Umowa z zespołem weselnym – na co zwrócić szczególną uwagę?

Porady
Umowa z zespołem weselnym

Muzyka na weselu to podstawowa kwestia. Nikt z nas nie wyobraża sobie dobrej zabawy weselnej bez odpowiedniej oprawy muzycznej. Aby trafnie wybrać, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, zanim podpisana umowa z zespołem weselnym stanie się faktem.

Umowa z zespołem weselnym – kwestie zasadnicze

Cena – to jedna z pierwszych rzeczy które przychodzą nam na myśl. Planując budżet na muzyczną oprawę wesela powinniśmy zastanowić się czy bardziej zależy nam na niskiej cenie, czy na jakości? Jeśli szukamy bardziej doświadczonego zespołu, musimy liczyć się z tym, że wydamy nieco większą sumę. Jednak chyba nie warto oszczędzać w tej kwestii. Zasadniczo słaby zespół może zniwelować wszystkie nasza starania i sprawić, że goście nie będą się dobrze bawić!!!

Jak wskazuje ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: „Radzimy unikać zespołów z najniższej półki cenowej, jednak niekoniecznie najdroższy zespół na wesele musi być najlepszy. Na pewno znajdziemy godnego kandydata w umiarkowanej cenie. Ustalmy średnią dla danego regionu oraz maksymalną kwotę jaką chcemy przeznaczyć. Zaplanowany przedział cenowy w odróżnieniu od konkretnej sumy sprawi, że otrzymamy bardziej zróżnicowaną ofertę. Warto zawczasu ustalić czy nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty. Np. związane z dojazdem, czy noclegiem. Trzeba też ustalić ewentualną stawkę na poprawinach” – podkreśla ekspertka.

Następna kwestia to cena dodatkowych godzin, gdyby goście mieli jeszcze ochotę na zabawę. Wreszcie, gdy przejdziemy przez wszystkie poprzednie punkty, powinniśmy ustalić sposób wynagrodzenia – to także powinna zawierać umowa z zespołem weselnym. Lepiej rozliczyć się gotówkowo przed planowanym weselem czy przelewem już po? Niezależnie, którą opcję wybierzemy, pamiętajmy, że możemy negocjować z zespołem, aby uzyskać najbardziej atrakcyjne dla nas warunki. Nigdy (!) nie płacimy z góry całej kwoty, a jedynie zaliczkę! 

Umowa z zespolem weselnym

Muzyka na wesele a umowa z zespołem weselnym 

Repertuar – choć zwykle umowę podpisuje się dużo wcześniej, a później ustala się szczegółową listę utworów, warto już na wstępie zapytać o styl i klimat w jakim zespół lubi występować. Jeśli jesteśmy fanami rockowych brzmień, to może nie spodobać się nam repertuar disco polo i vice versa. Jednak nie do końca powinniśmy kierować się tylko własnymi potrzebami – przede wszystkim należy pomyśleć o gustach większości gości. Warto zapytać, czy zespół ma doświadczenie w prowadzeniu wesel – rozmaitych przyśpiewek, zabawianiu gości i wznoszeniu toastów. Dodatkowo można wpisać ten punkt do umowy, abyśmy później nie czuli się rozczarowani brakiem interakcji z gośćmi.

Nigdzie muzyka nie brzmi tak pięknie, jak w górach!

Zarezerwujcie już dziś termin Waszego wesela ♥

Jeśli nie życzymy sobie zabaw weselnych, musimy o tym stanowczo zakomunikować, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że zespół ma opracowany swój schemat na weselu, gdzie takie zabawy są zaplanowane. Jeśli się ostatecznie na nie zdecydujemy – zapytajmy o szczegóły. Wiele młodych osób nie lubi zabaw uwłaczających czy ośmieszających, które innym wydają się zabawne. Dobry zespół, wodzirej czy DJ, będzie doskonale wiedział, jaka jest granica między zabawą, a ośmieszaniem gości. Wówczas nikt nie poczuje się urażony i na czas oczepin nie ucieknie z sali weselnej, aby nie być zaangażowanym do tego typu atrakcji.

Kolejnym punktem do omówienia są piosenki na życzenie. Prędzej czy później na pewno pojawi się ten element na weselu – prawdopodobnie, gdy goście będą już po „kilku głębszych”. Tutaj wspomóc może nas demo zespołu. Warto też sięgnąć do Internetu i poszukać informacji o zespole. Bardzo możliwe, że natrafimy na nagrania z wesel, które odpowiedzą na nasze pytania i rozwieją wątpliwości w jedną lub drugą stronę. Na koniec zapytajmy (nigdy nie wiadomo) czy muzyka będzie w całości na żywo i czy zespół posiada wszystkie stosowne pozwolenia i uiszczone opłaty, np. do ZAIKS, STOART.

Jak podpisać umowę z zespołem

Umowa z zespołem weselnym – najważniejsze informacje

Czas i miejsce przyjęcia – Upewnijmy się, że członkowie zespołu znają dokładny adres. każdy zespół musi przyjechać minimum 2 godziny wcześniej, zrobić próbę i ustalić szczegóły z organizatorem ze strony obiektu. Dzięki temu oszczędzimy sobie nerwów, a muzykom starczy czasu na przygotowania, np. rozładunek sprzętu, próbę dźwiękową etc.

Zakres godzinowy. Częstym sposobem rozliczania się jest stawka godzinowa. Jest to dobra i sprawdzona metoda, jednak trzeba wziąć pod uwagę godzinę rozpoczęcia wesela. Np. gdy wesele zaczyna się o 15.00, 12 godzin grania oznacza koniec muzyki o 3 nad ranem. Czyli wtedy, gdy goście bawią się w najlepsze. Dlatego przedyskutujmy z zespołem możliwość „dogrania”. Zwykle taka opcja istnieje, ale za odpowiednią opłatą, której wysokość należy ustalić wcześniej. Takie rozwiązanie jest o tyle dobre, że możemy na bieżąco monitorować sytuację na sali. Gdy goście są znużeni, zespół kończy występ o zaplanowanej wcześniej godzinie. Natomiast gdy na parkiecie wrze – prosimy o przedłużenie o 1 lub 2 godziny. Ważną kwestią są przerwy – kiedy powinny one nastąpić i jak długo trwać? Jeśli mamy wątpliwości, zapiszmy ten paragraf w umowie.
 
Sprawy związane z poczęstunkiem i spożywaniem alkoholu przez zespół. Pamiętajmy, że mamy prawo zastrzec, aby zespół nie pił alkoholu (lub zbyt dużo) w czasie imprezy i nie ma w tym nic złego! W końcu to tak jakby ktoś „trunkował” w pracy 😉 Jeśli zdecydujemy się pozwolić członkom zespołu na toast, koniecznie trzeba wyznaczyć ilość dozwolonego alkoholu – np. 1 kieliszek wódki lub lampka szampana na początku. Ustalmy też dokładną liczbę osób w zespole (być może są osoby dodatkowe, pomoc techniczna etc.) aby wyznaczyć właściwe menu weselne i poczęstunek dla odpowiedniej liczby osób.

Na koniec mało przyjemna, ale bardzo ważna kwestia – warunki zerwania umowy, które muszą chronić obie ze stron. Warto zadbać o odpowiedni paragraf w umowie, nawet jeśli z początku wydaje nam się to niepotrzebne. W kryzysowej sytuacji odpowiednia adnotacja może uratować nas z niezłych tarapatów!

Dobrze skonstruowana umowa z zespołem weselnym zabezpieczy Parę Młodą, nie tylko ze względu na dobrą zabawę, ale także dodatkowe koszty czy konsekwencje zerwania postanowień. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest długa rozmowa z podwykonawcami, określenie własnych oczekiwań oraz poznanie się z zespołem, który niedługo będzie elementem przewodnim wesela.

Zespół weselny umowa
Szybki kontakt Zamów ofertę