Team building – zadania, które stworzą silny zespół

Team Building
Team building- zadania

Zgrana, dobrze funkcjonująca grupa pracownicza to klucz do osiągania spektakularnych sukcesów na rynku. Tylko jak stworzyć taki zespół? Rozwiązaniem może być team building: zadania w ramach tej aktywności mogą być różne. Czym są? Jakie korzyści przynoszą? O tym poniżej.

Czym jest team building?

Pomiędzy pracownikami firmy może dochodzić do sporów i konfliktów spowodowanych nieumiejętną komunikacją a także brakiem zrozumienia. Źle funkcjonująca grupa nie osiągnie maksymalnych efektów. W miejscu pracy może zapanować nieprzyjemna atmosfera, która ponadto przełoży się na słabą pozycję firmy na rynku.

Rozwiązaniem tego problemu jest team building i zadania, które przewiduje. Ich celem jest zbudowanie silnego zespołu. A jak dobrze wiadomo, sprawnie funkcjonujący zespół to gwarancja nie tylko przyjemnej pracy, ale też sukcesu na rynku! Team building to grupa strategii, których celem jest wzmocnienie grupy pracowniczej i poprawa jego funkcjonowania. Jest to narzędzie do pracy nad grupą, które podnosi efektywność  wykonywania zadań służbowych. Wyposaża pracowników w umiejętności korzystnego podziału ról i zadań, wspólnego rozwiązywania mniejszych a także większych problemów oraz podejmowania stanowczych, jak najlepszych decyzji.

Kiedy wdrożyć team building? Zadania, które mają zbliżyć pracowników, są skuteczne nawet w momencie pojawienia się problemów z komunikacją w grupie. Jest to także świetny sposób na integrację i wzmocnienie więzi w nowo powstałym zespole. Jednym słowem – zawsze jest dobry czas na team building.

Team building

Team building – zadania z efektem synergii

Team building przynosi mnóstwo korzyści. Przede wszystkim zauważalny jest efekt synergii – praca w grupie daje zdecydowanie lepsze rezultaty niż działanie w pojedynkę. Zespół może więcej. Może znaleźć różne rozwiązania wszelkich problemów. Pracownicy dzielą się wiedzą i umiejętnościami. Mogą przeprowadzać burze mózgów. Kreatywność poszczególnych członków zespołu i szybki dostęp do profesjonalnych, fachowych opinii współpracowników to gwarancja wielu pomysłów, propozycji i narzędzi, które mogą wpłynąć na jakość efektywność pracy. Silny, zgrany zespół znakomicie się komunikuje. Team building pomaga rozwiązać konflikty w zespole i ukierunkowuje jego członków na wspólny cel. Członkowie grupy sprawnie wymieniają niezbędne informacje między sobą, co wpływa na szybkość i efektywność wykonywania poszczególnych zadań.

Pracownicy tęsknią za wyjazdowymi szkoleniami z team building?

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!

Zadania team building budują zaufanie między członkami zespołu. Są pomocne w czasie kryzysu w grupie – kiedy poziom motywacji spada, pogarsza się komunikacja, a wspólna praca nie przynosi oczekiwanych efektów. Team building integruje, motywuje i wzmacnia chęci do wspólnej, zorganizowanej pracy.

Pomysły na zgrany zespół

Znakomitym pomysłem na zintegrowanie i wzmocnienie zespołu jest wspólne wyjście do parku linowego. Pokonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych tras kilka metrów nad ziemią to nie tylko doskonały sposób na poprawę relacji w grupie pracowniczej, ale również wyśmienita zabawa i niesamowite emocje. Dwór Korona Karkonoszy organizuje integracje w parku linowym nawet dla 40-osobowych grup. 4 godziny znakomitej zabawy połączono z budowaniem silnego, strategicznie myślącego zespołu.

Zadania team building muszą zainteresować pracowników. Powinny być ciekawe i wciągające. Dzięki temu członkowie zespołu zaangażują się w nie z chęcią i zapałem. Ich emocje będą prawdziwe, autentyczne. Tylko interesujące zadania przyniosą oczekiwane efekty – czyli wzmocnią i zintegrują zespół.

Zadania team building

Team building – zadania, ale też atrakcje

Inną propozycją są firmowe igrzyska składające się z różnych gier, zadań i aktywności.  Oparte na zasadzie współzawodnictwa, budzą zdrową chęć rywalizacji. Pracownicy podzieleni na grupy dążą do wspólnego celu – czyli do zwycięstwa w firmowych igrzyskach. Jest to doskonały sposób na poprawę komunikacji, umocnienie zaufania pomiędzy członkami zespołu oraz wzajemne poznanie swoich umiejętności i słabości. Rywalizacja na firmowych igrzyskach wpłynie na efektywność członków zespołu podczas  realizacji codziennych obowiązków w pracy.

Ciekawą formą team buildingu są zabawy tematyczne według specjalnych scenariuszy – np. Morderstwo w Dworze czy Ostatni Bastion. Zespół wspólnymi siłami musi rozwiązać jakąś zagadkę. Wyjątkowa scenografia i idealnie zaaranżowany klimat pozwalają w pełni zaangażować się w zadanie. Pomagają poczuć niesamowitą atmosferę. Wspólne dążenie do rozwikłania zagadki to doskonały sposób na poprawę umiejętności pracy w grupie, efektywne zarządzanie czasem i podniesienie poziomu motywacji do działania.

Czy warto zastosować ćwiczenia team building? Bez wątpienia! Team building może mieć bardzo pozytywny wpływ na ogólne funkcjonowanie grupy pracowniczej na co dzień. Jest to doskonały sposób na poradzenie sobie z trudnościami i konfliktami powstałymi w zespole. Pozwala wzmocnić więzi i rozwija umiejętności pracowników.

Szybki kontakt Zamów ofertę