Park Zdrojowy w Cieplicach

Położony w słynącej z wód termalnych uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Park Zdrojowy w Cieplicach, bo o nim mowa, założony został w miejscu dawnego ogrodu warzywnego, należącego do Pałacu Schaffgotschów. Początkowo zaplanowano go w stylu francuskim. Jednak w XIX wieku został zrewitalizowany i obecnie odzwierciedla styl ogrodów angielskich. Park Zdrojowy zajmuje 16,4 ha i jest to największy tego typu teren w okolicy. Znajduje się w samym centrum najstarszego w Polsce uzdrowiska.

Park Zdrojowy w Cieplicach – co warto zobaczyć?

Park Zdrojowy w Cieplicach jest najczęściej wybierany miejscem na spacery. Można tu spotkać zarówno mieszkańców, turystów, jak i kuracjuszy. Na terenie Parku Zdrojowego znajdziemy wiele niezwykłych obiektów. Należą do nich m.in:

  • pawilon uzdrowiskowy Edward z przepiękną fontanną,
  • Pałac Schaffsgotchów, który jest obecnie filią Politechniki Wrocławskiej,
  • w dawnym pawilonie zdrojowym znajduje się galeria zaprojektowana przez Carla Gottfrieda Geisslera.

Ponadto w jednym z budynków mieści się odwiert wody termalnej. W parku znajdziemy także muszlę koncertową zbudowaną około 1930 roku. Do dziś jest zachowana w dość dobrym stanie i co ciekawe wciąż odbywają się w niej koncerty.

Park Zdrojowy w Cieplicach to też niezwykła roślinność. Aż 68% powierzchni parku pokrywają drzewa. Znajdziemy tutaj w sumie 78 różnych gatunków drzew oraz 30 gatunków krzewów. Wiele drzew z racji swojego wieku i rozmiarów kwalifikuje się do objęcia ochroną gatunku. W parku spotkamy zarówno pospolite gatunki roślin, jak i egzotyczne, takie jak magnolie, tulipanowce, surmię wielkokwiatową czy ambrowce balsamiczne.

W latach 2010-2012 Park Zdrojowy przeszedł kolejną rewitalizację, której celem było przywrócenie dawnego wyglądu, dlatego prace objęły niemal wszystkie jego elementy. Alejki parkowe zyskały nową nawierzchnię, zrezygnowano z pokrycia asfaltowego, które budziło wiele kontrowersji. Wybudowano trzy nowe fontanny, zadbano również o nowe stylizowane lampy oraz ławki. W parku przybyły nowe nasadzenia, odtwarzające dawna część leśna i parkowa. Wyremontowano też Teatr Zdrojowy oraz scenę. Cały Park Zdrojowy został otoczony żeliwnym i pięknie stylizowanym ogrodzeniem.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy

Mapa dojazdu

Warto wiedzieć:

Jakie zabytki znajdują się na terenie parku?

Wszystkie budynki, jakie spotkamy w parku, zasługują na uwagę. To m.in. pawilon uzdrowiskowy "Edward" z fontanną, Teatr Zdrojowy czy muszla koncertowa. Także poza terenem parku nie brakuje wielu ciekawych zabytków związanych ze znajdującym się w Cieplicach uzdrowiskiem.

Czy Park Zdrojowy w Cieplicach zapewnia atrakcje dla dzieci?

Najmłodsi z pewnością przyjemnie spędzą czas na znajdującym się na terenie parku placu zabaw. Do ich dyspozycji jest m.in. zjeżdżalnia oraz instalacja do wspinaczki. Całość jest wykonana głównie z drewna.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę