Karpacz – miasto na topie

Co takiego ma w sobie Karpacz, że rokrocznie przyciąga rekordowe rzesze turystów? Może to bliskość najwyższego szczytu Karkonoszy, Śnieżki? A może setki szlaków spacerowych wokół miasta? Do tego ciekawa architektura, mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, bogata baza noclegowa i cateringowa na mniej i bardziej zasobną kieszeń. Oto przepis na turystyczny sukces! Karpacz atrakcje turystyczne oferuje bowiem na każdym rogu.

Karpacz to obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. I choć na stałe w samym Karpaczu mieszka zaledwie 5 tysięcy mieszkańców, to miasto dysponuje 13 tysiącami miejsc noclegowych. Łącznie z pobliskimi miejscowościami, jak choćby sąsiednią Sosnówką, stanowi bardzo bogatą bazę noclegową. I choć jest dość licznie odwiedzany przez turystów, to nadal można poczuć w nim atmosferę górskiego kurortu, co z pewnością stanowi atrakcję Karpacza.

Panorama Karpacza

Do wielkich zalet Karpacza, oczywiście oprócz jego położenia, zaliczyć można otwartość i gościnność jego mieszkańców. Nie bez znaczenia jest też łatwość dojazdu. Dobre drogi umożliwiają wygodne zwiedzanie sąsiednich miejscowości. Jak choćby zabytkowej stolicy regionu Jeleniej Góry, kameralnych Kowar, Przesieki z majestatycznymi panoramami gór czy wspomnianej już uroczej letniskowej miejscowości – Sosnówki, z przepięknym zalewem Sosnówka. W samym Karpaczu i po jego okolicy można też poruszać się autobusami miejskimi. Atrakcje Karpacz i okolice są więc na wyciągnięcie ręki.

Z Karpacza wyciągiem, wygodnie i szybko, można wjechać na Kopę (1377m n.p.m.). Idąc dalej, obok Domu Śląskiego czarnym szlakiem, można już wejść na słynną królową polskich i czeskich Karkonoszy, Śnieżkę – największą atrakcję Karpacza. Podejście nie jest zbyt strome, do pokonania dla każdego turysty, bez względu na kondycję. Przejście tego odcinka zajmuje około godziny. A poza widoki, jakie stamtąd się roztaczają, warte są każdego wysiłku!

Z samego Karpacza droga na Śnieżkę zajmuje około 2,5 godziny szlakiem czarnym, a pół godziny dłużej szlakiem czerwonym. Ten drugi jest dużo ciekawszy i bardziej malowniczy, polecamy więc tę trasę wszystkim, nie tylko tym, którzy szukają w sieci frazy: Karpacz atrakcje dla dorosłych.

Karpacz – co warto zobaczyć?

Co robić w Karpaczu? Odpowiedź jest prosta – to, na co tylko mamy ochotę! Miasto oferuje tyle różnych atrakcji, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu, że na pewno nie będziemy się nudzić, poznając atrakcje w Karpaczu. Rozrywki dla lubiących wędrówki po górach czy wspinaczkę, rafting czy downhill albo skoki spadochronowe dla osób lubiących adrenalinę. To zdecydowanie rozrywka z kategorii Karpacz atrakcje dla dorosłych.

W mieście i okolicy możemy zwiedzać zabytki albo huty szkła czy eksplorować podziemia. Możemy wybrać jedną z wielu atrakcji dla dzieci, lub też po prostu zdecydować się na wypoczynek w stylu slow life… I niespiesznie zwiedzać okolicę, często robiąc przystanki na odpoczynek na urokliwych górskich łąkach. Karpacz atrakcje turystyczne są niezwykle liczne, dlatego z pewnością nie zabraknie nam pomysłów na spędzenie tu nawet długiego urlopu.       

Krucze Skały k. Karpacza

Karpacz atrakcje zimą

Karpacz atrakcje zimą również sprawią każdemu radość. W Karpaczu znajdują się aż dwa duże ośrodki narciarskie  – Karpacz Ski Arena i Winterpol Karpacz Biały Jar oraz kilka mniejszych stoków, które niewątpliwie stanowią Karpacz atrakcje zimowe. Karpacz atrakcje zimą to też kolejka linowa na Kopę i inne wyciągi oraz ciekawe trasy narciarskie, o różnym poziomie trudności. Co ważne, w Karpacz znajdziemy nie tylko trasy dla wytrawnych narciarzy, lecz także dla początkujących. Jest to więc idealne miejsce na wyjazd z dziećmi, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem.

W Karpaczu są też trasy na narty biegowe i sanki. Mało kto wie, że w Karpaczu jest również skocznia narciarska o nazwie Orlinek, która powstała już w 1912 roku. Każdy miłośnik sportów zimowych znajdzie tu coś dla siebie. Dlatego podsumowując – warto wiedzieć, że Karpacz to atrakcje zimowe dla wszystkich.

Narty w Karpaczu

Karpacz imprezy

Karpacz znany jest również z organizacji imprez cyklicznych. Najbardziej rozpoznawalna jest międzynarodowa konferencja Forum Ekonomiczne. Odbywa się ona już od ponad 30 lat, zawsze we wrześniu, i gości znane osobistości ze świata polityki, gospodarki i ekonomii.

Eventy w Karpaczu

Kolejne atrakcje w Karpaczu – oprócz ciekawych imprez tematycznych i sportowych – to także pikniki, rajdy, biegi, maratony i zloty. Jednym z ciekawszych wydarzeń w Karpaczu jest Festiwal Smaków Liczyrzepy. To impreza kulinarno-kulturalna, która ma na celu pokazanie mieszkańcom i turystom kulinarnego dziedzictwa Karkonoszy i Dolnego Śląska. To także świetna okazja do prezentacji lokalnych i regionalnych produktów oraz twórczości miejscowych artystów.

Karpacz atrakcje to też liczne imprezy firmowe. Mnóstwo przedsiębiorstw decyduje się tu włośnie – albo w najbliższej okolicy – zaprosić swoich pracowników na imprezy firmowe różnego typu. Zabawy team buildingowe, wyjazdy incentives, bale czy ogniska integracyjne w Karpaczu, dzięki bogatej bazie noclegowej i cateringowej, udają się doskonale.

Historia Karpacza

Ludzie na stale zamieszkali tu około XI wieku. Pierwotnie była to osada dla poszukiwaczy złota i minerałów. Tereny te pozostawały jednak dość długo dzikie i słabo zaludnione. Do początku XVII w. w osadzie było tylko 20 zamieszkałych na stałe domów. Ale górskie położenie i niedostępny teren okazały się dużym atutem dla ludności szukającej schronienia przed przetaczającymi się w tamtych czasach wojnami. I tak sto lat później było tu już 59 domostw.

Blok CTA

Imprezy Karpacz i okolice?

Polecamy Sosnówkę!

Przełomowym w dziejach Karpacza wydarzeniem okazała się budowa kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce. Została ona ukończona i poświęcona l0 sierpnia 1681 roku. Od tego czasu zaczęła rozwijać się turystyka pielgrzymkowa. Dawna Śląska Droga, którą podróżowali pielgrzymi, wiodła z Cieplic poprzez Sosnówkę i Karpacz na Śnieżkę i dalej do Czech.

Panorama Karpacza

Inną bardzo ważną datą w historii Karpacza jest 28 lipca 1844 roku. Wtedy to został sprowadzony z Norwegii drewniany kościółek, dziś znany jako kościół  Wang, który nie tylko służył wiernym wyznania protestanckiego, ale też wzbogacił miejscowy krajobraz i stał się kolejną lokalną atrakcją.

Kościół Wang

Kolej żelazna bardzo ułatwiła ruch turystyczny i przyśpieszyła rozwój Karpacza. Szybciej można było tu dotrzeć nie tylko z Wrocławia, ale również z Berlina i jeszcze dalszych rejonów Europy. Wiek XIX i XX to z kolei rozwój budownictwa, ściśle już związanego z obsługą ruchu turystycznego. Powstałe wtedy schroniska, hotele, letniskowe wille, pensjonaty, gospody i restauracje w dużej mierze zachowały się aż do dziś. I nadal, po koniecznych rozbudowach czy modernizacjach, służą turystą, a jednocześnie dzięki swemu zabytkowemu charakterowi budują niepowtarzalny klimat miejscowości.     

Karpacz wieczorem

Karpacz rowerem

Karpacz poszczycić się może wieloma ciekawymi trasami rowerowymi. Pamiętajmy tylko, że spora część terenów koło Karpacza to Karkonoski Park Narodowy – tam musimy trzymać się wyznaczonych ścieżek.

Cyklotrasy w regionie Karpacza mają różną długość – dla najmniej zaawansowanych czy dla turystów z dziećmi około 10 km, bardziej doświadczeni kolarze mogą wybrać trasy kilkunastometrowe czy takie trochę powyżej 20 km. Weterani szlaków rowerowych mają do dyspozycji naprawdę długie odcinki, zwłaszcza że można połączyć wycieczkę rowerową z wycieczką do Czech. Karpacz na rower nadaje się jak najbardziej.

Dokąd więc wybrać się rowerem w Karpaczu? Na przykład do Schroniska nad Łomniczką. Można pojechać w stronę Sosnówki, do Mysłakowic. Albo przez Grabowiec i Kaplicę św. Anny do Ścięgien. Warto też zobaczyć pobliskie Kowary, i można tam spokojnie wybrać się na rowerze. Inna malownicza trasa wiedzie przez Sowią Dolinę i obejmuje piękne punkty widokowe Karpacz. 

Blok CTA

Urlop, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?

Karpacz i okolice czekają właśnie na Was!

Ciąg dalszy z serii Karpacz atrakcje

Karpacz i okolice to przede wszystkim niepowtarzalny klimat górskiego kurortu. Karpacz atrakcje w okolicy to wyciągi narciarskie, bliskość najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki i wyśmienita karkonoska kuchnia to tylko przedsmak tego, co nas tam czeka. Inne atrakcje Karpacza to oczywiście świątynia Wang, Zapora na Łomnicy i Krucze Skały. A to tylko próbka tego, co nas czeka w Karpaczu i okolicach. Karpacz atrakcje – znajdzie się coś dla każdego!

Z czego znany jest Karpacz? Przede wszystkim – ze swej atmosfery! Panuje tu klimat górskiego kurortu i właśnie dla niego tak licznie do Karpacza zjeżdżają turyści. Karpacz jest obecnie chyba najbardziej docenionym przez turystów miejscem. Przyjedźcie i sami sprawdźcie, dlaczego. Karpacz co zwiedzić w okolicy? Wejdźcie na Śnieżkę, pospacerujecie górskimi szlakami, odpocznijcie w schroniskach. I koniecznie spróbujecie regionalnej kuchni –  izerskie kluski czy sejkory albo hubnik może przypaść wam do gustu.

Imprezy rodzinne Karpacz 

Któż z nas nie lubi spotykać się z rodziną i przyjaciółmi? Ale czy zawsze musimy robić to w domu? Czy nie przyjemniej byłoby spotkać się gdzieś indziej, na przykład w górach. W dobrej restauracji z lokalnym jedzeniem, a po kulinarnej uczcie wyjść na górski spacer. Zatem gdzie świętować imprezy rodzinne? Może w właśnie w miejscu ulubionym przez większość z nas. Imprezy rodzinne – Karpacz to świetne miejsce do ich organizacji.

Panorama Karkonoszy

Karpacz szlaki turystyczne

Karpacz oferuje doskonałe warunki do uprawiania pieszej turystyki. W okolicy znajdziemy około 100 kilometrów oznakowanych szlaków turystycznych! Ponadto blisko miasta i w samym mieście istnieje wiele ścieżek spacerowych, które pozwolą poznać Karpacz i okolice na piechotę.

Karpacz co warto zobaczyć? Można wybrać się na Pielgrzymy czy do kaplicy św. Anny. Albo na Śnieżkę czy do schroniska Samotnia, by ujrzeć wspaniały Mały Staw. Albo na spacer Doliną Wilczego Potoku. Także szlak górniczy, czyli wiodący śladami dawnych mieszkańców tych ziem, Walonów, poszukiwaczy skarbów, to bardzo ciekawa wycieczka. W Karpaczu i okolicach czeka jeszcze wiele innych szlaków, na których znajdziemy piękną przyrodę, wspaniałe widoki i ciekawe formacje skalne.

Szlak turystyczny koło Karpacza

Karpacz noclegi

Baza noclegowa Karpacza jest bardzo bogata. I co równie ważne, zróżnicowana cenowo. Znajdziemy tu wielkie hotele z setkami pokoi na kilka tysięcy osób, nadające się na wielkie imprezy firmowe. Ale też klimatyczne, zabytkowe wille z kilkoma pokojami do wynajęcia, oferujące ten niepowtarzalny genius loci. Pensjonaty obsługiwane przez przemiłych właścicieli albo bezosobowe apartamenty do wynajęcia. Bez względu na to, czego poszukujemy na nocleg, jakie są nasze potrzeby i przyzwyczajenia, na pewno znajdziemy w Karpaczu lub okolicach. 

Skoro  Karpacz to zagłębie turystyczne, musi mieć dobrze rozwiniętą bazę gastronomiczną. I ma! Na pewno nie zabraknie nam jedzenia w Karpaczu. Bez trudu znajdziemy ciekawe oferty cateringu w tym regionie. I co ważne, w wielu miejscach oferujących jedzenie na miejscu lub na wynos – catering Karpacz i okolice – pracują prawdziwi pasjonaci smaków.

Dzięki temu oprócz klasycznej kuchni polskiej czy wartej wypróbowania regionalnej kuchni karkonoskiej, opartej na lokalnych produktach, w Karpaczu możemy delektować się smakami kuchni Wschodu albo kuchni francuskiej czy tak lubianej w Polsce włoskiej.

Wesele Karpacz – dlaczego warto?

Czy urządzić wesele w Karpaczu? Oczywiście, to świetny pomysł. Wesele w górach ma w sobie pewną magię, której nie znajdziemy nigdzie indziej. Wyjątkowa przyroda na każdym robi wrażenie. Impreza weselna w plenerze, z widokiem na majestatyczne górskie szczyty, na pewno na długo pozostanie w pamięci gości.

Wesele w górach
Wesele Dolny Śląsk, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Może urządzić imprezę w stylu folkowym? Idealnie pasuje do wesela w górach. I wcale nie musi być to polski folklor! Skoro koło Karpacza znajdziemy lapońską wioskę, japoński ogród i miasteczko jakby żywcem przeniesione z Dzikiego Zachodu, możemy czerpać z tradycji weselnych innych kultur. Etniczne motywy ubarwią każde wesele i uczynią je niepowtarzalnym.     

Urlop w Karpaczu

Według statystyk większość Polaków w minionym roku jako miejsce na urlop wybrała Karpacz. Nie powinno to nikogo dziwić, bo Karpacz już w ubiegłych altach był drugim, po Zakopanem, najchętniej wybieranym górskim kurortem. Dzisiejsza świetności popularność Karpacza wynika nie tylko ze wspaniałego położenia, ale również z tego, że Karpacz i okolice to dziś bardzo bogata baza hotelowo-gastronomiczna.

Urlop w Karpaczu to także możliwość skorzystania z wielu lokalnych atrakcji, a dla miłośników sportów zimowych przygotowanych jest kilka wyciągów i stoków. Karpacz dla dzieci również jest bardzo atrakcyjnym miejscem. Znajdziemy tu Muzeum Zabawek, parki miniatur, tor saneczkowy, parki linowy i kilka ciekawych muzeów multimedialnych. Jak widać, jest to świetne miejsce na urlop z rodziną.

Karpacz dla dzieci

Karpacz dla dzieci oferuje między innymi Muzeum Zabawek, całoroczne zjeżdżalnie czy też Park Bajek albo parki miniatur. Są tu także interesujące Muzeum Sportu i Turystyki, Multimedialne Muzeum Karkonoszy, galerie i wiele innych ciekawych miejsc z ofertą dla najmłodszych. Na przykład Kolorowa – letni tor saneczkowy, dzięki któremu bez względu na porę roku możemy cieszyć się sankami albo Parki linowy Tarzan, w którym dzieci chętnie szaleją razem z rodzicami. Także miasteczko żywcem wyjęte z Dzikiego Zachodu – Western City – zachwyci najmłodszych – nie tylko! – gości Karpacza.

Symbol Karpacza, sowy

Imprezy firmowe Karpacz

Wszyscy bardzo lubimy jeździć na urlop w góry. Przemierzać górskie szlaki, zachwycać się panoramą, moczyć nogi w wodospadach i wartkich górskich potokach. Jednak nie zawsze, niestety, mamy na to czas i środki. Ale co by było, gdyby namówić pracodawcę, by najbliższą imprezę firmową zorganizować w górach. A konkretnie w Karkonoszach, na przykład w Karpaczu i okolicach? Na pewno wszyscy pracownicy chętnie uczestniczyliby w takim firmowym evencie. I to bez względu na to, co by zaplanowano – bal firmowy, ognisko integracyjne, trekking czy rafting albo warsztaty kulinarne. A może poszukiwanie skarbów w górach? Impreza firmowa Karpacz może być niezapomnianym przeżyciem! Karpacz i okolice atrakcje są tu bowiem niezliczone.

Impreza firmowa Karpacz i okolice

Informacja turystyczna w Karpaczu

Informacja turystyczna w Karpaczu ma siedzibę przy ul. Konstytucji 3 Maja 25;
tel. 75 76 18 605; it@karpacz.eu. Można tu znaleźć informacje na temat bieżących wydarzeń, noclegów i atrakcji w regionie. Znajdziemy tam także bezpłatne broszury i foldery, i oczywiście wiele gadżetów, map i publikacji.

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie zjeść w Karpaczu?

Restauracje Karpacz i okolice oferują gościom kuchnię regionalną, opartą na miejscowych, tradycyjnych produktach. Jednak w Karpaczu możemy też znaleźć dania kuchni polskiej i te inspirowane smakami świata. Każdy turysta, bez względu na upodobania kulinarne, znajdzie coś dla siebie.

Jak znaleźć wolne pokoje w Karpaczu?

Wolne pokoje w Karpaczu to nie problem. Wystarczy skorzystać z jednego z licznych portali oferujących pośrednictwo w poszukiwaniu noclegów. Albo spytać rodzinę i znajomych – ktoś z naszych bliskich na pewno już był w Karpaczu lub okolicach i poleci nam jakiś fajny obiekt.

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Śnieżka, świątynia Wang, zapora na Łomnicy, Muzeum Zabawek, Muzeum Sportu i Turystyki, Krucze Skały, Karkonoski Park Narodowy, miejsce anomalii grawitacyjnej… Długo by można wymieniać atrakcje Karpacza. Na pewno nikt tutaj nie będzie się nudził.

Czy na Śnieżkę można wjechać rowerem?

Niestety nie. Zapaleni cykliści będą niepocieszeni, ale w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego zarówno turystom na rowerze, jak i pieszym wolno poruszać się jedynie wyznaczonymi szlakami. Rower należy więc zostawić przy schronisku Luční bouda i dalej pójść pieszo. Droga zajmie nam około 1,5 godziny. Jedyny sposób, by wjechać rowerem na Śnieżkę, to zapisać się na jeden z organizowanych czasem rajdów typu uphill.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę