Kościół Wang w Karpaczu

Wstęp

Od 7 zł

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne

Godziny otwarcia

10.00-18.00

Miesiące otwarcia

Cały rok

Kościół Wang to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy, a przy tym obiekt o ogromnej wartości historycznej i artystycznej. Z tego względu jest często odwiedzany przez turystów oraz miłośników sztuki i historii.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela w Karpaczu znany jest bardziej pod nazwą Świątynia Wang lub Kościół Wang. To ewangelicko-augsburski kościół parafialny, znajdujący się w miejscowości Karpacz, na zboczu Czarnej Góry (885m n.p.m.), w połowie drogi z Karpacza Dolnego na Śnieżkę.

Świątynia Wang – historia

Świątynia Wang to zabytkowy drewniany kościół. Wyjątkową popularność zawdzięcza swojemu pochodzeniu. W 1842 roku świątynia została bowiem przeniesiona w Sudety z norweskiej miejscowości Vang, położonej w górach, nad jeziorem o tej samej nazwie. Stąd nazwa kościoła.

Powstanie kościoła datuje się na przełom XII i XIII wieku. Przez kolejne stulecia służył wiernym w tamtejszej parafii. W XIX wieku stał się jednak zbyt mały dla miejscowej ludności, poza tym wymagał napraw. Tym wspaniałym wytworem sztuki nordyckiej zainteresował się sam król Prus, Fryderyk Wilhelm IV, poinformowany o znalezisku przez norweskiego znawcę sztuki i malarza, Jana Christiana Dahla. Fryderyk chciał podarować świątynię Muzeum Królewskiemu w Berlinie. Kościół rozebrano i w 1841 roku przetransportowano w skrzyniach, początkowo do Szczecina, potem do Berlina. Jednak król zmienił zdanie – chciał, by świątynia nadal służyła celom sakralnym. Dzięki namowom pochodzącej z Bukowca hrabiny Fryderyki von Reden budowlę umiejscowiono w Karpaczu Górnym. Tamtejsza gmina ewangelicka nie posiadała wówczas swojego kościoła. Ziemię, na której posadowiono budowlę podarował gminie hrabia Christian Leopold von Schaffgotsch z pobliskich Cieplic. 28 lipca 1844 roku nastąpiło uroczyste otwarcie kościoła. Król wraz z małżonka uświetnili swą obecnością tę uroczystość.

Kościół Wang – architektura  

Wang zbudowano w całości z bardzo trwałego drewna, z nasączonych żywicą bali z sosny norweskiej. Do łączenia belek wykorzystano wyłącznie złącza ciesielskie, bez ani jednego gwoździa. Wykonano go według popularnej w tym czasie w Norwegii techniki słupowej. Kościół Wang wyróżnia się swoją architekturą w całej Polsce. Uważa się go także za najstarszy drewniany kościół na terenie Rzeczpospolitej. Jego styl – wyjątkowy na naszych terenach – łączy w sobie elementy architektury nordyckiej i romańskiej.

Blok CTA

Wypoczynek w górach, wesela, eventy firmowe?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

W XIX wieku, podczas prac konserwatorskich, kościół znacznie powiększono. Dobudowano między innymi wysoką kamienną wieżę – dzwonnicę, mającą za zadanie chronić budowlę przed górskimi wiatrami. Powstała ona z tzw. śląskiego granitu, co nadało budowli lokalnego charakteru.

W środku świątyni Wang znajdziemy wiele oryginalnych elementów zdobniczych. Przy drzwiach na półkolumnach widnieje plątanina wężów i roślin, a wejścia strzegą lwy na kapitelach. Oprócz tego, zwiedzając kościół, możemy też dostrzec uskrzydlone smoki, twarze Wikingów o wysuniętych, rozdwojonych językach, maszkarony, smocze paszcze czy runy – pismo używane w Skandynawii w okresie powstania świątyni.

Świątynia Wang

Wyjątkowość budowli sprawia, iż jest ona obowiązkowym punktem każdego turysty odwiedzającego Karkonosze. Dodatkowo, ze wzgórza, na którym posadowiono świątynię, roztacza się piękny widok na góry.

Świątynia Wang – ciekawostki

 • Świątynia Wang to tak zwany kościół klepkowy – do dziś przetrwało zaledwie kilkanaście tego typu budowli na świecie.
 • Wang ma 19 m wysokości, 9 m szerokości oraz wieże o wysokości 22 i 24 metrów.
 • Zdobienia świątyni wzorowane są na tych z łodzi Wikingów.
 • Podobno w ściany świątyni wkomponowano nawet fragmenty wikińskich łodzi.
 • Kolumny stojące w środku nawy głównej oraz bocznej miały służyć wcześniej jako maszty na wikińskich statkach.
 • Świątynia Wang znana jest jako „kościół szczęśliwych małżeństw” – po obu stronach ołtarza znajdują się kandelabry, przedstawiające łabędzie, czyli symbol wierności oraz serce, czyli symbol miłości. Świece w nich zapalane są tylko podczas ceremonii ślubnych, i to właśnie zapewnia trwałość związku.
 • Na cmentarzu obok świątyni pochowano znanych twórców, m.in. Tadeusza Różewicza oraz Henryka Tomaszewskiego oraz ofiary gór. Rozciąga się stąd piękny widok na Karkonosze.
 • Na terenie świątyni znajduje się płyta pamiątkowa z epitafium, poświęcona hrabinie von Reden.
 • Każdego roku świątynię zwiedza ok. 200 000 turystów.

Kościół Wang – informacje dla turystów

 • Kościół mieści się w górnej części miasta, na zboczu Czarnej Góry przy ul. Na Śnieżkę 8 w Karpaczu.
 • Przy świątyni znajduje się punkt wyjściowy do Schroniska Samotnia oraz na Śnieżkę (szlak niebieski) oraz na Pielgrzymy i Słonecznik (szlak żółty).
 • Kościół jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.
 • Zwiedzanie jest możliwe w dni powszednie w godz. 9:00-18:00 w okresie od 15 kwietnia do 31 października.
 • W okresie od 1 listopada do 14 kwietnia w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00.
 • W niedziele i święta kościół można zwiedzać ok. godz. 11:30, tuż po odbywającym się w nim nabożeństwie.
 • Zwiedzanie jest płatne – koszt biletu to 12 zł dla dorosłych, 7 zł dla dzieci od lat 6 oraz studenci do 26. roku życia.
 • Jeśli chcemy zrobić zdjęcia lub nagrać budynek, musimy dodatkowo zapłacić 5 zł.
 • W pobliżu świątyni znajdują się płatne parkingi, przystanek autobusowy, punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Świątynia Wang Karpacz cennik?

Wejście do kościoła Wang w Karpaczu jest płatne. Normalny bilet kosztuje 12 zł, ulgowy – dla uczniów od lat 7 i studentów do 26. roku życia 7 zł. Warto pamiętać, że w okresie letnim Wang jest bardzo popularny i może być wielu chętnych do zwiedzania.

Kościół Wang zwiedzanie?

Tak, Kościół Wang można zwiedzać. Kościół jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej w Polsce i przyciąga turystów z całego świata. Wewnątrz kościoła można podziwiać piękne malowidła oraz wysokiej jakości rzeźby i elementy snycerskie. Warto zwrócić uwagę na styl budowli, który łączy w sobie elementy romańskie, gotyckie i bizantyjskie.

Skąd jest świątynia Wang?

Świątynia Wang (Kościół Wang) znajduje się w Karpaczu, w Karkonoszach. Pochodzi z Norwegii, z miejscowości Vang, od której wziął swoją nazwę. Został zbudowany w XII w. i przez wiele stuleci służył tamtejszej społeczności. Do Karpacza trafił dopiero w wieku XIX.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę