Wesele staropolskie – tradycja czy moda?

StylizacjeTrendy
Wesele staropolskie - tradycja czy moda?

Powrót do tradycji i na nowo poznawanie obrządków to w ostatnich czasach rosnący trend. Młodzi ludzie coraz chętniej kultywują tradycje i szukają w nich inspiracji do zorganizowania własnego wesela. Tradycje te powstały wieki temu, część z nich może sięgać nawet czasów słowiańskich. Jak wygląda i czym wyróżnia się tradycyjne staropolskie wesele? O tym w poniższym wpisie. 

Wesele staropolskie, czyli powrót do korzeni 

Nie wszyscy wiedzą, że liczne polskie tradycje weselne, z których czerpią dzisiejsze Pary Młode, sięgają czasów słowiańskich. Były one utrzymywane na ziemiach polskich aż do czasów Oświecenia. Kolejne epoki odchodziły od staropolskich wesel. Różne obrządki jednak utrzymywane były w niektórych regionach. Widoczne było to w szczególności na wsi.  

Wesele staropolskie różniło się od siebie w zależności od tego, jaka grupa społeczna je organizowała. Inaczej wyglądało u chłopów, a inaczej u mieszczaństwa. Najbardziej okazałe były wesela organizowane przez magnaterię. Mogły one liczyć nawet do kilku tysięcy gości. Trwały około tygodnia i towarzyszyły im zabawa, organizowano zimne ognie na wesele, a nawet jarmarki.  

Wesele po staropolsku? A może impreza w stylu glamour?

Potrafimy perfekcyjnie zorganizować każde przyjęcie weselne!

Mówiąc dziś o weselu staropolskim, na myśl przychodzi przede wszystkim sielskie wesele organizowane przez chłopów. Nie zmienia to jednak faktu, że Państwo Młodzi mogą wykorzystać elementy wesela, które obecne były u wszystkich grup społecznych. Tym bardziej, że część z nich była wspólna, bez względu na ówczesny status. 

Elementy staropolskiego ślubu 

Tradycyjne wesele staropolskie zaczynało się w domu Panny Młodej. O ile dziś, gdy wesele organizowane jest w salach weselnych, czy restauracjach, nie ma potrzeby zwoływania bliskich i sąsiadów, by przygotować przyjęcie, tak tradycja rozpoczynania wesela w domu, gdzie mieszka Panna Młoda, pozostał do dziś. To tu przyjeżdża Pan Młody i najbliżsi Pary. Również w domu rodzinnym rodzice błogosławią Państwa Młodych, by następnie razem udać się do urzędu lub kościoła.  

Tradycyjnym elementem ubioru Panny Młodej był wianek. Wianki na ślub są pozostałością po tradycjach słowiańskich. Wtedy zarówno Panna Młoda, jak i Pan Młody w czasie ceremonii zaślubin wymieniali się wiankami na znak swojej miłości. W późniejszych czasach tradycja ta ustąpiła na rzecz wymieniania się ślubnymi obręczami, a więc dzisiejszymi obrączkami. Co ciekawe, ten nowy zwyczaj najpierw przyjął się wśród chłopów, a dopiero po latach przejęli go bardziej zamożni.

Ślub w staropolskim stylu nie różni się niczym od dzisiejszych ceremonii. Ustrojony kwiatami kościół, złożenie przez Parę Młodą przysięgi i wymiana obrączkami. Są to tradycje sięgające początków kultury słowiańskiej.  

Jak wygląda wesele staropolskie? 

By stworzyć tradycyjne staropolskie wesele, warto zacząć od wybrania odpowiedniej sali weselnej. Wesele staropolskie, które odbywa się w dworku z pewnością pozwoli wczuć się w ducha tamtych lat. Dwór Korona Karkonoszy, ze swoją dworską salą balową, której drewniane, odrestaurowane sklepienie, jest zawieszone 9 metrów nad ziemią, stanowi idealną oprawę przyjęcia. Wystrój sali także powinien go oddawać. Para Młoda może postawić na polne kwiaty. Jeżeli zaś uroczystość ma miejsce u schyłku lata, idealnym pomysłem na ozdoby mogą okazać się kłosy zbóż.  

Kolejną dekoracją, a zarazem elementem menu, obecną na staropolskim weselu, jest postawiony na uboczu stół biesiadny. Obecne na nim wędliny, smalec, świeży chleb czy kiszone ogórki, to znakomity sposób na kulinarne nawiązanie do staropolskich tradycji. 

Prócz wystroju, ważne są też inne elementy wesela. Zespół muzyczny, który prowadzi wesele w stylu staropolskim powinien zadbać o to, by biesiadnicy rozpoczęli zabawę od wspólnego, tradycyjnego zatańczenia poloneza. Muzycy mogą również w czasie zabawy zainicjować wspólne śpiewanie biesiadnych, weselnych przyśpiewek.  

Oczepiny – staropolska tradycja 

Dawniej oczepiny były bardzo ważnym elementem wszystkich wesel. Pannie Młodej zdejmowano wianek z głowy, obcinano warkocz i zakładano specjalne nakrycie głowy – czepiec. Był on zarezerwowany jedynie dla mężatek. Para Młoda rzucała swoimi wiankami. W zabawie tej brały udział wszystkie panny i kawalerowie. Złapanie tego symbolu miłości miało gwarantować szybkie zamążpójście.  

Ten element wesela staropolskiego był także pełen przyśpiewek i wierszyków. Często niewyszukane słowa mówiły o płodności Młodych i życzyły Nowożeńcom szczęścia. Zwyczaj ten również sięgał czasów słowiańskich, gdy nasi przodkowie w ten sposób oddawali hołd bogini płodności. Dziś od takich przyśpiewek się odchodzi. Tak samo jak wulgarne i obrażające zabawy ustępują bardziej kulturalnym i nowoczesnym rozrywkom. Wiele par decyduje się także na wesele bez oczepin. Wszystko zależy od ich indywidualnych preferencji. 

Moda na tradycję 

W niektórych zakątkach Polski widać silniejsze przywiązanie do kultury. Do dziś tradycyjne góralskie wesela trwają kilka dni. To również tradycja zaczerpnięta z dawnych czasów, gdy wesele mogło trwać nawet tydzień. Na lubelszczyźnie weselnicy wciąż częstowani są tradycyjnymi kołaczami, a więc specjalnym ciastem, które miało zapewniać dobrobyt Parze Młodej. 

Po czasach, które przede wszystkim stawiały na nowoczesność i zerwanie z tradycją, przyszła pora na powrót do korzeni. Młodzi ludzie coraz chętniej wracają do kultywowania obrzędów. Wesele staropolskie odbywało się zwykle pod koniec lata – po żniwach, gdy można było organizować syte uczty. Tylko nieliczni i najbogatsi decydowali się na wesela zimą, czy wiosną. Dziś sezon weselny trwa cały rok. Nie oznacza to jednak, że Młoda Para, która bierze ślub w innym terminie, niż lato, nie może sięgnąć do staropolskich tradycji.  

Wesele w stylu staropolskim idealnie wpisuje się w ideę slow life. Dopasowanie zarówno wystroju jak i menu do aktualnej pory roku i stworzenie ciepłego, rodzinnego klimatu sprawią, że goście weselni będą czuli się bardzo komfortowo przez cały czas trwania uroczystości. Dlatego na taki motyw przewodni imprezy często decydują się pary, które szukają harmonii i żyją w zgodzie z naturą.  

Szybki kontakt Zamów ofertę