Muzeum Zabawek Karpacz

Wstęp

Od 10 zł

Dla kogo

Dla małych i dużych

Rodzaj atrakcji

ciekawostki

Godziny otwarcia

9.00-17.30

Miesiące otwarcia

Cały rok

Muzeum Zabawek Karpacz zawiera wyjątkowe zbiory, od zabawek sprzed prawie 300 lat, po tak popularne obecnie klocki LEGO. Muzeum stanowi wspaniałą atrakcję zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pozwala wszystkim, bez względu na wiek, przypomnieć sobie czasy beztroskiego dzieciństwa i ukochanego pluszowego misia…

Muzeum Zabawek – historia

W Karpaczu mamy niepowtarzalną okazję zwiedzić jedno z nielicznych w Polsce Muzeum Zabawek. Ta wyjątkowa ekspozycja znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego. Jak powstała? Ponad 20 lat temu znany tancerz, mim, choreograf, reżyser teatralny i założyciel Wrocławskiego Teatru Pantomimy Henryk Tomaszewski przekazał swój zbiór zabawek miastu Karpacz. Był rok 1994. A Tomaszewski kolekcjonowanie tego unikatowego zbioru rozpoczął blisko trzydzieści lat wcześniej, bo już w 1967 roku. Podczas licznych podróży po całym świecie z kolejnymi spektaklami poszukiwał lalek i zabawek do szybko rosnącej kolekcji. Dzięki temu w Muzeum Zabawek możemy dziś podziwiać dawne zabawki. To przedmioty, którymi bawiły się dzieci w Niemczech, Rosji, Meksyku czy Japonii i Australii.

Dawne zabawki

Obecnie Muzeum Zabawek Karpacz cieszy się sporym zainteresowaniem. Około 80 tysięcy turystów rocznie podziwia te wspaniałe eksponaty.

Muzeum Zabawek – eksponaty

Ekspozycja w Muzeum Zabawek w Karpaczu obejmuje unikatową w skali świata kolekcję lalek i zabawek ze wszystkich kontynentów. Zbiór liczy ponad 2,5 tysiąca eksponatów. Ta imponująca kolekcja lalek, bączków, różnego rodzaju pojazdów, klocków, domków i innych przedmiotów, którymi bawią się dzieci, wyeksponowana została w specjalnych gablotach. Tło każdej z nich zostało ozdobione malunkami, tworząc baśniową scenerię. Te wyjątkowe gabloty zaprojektował Kazimierz Wiśniak – słynny krakowski scenograf. Wydaje się, że lalki czy misie i inne pluszaki wręcz żyją, odgrywając różnego rodzaju scenki rodzajowe.

Blok CTA

Imprezy firmowe lub rodzinne?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Najstarsze eksponaty z kolekcji Henryka Tomaszewskiego pochodzą z XVIII wieku – to figurki szopkowe. Najnowsze zaś to słynne zabawki XX wieku, jak choćby klocki LEGO. Zgromadzone zabawki wykonane zostały z różnych materiałów. Największe zainteresowanie – i nostalgię! – budzą zabytkowe, porcelanowe lalki oraz urokliwe pluszowe misie. Jednak wśród eksponatów Muzeum Zabawek Karpacz znajdują się nie tylko przedmioty przeznaczone do zabawy, ale także figury kolekcjonerskie i jednocześnie prawdziwe dzieła sztuki.

Informacje dla turystów – Muzeum Zabawek Karpacz

 • Muzeum Zabawek zlokalizowane jest blisko centrum Karpacza, na ulicy Kolejowej 3,
 • przed budynkiem znajduje się parking, bez problemu można znaleźć na nim wolne miejsce,
 • od wtorku piątku zwiedzenie możliwe jest w godz. 9:00 – 16:30,
 • w soboty i niedziele Muzeum zaprasza w godz. 10:00 – 17:30,
 • w poniedziałki Muzeum jest nieczynne,
 • wstęp: 20 zł – bilet normalny; 10 zł – bilet ulgowy,
 • dzieci do lat 6 mają wstęp wolny,
 • dostępne są także bilety rodzinne: bilet dla 2 dorosłych + 2 dzieci kosztuje 54 zł; dla 2 dorosłych + 3 dzieci 63 zł,
 • przy wejściach grupowych (10 osób) opiekun ma darmowy wstęp,
 • bilety można kupić także online.
 • w Muzeum Zabawek odbywają się imprezy tematyczne, a także różnego rodzaju warsztaty dla dzieci.
 • obiekt przystosowany jest dla osób z niepełnosprawnością,
 • w Muzeum Zabawek w Karpaczu można skorzystać z audioprzewodnika,
 • na pamiątkę zwiedzania można kupić widokówki przedstawiające najciekawsze lalki świata.

Dodatkową atrakcją dla małych i dużych jest Sala Tradycji Kolejnictwa. Miejsce ekspozycji – dawny dworzec kolejowy – zobowiązuj! Tak więc w Muzeum znaleźć możemy 3-metrowy wagon towarowy, a także miniatury kolejek pochodzące z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku z Jaworzyny Śląskiej.

W Muzeum Zabawek można również obejrzeć wystawy czasowe, które prezentują ciekawe kolekcje mieszkańców Karpacza i regionu.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Karpacz dla dzieci?

W Karpaczu dzieci na pewno nie będą się nudzić. Warto zabrać je Muzeum Zabawek, by obejrzały, czym bawili się ich rówieśnicy w poprzednich epokach. Interaktywna wystawa z klocków LEGO także je zainteresuje. Letni tor saneczkowy dostarczy dzieciom sporo wrażeń, a podziemna multimedialna ekspozycja, która prezentuje Karkonoskie Tajemnice pokaże, jak wyglądało życie w tych górach w dawnych wiekach. Z kolei w Parku Bajek dzieci mogą spotkać wielu przyjaciół z baśniowego świata – czekają tam na nie między innymi Pinokio, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Roszpunka i Kot w Butach. Do tego w Karpaczu znajdziemy park linowy i Western City! A na koniec zaproponujmy dzieciom zwiedzanie miasta kolejką turystyczną Karpacz Ekspress.

Atrakcje Karpacz i okolice?

Miasto Karpacz od kilku już lat przez cały rok jak magnes przyciąga rzesze turystów. I nic dziwnego - ma tak wiele do zaoferowania. Świątynia Wang, Zapora na Łomnicy, pobliska Sosnówka ze wspaniałym zalewem, obok ruiny Zamku księcia Henryka, kaplica św. Anny z Cudownym Źródłem, Patelnia i Chybotek - to tylko niektóre atrakcje do obejrzenia i zwiedzenia w Karpaczu i najbliższych okolicach.

Muzeum Zabawek Karpacz ceny biletów?

Wstęp do Muzeum Zabawek w Karpaczu kosztuje 20 złotych – bilet normalny oraz 10 zł bilet ulgowy. Można też kupić bilet rodzinny, przeznaczony dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci w cenie 54 zł, a dla 2 dorosłych i 3 dzieci w cenie 63 zł. Bilety można także kupić przez internet, unikając ew. kolejek do kasy.

Muzea Karpacz?

Karpacz poszczycić się może kilkoma ciekawymi muzeami. Muzeum Zabawek; Interaktywna wystawa klocków LEGO; Muzeum Sportu i Turystyki; Multimedialne Muzeum Karkonoszy; Świat Kolejek; Muzeum Konsol Gier Video – jest w czym wybierać. W niewielkiej odległości od Karpacza mamy też szansę zwiedzić Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Karkonoskie oraz Muzeum Historii i Militariów – wszystkie znajdują się w Jeleniej Górze. Aby zobaczyć Muzeum Tkactwa, musimy wybrać się do pobliskiej Kamiennej Góry. W regionie warto jeszcze na pewno pojechać do Szklarskiej Poręby i zwiedzić na przykład Muzeum Mineralogiczne.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę