Dodatkowe wydatki na wesele, o których warto pomyśleć

Atrakcje na weselePorady

W Polskiej tradycji huczne wesele to zwyczaj sięgający czasów „Pana Tadeusza”. Podpowiadamy, jakie wydatki na wesele trzeba bezwzględnie ponieść. A które warto ponieść, choć nie są obowiązkowe.

Wydatki na wesele – dodatkowe atrakcje

W Polsce obowiązuje interesujący zwyczaj, jeśli chodzi o wydatki na wesele. Powinni płacić rodzice, i to w większości po stronie Panny Młodej. Do nich należą też koszty jedzenia, wynajmu sali, sukienki i filmów i zdjęć, uroczystości w kościele. Po stronie rodziny Pana Młodego leżą wydatki na alkohol, obrączki i oprawę muzyczną. Można to tłumaczyć dawnym zwyczajem posagu, którego odpowiednikiem jest pokrycie przynajmniej większości wydatków w dniu ślubu. Tak czy inaczej, to tylko tradycja, a szczegóły każda para może uzgodnić pomiędzy sobą. Sposobem, by np. dyskretnie zrównoważyć te koszty, jest zadbanie o dodatkowe atrakcje.

Jak przygotować listę wydatków na wesele?

W niektórych rodzinach kultywuje się zwyczaj przerzucania wydatków na rodziców. W innych z konieczności lub z wyboru płacić muszą Młodzi. Planowanie rozpoczynają od listy wydatków, która musi objąć:

 • stroje i dodatki,
 • opłaty za ślub i w Kościele,
 • dekoracje w Kościele,
 • dekoracje na weselu,
 • transport,
 • obrączki,
 • oprawę muzyczną,
 • zaproszenia,
 • wynajem sali i obsługi,
 • alkohol,
 • potrawy,
 • bukiet,
 • makijaż,
 • fryzurę,
 • wysyłkę zaproszeń, wizyty u krewnych itp.

Tych wydatków raczej nie uda się uniknąć. Zamawiając pakiet weselny, można dostać już wycenę na jedną osobę, a w niej ujęta będzie sala, jedzenie i oprawa. Średnio koszt organizacji imprezy weselnej w lokalu wynosi od 200 do 500 złotych od osoby – do tego dochodzi koszt obrączek czy strojów.

Na koniec warto pamiętać, że nowożeńcy otrzymują też pieniądze w prezencie od osób zaproszonych. Jednak profesjonalni wedding plannerzy nie polecają uwzględniania ich w obliczeniach. Po ślubie przecież też jest wiele różnych wydatków, więc nie warto „wyzerować” rodzinnego budżetu tylko z okazji tego jednego dnia. Najlepiej zacząć planowanie i wydatki na wesele minimum rok przed nim.

Wydatki na wesele niezależne od liczby gości

Suknia, obrączki i muzyka – mogą kosztować od kilkuset złotych do kilkuset tysięcy i więcej, jeśli zagrają gwiazdy, a suknia będzie od projektanta. Koszty wynajmu sali i zespołu mogą być dużo niższe poza sezonem, a rosną w popularnych terminach, czyli w weekendy od maja do września. Impreza poza sezonem daje nieco większą swobodę planowania, ponieważ sala bankietowa będzie dostępna w dowolnych godzinach i dniach tygodnia, podczas gdy latem trzeba rezerwować ostrożnie i na wiele miesięcy wprzód.

Wydatki na wesele – dodatkowe atrakcje

Wydatki na wesele mogą objąć również dodatkowe atrakcje. Wśród nich popularny jest fotomat czy fotobudka. Jego wynajęcie na wieczór to koszt od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Często fotomat obejmuje również zestaw przebrań czy tła, które pozwalają gościom pozować do oryginalnych zdjęć. Zapewnia to jednocześnie rozrywkę gościom i zdjęcia z imprezy dostępne dla każdego po przyjęciu.

Ciekawymi atrakcjami mogą być te kulinarne. Tu ogranicza Was tylko wyobraźnia co do cateringu. Rzeźby i bryły lodu, pokazy kulinarne i food-trucki – to wszystko da się zorganizować, a w Dworze Korona Karkonoszy niejednokrotnie na zamówienie zapewnialiśmy gościom tego typu atrakcje. Nowożeńcy czasem obawiają się, że na czas wesela muszą zapomnieć o tym, co naprawdę lubią, i skupić się na uniwersalnym menu, które ma smakować „wszystkim”.

Spośród 300 potraw, które serwujemy, można jednak wybrać coś oryginalnego, a ucztę uzupełnić o dobrane specjalnie do okazji domowe nalewki, piwa czy własną kawę, którą mielimy na miejscu. Goście, którzy są wymagający, docenią tego typu dopieszczenie zmysłów. Organizowaliśmy już nawet wesela w stylu motocyklowym czy retro, więc żadna tematyka nie powinna nas zaskoczyć.

Poza pokazami czy warsztatami, można też ustawić dla gości maszyny do popcornu czy waty cukrowej. Ukłonem w stronę tradycji będzie z kolei biesiada, podczas której serwowany zostanie pieczony dzik lub prosiak. U nas na życzenie Nowożeńców może podać go karkonoski rycerz. Organizując imprezę w zwykłej sali weselnej czy w plenerze, do wydatków na wesele trzeba doliczyć też wystrój czy oprawę stołów.  Urządzając przyjęcie w wysmakowanych wnętrzach naszego Dworu masz do dyspozycji stylowe angielskie patery do owoców czy prawdziwą porcelaną, więc nie potrzebujesz już nic więcej.

Wydatki w trosce o komfort gości

Wymieniając wydatki na wesele dotyczące atrakcji, mówi się zwykle o warsztatach czy pokazach, np. magika. Tymczasem najwięcej kosztują, ale też najbardziej cieszą gości, wydatki przyziemne – na nocleg. Jazda całą noc pociągiem, by uczestniczyć w wydarzeniu – to gwarantuje wyczerpujący weekend. Z kolei noclegi u krewnych czy znajomych nie zawsze da się nazwać relaksem. Zupełnie inaczej będzie, gdy zapewnisz gościom na miejscu własny pokój. Szczególnie, jeśli wydarzenie odbywa się w miejscu atrakcyjnym przyrodniczo, np. nad morzem lub w górach takich, jak Karkonosze.

Jeszcze bardziej zapunktujesz, jeśli w hotelu będzie SPA, basen czy przygotowywane na miejscu piwo lub trufle, o których więcej przeczytasz w zakładce Nasze Produkty. Uważnie zaplanuj nocleg, by goście mogli wygodnie wypocząć,  wieczorem usiąść rano przy kominku, a rano nabrać sił przy śniadaniu. Również o takie elementy warto pytać, szukając miejsca na wesele, jak równienż sprawdzając, z jakimi wydatkami trzeba się liczyć w konkretnym lokalu.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę