Zapora na Łomnicy w Karpaczu

Wstęp

Bezpłatny

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne
przyrodnicze

Miesiące otwarcia

Cały rok

Zapora na Łomnicy jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Karpacza. To idealne miejsce na spacer, podczas którego podziwiać można malowniczo spływającą kaskadę do powstałego w tym miejscu zbiornika wodnego.

Zapora na Łomnicy – historia miejsca

Łomnica jest lewym dopływem rzeki Bóbr, wypływającym w okolicach Równi pod Śnieżką. Rzeka ma trochę ponad 20 km długości. Już w średniowieczu dolinę Łomnicy zamieszkiwali Walończycy – przybysze z Zachodniej Europy, poszukiwacze złota, kamieni szlachetnych i minerałów.

Łomnica – zapora

Do momentu budowy zapory w Karpaczu Łomnica była jedną z bardziej dzikich i niebezpiecznych rzek Karkonoszy. W górnym odcinku średni spadek jej wód wynosi 72 promile, a w dolnym jest siedmiokrotnie mniejszy. Ta różnica w połączeniu z dużymi wahaniami stanów wód po wiosennych opadach i roztopach niejeden raz doprowadziła do powodzi.

Łomnica atrakcje

  • Sama zapora jest atrakcją turystyczną – to obowiązkowy punkt programu w trakcie pobytu w Karpaczu. To także idealne miejsce na spacer w malowniczym otoczeniu i okazja do schowania się w cieniu drzew podczas upalnego dnia. Z jednej strony widzimy jeziorko i restaurację. A z drugiej – wspaniały duży wodospad spadający wprost do Łomnicy.
  • Z zapory możemy wyruszyć dalej w góry, czerwonym szlakiem na Grabowiec.
  • Krucze Skały to kolejne atrakcyjne miejsce na spacer w Karpaczu.
  • Warto zobaczyć miejscowe zabytki i muzea: słynną świątynię Wang i interesujące Muzeum Zabawek oraz uwielbiany przez dzieci park miniatur.
  • Można też skorzystać z innych atrakcji – w Karpaczu znajdziemy tor saneczkowy, park linowy i miasteczko jakby żywcem wyjęte z Dzikiego Zachodu.

Pod koniec lipca 1897 roku nad Karpaczem doszło do oberwania chmury, co spowodowało kolejną powódź. Ze swych brzegów wystąpiły Łomnica, Łomniczka i wiele mniejszych górskich potoków. A to doprowadziło do ogromnych zniszczeń w mieście. Szalejący potok przyczynił się do zerwania mostów i nowo powstałej linii kolejowej oraz zniszczył wiele ulic, domów i gospodarstw rolnych. Po tym incydencie podjęto decyzję o regulacji rzeki na wielu odcinkach oraz o budowie zapory retencyjnej z bloków kamiennych i betonu, olicowanej granitowymi płytami. Zapora ma pojemność nominalną 540 000 m³. Wzniesiono wtedy także specjalne zapory, zatrzymujące materiał skalny niesiony przez wodę. Inwestycję zrealizowano w latach 1910-1915. Zapora utworzyła niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wody spada w dół malowniczymi kaskadami.

Blok CTA

Wypoczynek w górach, wesela, eventy firmowe?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Od tamtej pory Zapora na Łomnicy chroni mieszkańców Karpacza przed żywiołem wody. Zatrzymuje także spływający z gór skalny rumosz który, niesiony rzeką, stanowiłby zagrożenie dla miejscowości. Swój test wytrzymałości zapora zdała podczas kolejnych powodzi, między innymi niesłynnej „powodzi tysiąclecia” w 1997 roku, skutecznie chroniąc miasto przed zalaniem.

Spacer po grzbiecie tamy, liczącym 105 metrów długości, jest bardzo przyjemny. Na pewno warto odwiedzić to miejsce, będąc w pobliżu. Ujmujący krajobraz szczególnie lubią narzeczeni, które często wybierają to miejsce na swoją sesję ślubną.

Łomnica – zapora

Zapora na Łomnicy – ciekawostki

Obecnie nie ma tutaj jakiejś specjalnej infrastruktury turystycznej, jednak w na początku XX wieku, gdy zbudowano zaporę, powstało także drewniane schronisko – Talsperre Baude. Było bardzo popularne wśród turystów. Wybudowano także zakład kąpielowy Alexandrinenbad, działała restauracja (przetrwała aż do lat 60.) i kawiarnia. W jeziorku można było się kąpać oraz pływać kajakami i rowerami wodnymi. Zimą zbiornik zamieniał się w lodowisko. Ponadto wieczorami przy zaporze w muszli koncertowej odbywały się koncerty, na które przychodzili także mieszkańcy kurortu.

Zapora na Łomnicy – informacje dla turystów

  • Zapora na Łomnicy znajduje się w pobliżu centrum miasta Karpacz, na ulicy 3-go Maja, na zboczu wzgórza Karpatka.
  • Jeśli jedziemy samochodem od strony Jeleniej Góry, kierujemy się w okolicę ronda Biały Jar.
  • Do Zapory na Łomnicy dotrzemy także, dojeżdżając na ulicę Rybacką.
  • Samochód najlepiej zostawić na parkingach w okolicach ronda Biały Jar.
  • Przez zaporę przebiega czerwony szlak turystyczny, który prowadzi bezpośrednio na szczyt góry Grabowiec w Miłkowie.
  • Nad brzegiem zbiornika znajduje się restauracja, więc po spacerze można coś zjeść na miejscu.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Zapora na Łomnicy cennik?

Wejście na zaporę jest bezpłatne. Spacer po tej malowniczej okolicy także. Tym bardziej warto skorzystać z uroków Zapory na Łomnicy i okolic.

Zapora na Łomnicy parking?

Pod samą zaporę nie można podjechać samochodem. Najlepiej zostawić auto na jednym z pobliskich parkingów w okolicach ronda Biały Jar, przy ulicy Konstytucji 3-ego Maja. Stamtąd dzieli nas od zapory już tylko krótki i przyjemny spacer.

Zapora na Łomnicy jak dojechać?

Na zaporę w Karpaczu jest łatwy dojazd. Od strony Jeleniej Gór trzeba jechać główną ulicą w stronę Białego Jaru. Tam można już zostawić samochód na jednym z parkingów. Można także wcześniej, w okolicach dworca PKP skręcić do ulicy Rybackiej. Tam jednak trudniej jest znaleźć miejsca parkingowe. W obu przypadkach nad samą zaporę trzeba dojść piechotą, ale to krótki spacer. Zapora na Łomnicy w Karpaczu to świetne miejsce do podziwiania górskich widoków.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę