Wianki na ślub – o czym warto wiedzieć?

StylizacjeTrendy

Plecione wianki na ślub pochodzą jeszcze z czasów Słowian. Przez wiele lat porzucone na rzecz welonów, znów coraz częściej zdobią głowy Panien Młodych. Jaka jest historia wianków ślubnych? Lepszy będzie z żywych, czy sztucznych kwiatów? Jak wybrać odpowiedni dla siebie? Sprawdźmy. 

Historia wianka ślubnego 

Wianki kojarzą się nam z czasami Słowian i Nocą Kupały. W czasach, gdy tradycja wymieniania się obrączkami przez Parę Młodą jeszcze nie dotarła na ziemie dzisiejszej Polski, przyszli małżonkowie w czasie swaćby – czyli ślubu – wymieniali się właśnie wiankami. To one były bowiem symbolem czystości i gotowości do małżeństwa.  

Po tej uroczystości Panna Młoda zrzucała swój wianek, obcinano jej warkocz i nakładano nakrycie głowy mężatek – czepiec. Do dziś znana wszystkim jest nazwa oczepiny, która wywodzi się właśnie z tej tradycji słowiańskiej. Stąd też na polskich weselach Panny Młode rzucają za siebie swoje welony lub wianki. 

Rodzaje wianków ślubnych

Jeżeli Panna Młoda chce ozdobić swoją głowę kwiatami, to naprawdę ma w czym wybierać. Mnogość rodzajów wianków potrafi zaskoczyć panie, szykujące się do ślubu. Jakie wianki na ślub można wziąć pod uwagę?
  • wianek pełen, gęsto zabudowany: stworzony z kwiatów naturalnych lub sztucznych, gęsto pleciony z roślin różnej wielkości;
  • półwianek: wianek z kwiatów, który sięga jedynie do linii uszu. Dalej wiązany jest na tasiemkę lub wpinany na wsuwki i spinki;
  • wianek asymetryczny: rozbudowany tylko z jednej strony. Idealnie maskuje niedoskonałości lub uwydatnia walory twarzy;
  • korona: ozdoba, której zadaniem jest podkreślenie fryzury. Stosowana także jako kwiecista dekoracja, opadająca w stronę karku.
  • opaska: ozdoba na metalowym stelażu, którą zdobią kwiaty i inne elementy dekoracyjne.

Jaki wianek wybrać? 

Panna Młoda, która decyduje się na założenie wianka zamiast welonu, powinna przemyśleć jego wygląd. Wianki na ślub mogą być bardzo zróżnicowane. Wybór między bardzo obfitymi, lub takimi zrobionymi z drobniejszych kwiatów, to nie jedyny dylemat. Wianki ślubne mogą być plecione w stylu boho lub vintage. Splecione z kwiatów żywych lub sztucznych. Na co więc zwrócić uwagę, by pasował do urody jego właścicielki? 

Zasada jest prosta. Wysokie i drobne Panny Młode mogą pozwolić sobie na wianek bardziej okazały. Zrobiony z większych kwiatów. Panie niższe, lub o krągłych kształtach, powinny zdecydować się na założenie ozdoby stworzonej z mniejszych kwiatków. Delikatne wianki na ślub dodadzą im lekkości i nie przytłoczą całości kreacji. 

Wybierając wianek idealny warto pamiętać o klimacie całego wesela. Dzięki temu wystrój sali balowej będzie idealnie pasował i tworzył tło dla Panny Młodej. Jednak niekoniecznie chodzi o to, by użyć tych samych kwiatów, a jedynie zachować ustalony styl wesela. Najbardziej popularne w ostatnich latach są wianki na ślub w stylu boho. To dlatego, że styl ten nadal króluje na polskich salach weselnych. Wraz z nimi bardzo popularne są ozdoby w stylu vintage. Jeśli zaś Para Młoda planuje wesele w stylu glamour, Panna Młoda nie musi rezygnować z takiej ozdoby głowy, ale wybrać taką z perełkami lub stworzone w całości przez jubilera.

wianki na ślub

Wianki na ślub żywe czy sztuczne?

Tradycyjne wianki na ślub plecione są z kwiatów żywych. Ich atutami są z pewnością piękny zapach i naturalność. Przepiękne, świeże kwiaty, prezentują się zjawiskowo jednak warto zwrócić uwagę na to, że w czasie gorących, letnich dni, nawet najbardziej wytrzymałe rośliny mogą zwiędnąć zanim ostatni gość weselny zejdzie z parkietu.  

W przypadku ozdób wykonanych z żywych kwiatów ważne jest, by zdjęcia zrobić na początku uroczystości. Istnieje wtedy duża szansa na uwiecznienie przepięknej ozdoby do włosów w całej okazałości – zanim płatki kwiatów przestaną wyglądać świeżo.  

Data ślubu ustalona?

Czas zarezerwować salę weselną ♥

Z kolei wianki na ślub ze sztucznych kwiatów mimo tego, że nie pachną, będą długowieczne. To ich główna zaleta. Dlatego tak wiele Panien Młodych decyduje się właśnie na tego typu  ozdobę. Oprócz tego, że wytrzyma on do końca wesela, to będzie także cudowną pamiątką tego ważnego dnia.
Pamiętajmy, że dziś kwiaty sztuczne wyglądają bardzo realistycznie. Często trzeba się chwilę zastanowić nad tym, czy dana ozdoba jest stworzona z kwiatów sztucznych, czy z żywych. Dlatego dobrze zrobione wianki na ślub ze sztucznych kwiatów wyglądem nie różnią się od tych splecionych z kwiatów żywych.

wianek na wesele

Wianek czy welon – oto jest pytanie?

Mimo, że wianki towarzyszyły Pannom Młodym przez stulecia, welony mocno wpisały się w tradycję weselną. Co, jeżeli Panna Młoda nie może się zdecydować lub chce połączyć oba te elementy? Nic straconego. Skomponowanie wianka i welonu może stworzyć oszałamiającą i dopasowaną całość.  

Dzień ślubu to najważniejszy dzień dla Pary Młodej. Dlatego takie zestawienie, jak i reszta wyglądu Panny Młodej, to jej indywidualna decyzja. Tego dnia nie ma dla Państwa Młodych rzeczy niemożliwych. Trzeba jedynie umiejętnie wszystko połączyć. Wianki na ślub splecione z welonem dobrze prezentują się w dwóch podstawowych zestawieniach.  

Jeżeli welon posiada delikatne zdobienia, wianek powinien być pleciony z delikatnych, najlepiej jasnych kwiatów. W ten sposób unikniemy efektu ciężkiej ozdoby. Innym pomysłem jest obszerny, duży wianek z kolorowych kwiatów, do którego dopasować warto delikatny i gładki welon. Będzie on wtedy uzupełnieniem kwiecistego elementu stroju.  

W ostatnich latach zauważalny jest trend zdobienia włosów i welonu delikatnymi ozdobami ze złota lub srebra, które mają przypominać wianki. Takie wianki w stylu glamour, w połączeniu z welonem, dodają niepowtarzalnego uroku każdej kobiecie.

wianki na wesele

Jak dopasować bukiety i wianki na ślub?

Bukiet ślubny, połączony z pasującym do niego wiankiem, tworzy spójną całość. Warto więc postarać się, by oba miały wspólne elementy. Nie muszą ich tworzyć identyczne gatunki roślin. Wystarczy, że będą dopasowane kolorystycznie i przede wszystkim – stworzone w jednym stylu.  

Co więcej, wianki na ślub nie muszą być stworzone wcale z kwiatów. Panna Młoda może większy akcent postawić na okazały bukiet ślubny, a wianek stworzyć z liści. Najlepiej takich samych jak te, wypełniające bukiet. Wianki ślubne są nieocenioną ozdobą każdej Panny Młodej. Wplecenie kwiatów do fryzury ślubnej dodaje jej lekkości i niewinności. Kwiaty pasują każdej kobiecie. Zwłaszcza w dniu jej ślubu.

Szybki kontakt Zamów ofertę