Park Krajobrazowy
Gór Sowich

Park Krajobrazowy Gór Sowich położony w Sudetach Środkowych na Dolnym Śląsku. Obszar parku obejmuje część bloku gnejsowego Gór Sowich, która jest najstarszym elementem budowy geologicznej Sudetów z okresu prekambru.

Park Krajobrazowy Gór Sowich utworzony został w 1991 r. i ma powierzchnie 8,1 hektara. Zajmuje obszar grzbietu od Przełęczy Woliborskiej, przez okolice Jedliny-Zdrój aż po szczyt Wielkiej Sowy(1015 m n.p.m) a także inne wzniesienia jak: Słoneczną, Kalenicę oraz Czarne Kąty.

Park zachwyca swoim malowniczym ukształtowaniem terenu – górskie krajobrazy rozgraniczają doliny, ze skalnymi wodospadami i przecinającymi je potokami, porośnięte gęstą puszczą. Idealnym punktem widokowym, z którego można dostrzec wyjątkowe walory Gór Sowich, jest szczyt Kalenica, na którym znajduje się wieża widokowa. W jej sąsiedztwie znajduje się Rezerwat przyrody Bukowa Kalenica, na terenie którego rośnie pierwotny, skarłowaciały bukowy las.

Imprezy w górach

Góry mają w sobie coś magicznego. Ich majestat i uroda nikogo nie pozostawia obojętnym. Nic dziwnego, że to miejsce tak chętnie wybierane na urlop czy na weekendowy wypad z rodziną. Także firmy często zabierają swoich pracowników na wyjazdy integracyjne z elementami team buildingu w górskie rejony. A jeszcze imprezy ślubne – wesela w górach zawsze są wyjątkowe! Choć także wesela na Dolnym Śląsku, w całym regionie są chętnie urządzane, również w Górach Sowich.

Park Krajobrazowy Gór Sowich – informacje dla turystów

Aby zwiedzić Park Krajobrazowy Gór Sowich należy wybrać jeden z wielu prowadzących do niego szlaków. Główny Szlak Sudecki – oznaczony kolorem czerwonym – biegnie z Jedliny Zdrój i dalej. Ciągnie się przez główny grzbiet Gór Sowich od Przełęczy Marcowej po Wielka Sowę czy Kalenicę, aż do Przełęczy Srebrnej. Jego łączna długość wynosi ok. 38 km. Krótszą, ale równie satysfakcjonującą trasą, jest szlak żółty biegnący od Walimia, przez Wielką Sowę, aż do Pieszyc. Trasa liczy ok. 11 km. Alternatywą, idealną dla rodzin z dziećmi, jest Ścieżka Przyrodnicza o długości ok. 3 km, oznaczona kolorem zielonym, biegnąca z Kamionki do Lasocin.

Góry Sowie przyciągają swoją tajemniczą aurą i bez wątpienia wieloma atrakcjami. Oprócz malowniczych krajobrazów a także barwnych szczytów, przy okazji pobytu w Parku Krajobrazowym Gór Sowich warto odwiedzić Twierdzę Srebrna Góra. Reprezentuje ona dzieło architektury militarnej. W tajemniczą aurę wpisują się szczególnie zlokalizowane na tutejszych terenach obiekty projektu „Riese” z okresu II wojny światowej. Te podziemia mają nie do końca znane przeznaczenie. Zostały budowane na zlecenie nazistów w latach 1943-1945.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę