jakąś zagadkę. Wyjątkowa scenografia i idealnie zaaranżowany klimat pozwalają w pełni zaangażować się w zadanie. Pomagają poczuć niesamowitą atmosferę. Wspólne dążenie do rozwikłania zagadki to doskonały sposób na poprawę umiejętności pracy w grupie, efektywne zarządzanie czasem i podniesienie poziomu motywacji do działania.

Konfigurator imprez firmowych agencji eventowej Dwór Korona Karkonoszy

Czy warto zastosować ćwiczenia team building? Oczywiście, że tak! Team building może mieć bardzo pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie grupy pracowniczej na co dzień. Jest to doskonały sposób na poradzenie sobie z trudnościami i konfliktami powstałymi w zespole. Skuteczny team building pozwala wzmocnić więzi i rozwija umiejętności pracowników.

Olimpiada firmowa, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Team building zadania i pomysły

Integracja firmowa powinna być ciekawa. Zadania integracyjne powinny sprawić, że pracownicy zaangażują się w nie bez reszty. Tylko wtedy wydarzenia team building będą efektywne. Jakie zajęcia integracyjne warto zaproponować załodze? Na przykład wyjście do escape roomu. Zespoły muszą wspólnie rozwiązywać zagadki i wydostać się z pokoju. To świetny sposób na rozwijanie umiejętności współpracy i rozwiązywania problemów. Świetne są też warsztaty kreatywne, na których zespół może wspólnie coś tworzyć – na przykład malować, rzeźbić czy tworzyć biżuterię.

Integracja zespołu w górach

Można także zaplanować wyjazdy integracyjne z atrakcjami outdoorowymi. Skorzystaj z parku linowego, toru przeszkód lub raftingu, aby zespół nauczył się wspólnie przezwyciężać wyzwania i rozwijał umiejętności taktyczne. Z kolei imprezy tematyczne, podczas których pracownicy będą odgrywać role pirata, markizy czy pilota, mogą pomóc w zrozumieniu różnych perspektyw i stylów pracy. A spotkanie integracyjne z quizem na temat firmy, branży lub z wiedzy ogólnej to doskonały sposób na wspólne uczenie się nowych rzeczy i zdrową rywalizację.

Team building w górach

Jak jeszcze można zorganizować zajęcia integracyjne? Wspólne działania charytatywne nie tylko budują zespół, ale także przyczyniają się do poczucia celu oraz wytworzenia wspólnoty. Przy wybieraniu pomysłów zawsze bierz pod uwagę preferencje i potrzeby zespołu. Niech wydarzenie będzie dostosowane do specyfiki grupy i celów, które chcesz osiągnąć.

Jak zorganizować imprezę – zobacz konfigurator imprez

Najczęściej zadawane pytania

Co na team building?

Firmowe imprezy integracyjne powinny oferować różnorodne zajęcia integracyjne. Oto kilka propozycji zadań z zakresu budowania zespołu: zabawy integracyjne typu Dwa Prawdy i Kłamstwo czy Ludzkie Bingo; wizyta w escape roomie, zabawy plenerowe; warsztaty kompetencji miękkich; gry zespołowe; budowa maszyny Goldberga; zagadki kryminalne; gra w poszukiwanie skarbów; wyprawa do parku linowego; warsztaty kulinarne; udział w projekcie charytatywnym; nocny survival; paintball. Pamiętaj, że budowanie zespołu to proces ciągły, a wybór działań powinien wynikać z dynamiki zespołu, preferencji i celów. Regularnie oceniaj postępy zespołu i zmienna podejście w miarę potrzeb. Dobre firmy eventowe, na przykład Dwór Korona Karkonoszy z Sosnówki koło Karpacza, oferują dziesiątki różnych scenariuszy zabaw i gier team buildingowych.

Gdzie na team building?

Miejsce organizacji imprezy integracyjnej zależy od wielu czynników, takich jak preferencje zespołu, dostępność lokalizacji, budżet oraz rodzaj aktywności planowanej na team building. Oto kilka sugestii miejsc, gdzie team development przebiegnie najlepiej: centrum konferencyjne lub hotel konferencyjny; ośrodek wypoczynkowy w górach; placówka edukacyjna lub muzeum; wirtualne platformy; park lub ogród; winnica i browar. Podczas wyboru miejsca zastanów się nad charakterem zespołu i celami integracji firmowej. Warto także skonsultować się z zespołem w celu zebrania pomysłów i upewnienia się, że miejsce i planowane aktywności są atrakcyjne dla wszystkich uczestników.

Szybki kontakt Zamów ofertę