Wesele bez oczepin – czy można z nich zrezygnować?

PoradyTradycjaTrendy
Wesele bez oczepin - czy można z nich zrezygnować?

Oczepiny to zwykle jeden z głównych punktów każdego wesela. Można je lubić lub nie. Co, jeżeli Para Młoda chce zorganizować wesele bez oczepin? Czy warto rezygnować z tej tradycji? Dla kogo organizowane są oczepiny i czym je zastąpić? Czy można dobrze się bawić bez oczepin? 

Czym są oczepiny? 

Oczepiny to tradycja mocno zakorzeniona w tradycji słowiańskiej. Przed latami był to moment, w którym zdejmowano Pannie Młodej wianek i zakładano tradycyjny czepiec, który zarezerwowany był dla żon. Również Pan Młody, który dawniej na weselu nosił wianek na głowie, mógł w czasie oczepin zdjąć tę ozdobę. Nie rzucał nią jednak. Wianek ten był podarkiem dla wybranki serca. Tak jak dzisiejsze obrączki, miał być dowodem miłości, jaką Pan Młody darzył Pannę Młodą. 

Polskie tradycje weselne to m.in. oczepiny – kulminacyjny moment większości wesel. Towarzyszą im różnego rodzaju zabawy i konkurencje oraz obowiązkowo rzucanie przez Pannę Młodą welonem lub bukietem. Pan Młody z kolei rzuca krawatem lub muszką. W tej zabawie udział biorą zgromadzeni na weselu kawalerowie i panny. Dlatego oczepiny kojarzą się z częścią wesela przeznaczoną w głównej mierze dla gości weselnych stanu wolnego.  

TAK dla oczepin

Zwolennicy oczepin twierdzą, że jest to czas, w którym weselnicy mogą się ze sobą zintegrować, konkurować i po prostu dobrze się bawić. Przeciwnicy zaś twierdzą, że zabawy w czasie oczepin bywają szowinistyczne, niesmaczne i zwyczajnie staroświeckie. Ilu weselników, tyle zdań na temat oczepin. Ile Par Młodych, tyle pomysłów na tą część wesela. W ustaleniu z zespołem czy Dj-em prowadzącym imprezę weselną, możecie wybrać te propozycje, które będą dla was odpowiednie. W ten sposób możecie wyeliminować ewentualne niesmaczne waszym zdaniem zabawy.  

Co jednak, jeśli na weselu nie pojawią się wolne panny i kawalerowie? Jeżeli Para Młoda nie lubi oczepin? Nie chce trzymać się sztywno tradycji lub z innych powodów chce z organizować wesele bez oczepin? Czy warto je czymś zastąpić?  

Dlaczego Pary Młode organizują wesele bez oczepin? 

Nikt nie ma prawa zmuszać Pary Młodej do podtrzymywania tradycji, jaką jest organizacja oczepin. Jeżeli nie lubicie tego typu zabaw, lub wiecie, że w oczepinach nie będzie miał kto brać udziału, możecie zrezygnować z tej części uroczystości weselnej. Do was należy również decyzja, jak oczepiny będą wyglądały.  

Para Młoda może odejść od tradycji, ale nie rezygnować całkowicie z oczepin. Ta część wesela nie musi się kojarzyć z piciem wódki i ośmieszaniem uczestników zabaw. Oczepiny mogą także nie odbyć się wcale. Zamiast tego można zorganizować weselnikom inne atrakcje, które sprawią, że brak zabaw oczepinowych nie będzie aż tak odczuwalny.

Czym można zastąpić zabawy w czasie wesela bez oczepin? 

Wesele bez oczepin nie musi być „niekompletne”. Gościom weselnym można zaproponować np. wspólne puszczanie lampionów. Jest to subtelna alternatywa fajerwerków. Efekt jest równie powalający, a z pewnością bardziej przyjazny dla środowiska. Można do nich dołączyć życzenia dla Pary Młodej lub swoje marzenia. Jest to miłą i zaskakująca odmianą wobec tradycyjnych oczepin. Także sala weselna stwarza wiele możliwości do zorganizowania wszelkiego rodzaju atrakcji. 

Tradycyjnie czy nowocześnie –
o jakim weselu marzysz?

Zorganizujemy przyjęcie weselne dokładnie w Twoim stylu!

Jednym ze sposobów spędzenia wieczoru w czasie wesela bez oczepin jest pokaz tańca lub wspólny tradycyjny taniec wszystkich weselników. Przy tym wcale nie musi to być taniec „starodawny”. Zamiast poloneza, można również zaprosić zgromadzonych do wspólnego odtańczenia kankana lub „pociągu”. Zamiast oczepin można również zorganizować pokaz slajdów lub krótki filmik. Para Młoda może pokazać w tym czasie historię swojego związku, lub jeszcze bardziej odległe wspomnienia. Warto to połączyć z podziękowaniem dla rodziców, które nie musi być kojarzone jedynie z odśpiewaniem utworu “Cudownych rodziców mam”. 

Najbardziej oczywistym sposobem na spędzenie czasu w ramach oczepin jest podanie tortu. Może on być podany w każdej chwili wesela. Jednak jeśli Para Młoda rezygnuje z oczepin, tort na wesele serwowany o północy wydaje się naturalnym i dobrym pomysłem. Można również zorganizować różnego rodzaju konkurencje. Rywalizacja między rodzinami lub pojedynek „panie na panów” może przynieść wiele śmiechu i jednocześnie być kulturalną zabawą. Kto ułoży wyższą wieżę z klocków? Która drużyna zna lepiej aktorów, lub teksty piosenek? Tego typu aktywność może przynieść wiele radości

Zamiast konkurencji, w których udział biorą weselnicy, można również postawić na zabawę, w której udział biorą Państwo Młodzi. Zabawa polegająca na sprawdzeniu, jak dobrze znają się Nowożeńcy i jak każde z nich widzi ich wspólną przyszłość może okazać się zaskakujące i zabawne. Odwróceni do siebie plecami, odpowiadający na pytania wodzireja Pan i Pani Młoda, mogą czasem odpowiadać zupełnie różnie. Wszak przeciwieństwa się przyciągają.  

Tradycyjne wesele bez oczepin? 

Planowanie wesela bez oczepin zdarza się coraz częściej. Nowożeńcy zamiast tego proponują gościom inną aktywność. Puszczanie baniek mydlanych czy występy muzyczne są bardzo dobrze odbierane przez wszystkich gości, którzy czasem nie zauważają braku tradycyjnych oczepin.  

Z kolei te Pary Młode, które decydują się na zabawę oczepinową, przykładają coraz częściej uwagę do formy, w jakiej się odbywa. Biorą także pod uwagę to, kto bawi się na weselu.  Organizacja tradycyjnych oczepin, w czasie których rzucany jest welon i muszka, nie ma sensu na przyjęciach bez gości stanu wolnego. Dlatego też wesele bez oczepin już nikogo nie dziwi.  

Szybki kontakt Zamów ofertę