Tańce i zabawa do białego rana, czyli wesele na ludowo

Tradycja

Z polskiej tradycji można czerpać garściami, a inspiracji nigdy nie zabraknie. Wesele na ludowo kojarzy się z szampańską zabawą, która trwa do rana, obowiązkowymi poprawinami w dniu następnym i tradycjami o bardzo bogatej symbolice. Kto raz zakosztował zabawy na ludowym weselu, ten zawsze będzie chciał wrócić do tamtych dni.  

Organizacja wesela, które nawiązuje do tradycji folkloru, to świetny motyw przewodni. Goście z pewnością będą zachwyceni, a starszyźnie łezka zakręci się w oku. Nie musicie pochodzić ze wsi czy gór, aby wybrać ludowe wesele. Wystarczy, że czujecie związek z polską tradycją i zaczerpniecie z niej to, co w niej najlepsze. W końcu słowiański ślub ma długą i bogatą tradycję. 

Tradycja w nowoczesnym wydaniu, czyli wesele na ludowo w XXI w. 

Polska kultura jest szalenie ciekawa, a wiele tradycji i zwyczajów weselnych sięga kilkuset lat wstecz. Podobnie jak przesądy ślubne i weselne. O części z nich nie pamiętamy, a z niektórych czerpiemy po dziś dzień. Czy sięganie do tradycji, zwłaszcza w czasach, kiedy modne są wesela w stylu amerykańskim, może zadowolić gości? Jeśli tylko umiejętnie połączycie dawne obyczaje z nowoczesną formą, możecie być pewni, że w mgnieniu oka zdobędziecie serca wszystkich zaproszonych.  

Sięganie po niektóre tradycje może okazać się uciążliwe i źle odebrane przez uczestników przyjęcia. Raczej niewielu ludzi będzie chciało bawić się w stodole i spać na sianie. Sprawa wydaje się być dosyć ryzykowna, ale jeśli zaaranżujecie odpowiedni wystrój sali, z pewnością uzyskacie satysfakcjonujący efekt. Prawdziwi miłośnicy ludowości mogą pokusić się organizację przyjęcia w odpowiednio wystylizowanym miejscu, jednak z wygodami, których poszukują współcześni goście. 
 

wesele na ludowo

Wesele na ludowo — oprawa przyjęcia 

Aby zachować i utrzymać klimat ludowego wesela, trzeba zadbać o odpowiednią oprawę przyjęcia — i to w każdym najmniejszym detalu. Warto zastanowić się najpierw nad muzyką. Pieśni ludowe są bardzo charakterystyczne — odpowiednio rytmiczne, łatwe do zapamiętania i dobre do tańca. A oprócz tego… przyśpiewki ludowe często są humorystyczne i sarkastyczne, a treścią zwykle nawiązują do tematyki ślubu. Jeśli nie chcecie, aby na Waszym weselu pojawiła się tylko folkowa muzyka, możecie zdecydować się także na utwory, które co prawda zachowały dawny charakter, ale zostały wykonane w nowoczesnym wydaniu. Narzeczeni, którym zależy aby była to muzyka na żywo, powinni wybierać spośród folkowych zespołów, specjalizujących się w muzyce ludowej. 

Szukacie miejsca, które wpisuje się w wesele na ludowo?

Już dziś sprawdźcie nasze wolne terminy ♥

Oczywisty element, o którym nie możecie zapomnieć, to dekoracja sali weselnej. Wesele na ludowo to przede wszystkim kwiaty, mnóstwo żywych i intensywnych kolorów oraz haftowane motywy. Do dekoracji stołów możecie wykorzystać polne kwiaty: maki, chabry i bławatki będą strzałem w dziesiątkę. Zamiast klasycznych białych obrusów, wykorzystajcie te haftowane, które będą wspaniale komponować się z bieżnikami w ludowym stylu. Nie zapomnijcie także o wstążkach, które są typowo ludową dekoracją!  

ludowe wesele

Swojskie jadło i dobre trunki 

Wesele folkowe nie może istnieć bez swojskiego jedzenia i mocnych trunków. Pamiętajcie, że nie ma to nic wspólnego z wytworną kuchnią i wykwintnymi potrawami. W takim poczęstunku cała magia tkwi w prostocie i dobrych składnikach, które nie zostały wzbogacone dodatkami chemii. Wędzone kiełbasy i szynki powinni naprawdę pachnieć dymem, a chleb na zakwasie musi zastąpić pieczywo wypiekane na drożdżach. Porcje powinny być solidne, a jedzenie syte.

Zwyczajem było podawanie tłustych potraw, które ograniczą negatywne skutki spożywania mocnego alkoholu, ale miejcie na uwadze, że czasy się zmieniły i nie wszyscy są przygotowani na takie „rarytasy”. Dlatego zaproponujcie w menu weselnym coś pożywnego, ale także lekkiego. Także owoce na wesele mogą dodać “swojskości”, jeśli postawi się na te rodzime i sezonowe. 

wesele w ludowym stylu

Bardzo ciekawym pomysłem jest serwowanie dań związanych bezpośrednio z regionem, z którego pochodzi Młoda Para. Ludowe jedzenie to także zakąski i przekąski, które możecie podać na osobnym stole w formie bufetu. Dzięki temu goście w dowolnej chwili mogą sięgnąć po coś na ząb.  

Nieodłącznym elementem wesela w ludowym stylu są mocne trunki. Jeśli naprawdę chcecie pozostać w tym klimacie, możecie zapomnieć o Pinacoladzie albo Margaricie, a w miejsce wykwintnych drinków zaserwować po prostu czystą wódkę. W formie alternatywy sprawdzą się likiery (najlepiej domowej roboty) i słodkie nalewki. Chcąc naprawdę głęboko sięgnąć do korzeni, zamieńcie Coca-Cole i oranżady na naturalne soki i kompoty.  

wesela na ludowo

Nie zapomnijcie o dobrej zabawie! 

Chociaż dobra zabawa przyświeca każdemu przyjęciu weselnemu, to w tradycji ludowej ma naprawdę szczególne znaczenie. Oprócz tradycyjnych tańców na parkiecie możecie przeprowadzić zabawy związane z tańcem ludowym. Nie powinniście także stronić od rozrywki i zabaw, które zawsze wywołują salwę śmiechu na sali.  

Umiejętnie poprowadzone przyjęcie weselne, to nie lada wyzwanie. Goście nie powinni czuć się skrępowani podczas zabawy, ale chętnie garnąć się na parkiet. Żeby przyjęcie było naprawdę udane, rozejrzyjcie się za wodzirejem, który porwie wszystkich swoją charyzmą, humorem i znajomością tradycji ludowych oraz umiejętnie przeprowadzi wszystkie gry i zabawy weselne. Zdecydowanie nie sprawdzi się tutaj DJ, nawet taki, którego cechuje znakomita znajomość tradycji. Liczy się przede wszystkim muzyka na żywo, która złapie goście za serce i pozwoli im wspólnie z Wami przetańczyć całą noc.  

Szybki kontakt Zamów ofertę