Urządzać wesele bez poprawin, czy nie?

PoradyTradycja
Urządzać wesele bez poprawin, czy nie?

Poprawiny, mimo tego że potrzeba do ich organizacji dużego nakładu finansowego, nadal są popularną tradycją na polskich weselach. Czy warto je organizować? Kiedy warto planować dwudniowe przyjęcie, a kiedy lepiej sprawdzi się wesele bez poprawin? O tym poniżej. 

Każda rodzina jest inna, a każde wesele wyjątkowe. Jeżeli Para Moda wie, że goście przyjadą z drugiego końca polski, warto przemyśleć organizację poprawin. Zaproszeni mogą spędzić z Parą Młodą dodatkowy czas, zanim wyjadą w daleką podróż powrotną. To także okazja do spotkania w większym gronie, co nie zawsze jest możliwe i zwykle rzadko się zdarza. 

Koszty organizacji poprawin 

Poprawiny to z pewnością dodatkowe wydatki na wesele, które trzeba skalkulować. Prócz jedzenia, Para Młoda musi przygotować się na koszty związane z wynajęciem sali weselnej oraz zespołu czy DJ-a. To także koszt noclegu dla części gości, którzy będą zaproszeni na poprawiny, a którzy zdecydowaliby się na powrót do domu zaraz po przyjęciu weselnym, gdyby wesele było jednodniowe.  

Decyzję o organizacji poprawin Państwo Młodzi powinni podjąć dość wcześnie na etapie planowania wesela. Zarezerwowanie sali na dwa, a w zasadzie 3 dni, licząc śniadanie dla gości po poprawinach, może być trudne, jeśli zwlekamy z decyzją zbyt długo. 

Wesele bez poprawin? A może jednak tak, tylko oryginalnie 

Para Młoda, która chce dzień po weselu nadal świętować w gronie bliskich, wcale nie musi organizować poprawin w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Narzeczeni, których rodzina i znajomi przybyli na uroczystość z daleka, mogą zadbać o komfort swoich gości, wybierając dla nich stylowe pokoje, w których będą mogli spędzić aż dwie noce. Jeśli w dodatku okolica jest urokliwa, wówczas z pewnością każdy z biesiadników z radością potraktuje takie wesele niczym krótki urlop. Idealnie sprawdza się w takich przypadkach wesele w górach z noclegiem.  

Wiele Par Młodych decyduje się na wesele bez poprawin, ponieważ w ich mniemaniu to po prostu powielenie tego, co działo się dzień wcześniej. Tymczasem wcale nie musi tak być.  To Wy decydujecie, czy spotkanie dzień po weselu ma być oficjalne, czy może wolicie, by przedłużenie uroczystości odbyło się w mniej oficjalnej atmosferze. Co to znaczy? W drugi dzień można bardziej zaszaleć! Nie tylko wesele w karnawale może się obyć w formie balu przebierańców.

Ciekawą opcją jest zorganizowanie go właśnie w trakcie poprawin. Mało która Pani Młoda nie skorzysta z możliwości włożenia sukni balowej niczym księżniczka z bajki. Ktoś może przebrać się za postać z bajki lub filmu. Wszystko zależy od wyobraźni. Ciekawym pomysłem jest zorganizowanie konkursu z nagrodami na najciekawsze przebranie. Jeśli goście będą o tym wiedzieli wcześniej, jest duża szansa, że większość wykaże się dużą kreatywnością. 

ciekawe zabawy na wesele

Wesele bez poprawin – czy to powód do wstydu? 

Wesele bez poprawin to coraz częstsza praktyka. Para Młoda woli zamiast tego wydać pieniądze na atrakcje, które odbędą się w trakcie głównej uroczystości. Sale weselne, dzięki dużemu doświadczeniu, potrafią dziś odpowiednio dopasować ilość jedzenia do przybyłych gości. Dzięki temu nic się nie marnuje. To już nie te czasy, kiedy po weselu zostawało tyle jedzenia, że nowożeńcy czuli wręcz presję, by z tego powodu organizować przyjęcie także dzień po.  

Także wesele bez poprawin – w dosłownym znaczeniu – nie jest niczym wyjątkowym. Duża część Par Młodych zamiast poprawin, stawia np. na wspólny wypad na miasto. Ze starszym pokoleniem jedzą wspólny, obiad w restauracjach, a z młodszym – imprezują od wieczora w okolicznych klubach. Warto wspomnieć że tego typu poprawiny odbywają się nawet jakiś czas po weselu. Niekoniecznie bezpośrednio dzień po przyjęciu. Goście są wtedy wypoczęci i z chęcią bawią się w mniej oficjalny sposób. Takie rozwiązanie sprawdza się jednak tylko wtedy, gdy osoby zaproszone mieszkają w małej odległości od Pary Młodej. Nie każdy będzie mógł przyjechać na kolejną imprezę kilka tygodni po ślubie, jeżeli będą się z tym wiązały dodatkowe koszty, związane z dojazdem. 

Myślisz o weselu z poprawinami?

Zorganizuj je w niezapomnianej scenerii!

Czym zastąpić wesele bez poprawin? 

Poprawiny są niejako formą podziękowania gościom za przybycie. Państwo Młodzi okazują w ten sposób wdzięczność, że weselnicy spędzili z nimi najważniejszy w ich życiu dzień. W dzisiejszych czasach jednak podziękowania mogą wyglądać inaczej. Goście, którzy bawią się na weselu, często dostają od Nowożeńców drobne prezenciki, które są same w sobie formą podziękowań.  

Prezenty te mogą być personalizowane i przypominać o wydarzeniu jeszcze długo potemTakimi podarunkami mogą być np. magnesy, małe słoiczki miodów lub smacznej herbaty. Równie dobrze sprawdzają się malutkie roślinki, na przykład sukulenty, lub zdjęcia z podobizną Pary Młodej gościa. Upominek taki z powodzeniem będzie przypominał gościom o weselu i będzie przyjemnym podziękowaniem za ich przybycie.  

Urządzać wesele bez poprawin, czy nie?

Podsumowując. Poprawiny są dość dużym kosztem organizacji wesela. Para Młoda musi się na nie zdecydować już podczas ustalania terminu wesela – wszystko to po to, by zarezerwować odpowiednio wcześnie salę weselną. Nic więc dziwnego, że coraz częściej Pary Młode decydują się na wesele bez poprawin. Organizują mniej oficjalne spotkania, lub skupiają się na większej ilości atrakcji w czasie trwania wesela.  

Szybki kontakt Zamów ofertę