Przesieka znajduje się w samym sercu Karkonoszy, w dolinie trzech potoków: Czerwienia, Podgórnej i Myi, na stoku Złotego Widoku. Miejscowość wypoczynkowa leży bezpośrednio przy drodze prowadzącej z Jeleniej Góry przez Podgórzyn ku Przełęczy Karkonoskiej, na której zlokalizowano piesze przejście graniczne. W ostatnich latach Przesieka z zacisznej górskiej wsi turystycznej powoli zmienia się w pełną życia miejscowość pełną prywatnych pensjonatów.
Historia Przesieki
Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z początku XVII wieku, kiedy to cesarz Ferdynand II Habsburg podarował Przesiekę weteranowi wojny trzydziestoletniej – Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi.
W połowie XIX wieku miejscowość była popularnym miejscem wypoczynku, popularniejszą nawet od Karpacza. Przed wybuchem II wojny światowej była także najpopularniejszym w Sudetach ośrodkiem sportów zimowych, w którym znajdowały się skocznie narciarskie, tory saneczkowe, lodowiska i trasy narciarskie.
W 1930 roku w Przesiece (funkcjonującej jako miasteczko Hain) wybudowano remizę strażacką dla ówczesnej ochotniczej straży pożarnej. Znajdowały się w niej także biura władz wiejskich oraz mieszkanie naczelnika wsi. Obecnie przed budynkiem eksponowana jest pompa wyprodukowana w 1939 roku. Po II wojnie światowej w tutejszej restauracji „Waldschlösschen” znaleziono zaginione dzieła Jana Matejki, dlatego miejscowość nazwano Matejkowice. Nazwa ta funkcjonowała do 1946 roku.
W latach 1961-1968 w Przesiece mieszkał brytyjski pisarz specjalizujący się w beletryzowanych biografiach i powieściach historycznych – George Bidwell. Został od pochowany w 1989 roku w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. W Przesiece, w poniemieckiej willi, mieszkał także ksiądz Leonard Świderski, autor dzienników, w których zarzucał katolickiemu klerowi fałsz i obłudę.
Przesieka – co warto tu zobaczyć?
Przesieka słynie ze swojego malowniczego położenia i niezwykle pięknych widoków. Ze Złotego Widoku podziwiać można nie tylko zjawiskową panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej, ale bez problemu można dojrzeć Śnieżkę i Słonecznik.
Największą przyrodniczą atrakcją Przesieki jest 10-metrowy Wodospad Podgórnej, który spływa kaskadowo skalnym urwiskiem. To trzeci, co do wysokości, wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Jest jednym z niewielu miejsc w Karkonoszach, w których kąpiel jest dozwolona. Wodospad Podgórnej jest popularny zwłaszcza wśród fanów morsowania. Zimą nie brakuje tu chętnych do zimnych kąpieli pod wodospadem.
Turystów przyciąga do Przesieki urozmaicone ukształtowanie terenu, liczne punkty widokowe na Karkonosze oraz otoczenie łatwo dostępnych lasów. Klimat Przesieki buduje specyficzna zabudowa – małe „gniazda” powstałe z połączenia kilku budynków. Główną drogę stanowi ul. Karkonoska, biegnąca w kierunku Jeleniej Góry, która przechodzi przez wąski przesmyk wydrążony przez potok Podgórnej i Czerwienia.
Do największych atrakcji, jakie oferuje Przesieka, zaliczamy:
- Waloński Kamień i Chybotek – granitowe zespoły skalne, z których w pierwszym dostrzec można wgłębienie przypominające ludzką postać, a drugi swego czasu był tak doskonale zrównoważony, że dawał się wprowadzać w lekki ruch już za użyciu niewielkiej siły ludzkich rąk.
- murowano-drewniany młyn z początku XIX wieku,
- Kaskada Myi
- Ogród Japoński Siruwia, gdzie na powierzchni 1,5 ha, wokół trzech wodospadów i siedmiu stawów urządzono klimatyczne miejsce o orientalnych charakterze,
- liczne stanowiska archeologiczne.
Co jeszcze czeka na turystów w Przesiece?
W Przesiece często organizowane są plenery malarskie i fotograficzne. W Przesiece odbywa się także Bike Maraton – prawdziwe święto kolarzy górskich. Znajduje się tu wiele domów wypoczynkowych i prywatnych pensjonatów. Blisko stąd do Zamku Chojnik, Świątyni Wang w Karpaczu, Przełęczy Karkonoskiej i Śnieżnych Kotłów. Przez Przesiekę przechodzą następujące szlaki turystyczne:
- niebieski szlak na Przełęcz Karkonoską,
- żółty szlak na Słonecznik,
- zielony szlak do Karpacza, a w drugą stronę do Zamku Chojnik i Szklarskiej Poręby.