Organizacja szkoleń: praktyczne wskazówki dla trenerów

PoradyTeam Building
Organizacja szkoleń - sala szkoleniowa

Wyobraź sobie, że właśnie prowadziłeś zajęcia. Niestety, nie poszły tak dobrze, jak chciałeś. Zapomniałeś omówić kilka ważnych punktów. Na domiar złego nie zdążyłeś odpowiedzieć na wszystkie pytania uczestników. Organizacja szkoleń stanowi nie lada wyzwanie, dlatego sprawdź jak się do niej przygotować! 

Jeśli chcesz, by organizacja szkoleń rzeczywiście miała sens, przygotuj ramowy plan nauczania. Opisz w nim działania i zasoby,  które będziesz stosował, by osiągnąć zamierzony cel. Następnie rozpisz szczegółowo tematy zajęć. Zastanów się, ile czasu zajmie Ci każda sesja.  

Dodatkowo w swoim scenariuszu uwzględnij metody nauczania dla poszczególnych tematów. Pomyśl też, w jaki sposób sprawdzisz, czy uczestnicy nabyli wiedzę i umiejętności w danym obszarze. Możesz przygotować prosty plan nauczania, taki jak krótki zarys lub opracować skrypt z podpowiedziami i listą pytań, jakie zamierzasz zadać.  

Jak opracować konspekt szkolenia? 

Przygotowując plan szkoleń, zastanów się, do kogo je kierujesz. Określ swoją grupę docelową. Czy znasz uczestników zajęć, a może nigdy ich nie widziałeś? Jakim poziomem wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki dysponują? Zdobądź, jak najwięcej informacji na temat uczestników. Dzięki temu stworzysz skuteczny plan treningowy. Pamiętaj, że to, czy szkolisz menadżerów, doświadczonych pracowników, bezpośrednich podwładnych, nowo przyjęte osoby, czy grupę mieszaną, wpłynie na Twój sposób prowadzenia zajęć.  

Pamiętaj, że uczymy się w różny sposób. Niektóre osoby łatwo przyswajają wiedzę w trakcie dyskusji i ćwiczeń grupowych, podczas gdy inne szybko zapamiętają to, co przeczytały lub zobaczyły na obrazku i wykresie. Większość osób znajduje się gdzieś pośrodku. W tym przypadku warto połączyć kilka stylów uczenia się, by utrzymać zaangażowanie uczestników. 

Szukasz odpowiedniego miejsca na zorganizowanie szkolenia?

Oferujemy idealne warunki – przekonaj się osobiście!

Organizacja szkoleń – miejsce ma znaczenie

Zastanawiasz się, jak wybrać miejsce na szkolenie? Zanim zarezerwujesz salę, sprawdź, czy jest klimatyzowana. Upewnij się, że znajdują się w niej odpowiednie meble, projektor i urządzenia niezbędne do wyświetlenia prezentacji multimedialnej.  

Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, możesz zaplanować szkolenie w siedzibie firmy. Idealnie sprawdzi się tutaj sala konferencyjna z wygodnymi fotelami i dużym stołem. Jeśli jednak masz taką możliwość, przenieś organizację szkoleń na neutralny grunt. Poszukaj miejsca, w którym pracownicy czują się swobodnie. Upewnij się, że w  wybranym ośrodku panują warunki, które skłaniają do skupienia i produktywności.  

Organizacja szkoleń dla pracowników 

Szkolenia integracyjne dla firm prowadzone przez doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych instruktorów, mogą rozwiązać wiele problemów w zespole. Ustalając program zajęć, trener bierze pod uwagę potrzeby danej grupy. Odpowiednio dopasowane szkolenie pomoże rozwiązać konflikty między pracownikami, poprawi komunikację w zespole, a także zmotywuje uczestników do działania. 

Organizacja szkoleń wymaga czasu i wysiłku. Warto jednak wizualizować każdą sesję treningową, by zrealizować cele  dydaktyczne. Przemyśl, co powinieneś na niej powiedzieć. Upewnij się, że przekazujesz informacje w logicznej kolejności. Jeśli pomimo starań coś pójdzie nie tak, zawsze możesz dostosować plan do potrzeb uczestników.  

Wyobraź sobie, że uczestnicy kończą szkolenie i wracają do biura. Szef pyta ich, czego się nauczyli. Zastanów się, co chcesz, by mu odpowiedzieli. Pamiętaj o tym, pilnując wszystkich szczegółów związanych z organizacją szkoleń. 

Jak skutecznie przekazać wiedzę?

Jak zorganizować szkolenie? Tak by spełniło zakładany cel. Profesjonalne szkolenie pomoże  zintegrować pracowników, a także zapoznać ich z nowym systemem pracy. To doskonała okazja, by przybliżyć uczestnikom nowe produkty lub usługi oferowane przez firmę. Doświadczony trener może również podpowiedzieć, jak sobie poradzić w stresującej sytuacji.

Zastanawiasz się, jak przybliżyć uczestnikom dany temat? A może szukasz sprawdzonego sposobu, by przekazać im konkretne informacje? Przygotuj atrakcyjną i przejrzystą prezentację multimedialną. Na koniec zachęć uczestników do zadawania pytań.

Organizacja szkoleń

Lodołamacze: sposób na udany początek szkolenia 

Zastanawiasz się, jak wzbudzić zainteresowanie i zaangażowanie u uczestników? Zacznij szkolenie od popularnych lodołamaczy. Popularne gry i zabawy nie tylko wprowadzą miłą atmosferę, lecz także pomogą w integracji. Pozwolą uniknąć kłopotliwej ciszy, dodatkowo dostarczą mnóstwo pozytywnej energii.  

Poproś uczestników, by usiedli w kole. Pierwsza osoba mówi swoje imię i dodaje do niego przymiotnik, zaczynający się na tę samą literę, np. Paulina-Punktualna. Najlepiej, gdy zabawę rozpocznie trener. Kolejna osoba ma powtórzyć imię trenera wraz z przymiotnikiem, a następnie powiedzieć swoje imię razem z przymiotnikiem, np. Milena-Miła. Każda kolejna osoba powtarza po kolei imiona i przymiotniki, po czym dodaje swoje. Na koniec głos zabiera trener, który powtarza w odpowiedniej kolejności imiona uczestników i podawane przez nich przymiotniki.  

W ten sposób nie tylko osoba prowadząca szkolenie, lecz także cała grupa koncentruje się i zapamiętuje swoje imiona. Oczywiście, możesz dowolnie modyfikować to ćwiczenie. Zamiast przymiotników możesz poprosić uczestników, by podawali nazwy miast lub państw, słodycze, kolory, rośliny itp. 

Organizacja szkoleń: popularne metody nauczania 

Na początku sesji szkoleniowej możesz przeprowadzić dyskusję na forum grupy. Zadaj uczestnikom proste pytanie wprowadzające i zachęć do wyrażenia opinii. Kiedy przybliżysz już dane zagadnienie, możesz podzielić uczestników na mniejsze grupy. Poproś ich, by omówili problem i wspólnie odpowiedzieli na pytanie. W ten sposób mogą łatwiej przeanalizować to, co im powiedziałeś, a następnie zwerbalizować nowe informacje. Nikogo nie zmuszasz do samodzielnego szukania informacji, przy okazji zachęcisz uczestników do współpracy. 

Jeśli masz pewność, że wszyscy zdobyli podstawową wiedzę na dany temat, poproś oby porozmawiali z sąsiadem. Ćwiczenie w parach sprawdzi się również doskonale, gdy nie masz czasu, by uczestnicy pracowali indywidualnie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pracę w grupie, czy w parach, uwzględnij czas na informację zwrotną. Zdecyduj wcześniej, czy chcesz ją otrzymać od każdego uczestnika, od duetu lub grupy. Wyjaśnij, co zamierzasz zrobisz, zanim uczestnicy zabiorą się do pracy.

Warsztaty i szkolenia

Organizacja szkoleń wymaga starannego przygotowania. Pamiętaj, by powiązać każdy element zajęć z ogólnymi celami. Stosuj tę zasadę, niezależnie od tego, czy masz skupić się na konkretnych umiejętnościach, czy budowaniu zespołu i wzroście motywacji.  

Szybki kontakt Zamów ofertę