Ślub w polskim stylu – najciekawsze weselne zwyczaje

PoradyTradycja
Ślub w polskim stylu – najciekawsze weselne zwyczaje

Każda Para Młoda marzy o idealnym ślubie. Aby go takim uczynić, przyszli nowożeńcy często korzystają z innowacyjnych możliwości, jakie daje nam dzisiejsza rzeczywistość. Współczesne śluby różnią się od tych sprzed wielu lat. Jednak wiele uroczystości zawiera elementy, które nawiązują do starych tradycji. Polskie zwyczaje weselne bez wątpienia są jednymi z najbardziej nietuzinkowych na świecie. Sprawiają, że przyjęcia są wspaniałe i niezapomniane. O jakich zwyczajach mowa? Przedstawiamy najciekawsze z nich. 

Polskie weselne zwyczaje znane i lubiane 

Ślub to wyjątkowe wydarzenie. Dwoje zakochanych ludzi wyznaje sobie miłość i wierność do końca swoich dni. 

Niepowtarzalne wydarzenie wymaga niepowtarzalnej oprawy i hucznego celebrowania. Polacy od wieków udowadniają, że potrafią się dobrze bawić. Nasze weselne zwyczaje robią duże wrażenie na gościach zza granicy. Do najciekawszych tradycji ślubnych według nas należą: 

  • zamówiny, 
  • wyprowadziny i wykupiny, 
  • błogosławieństwo rodziców, 
  • powitanie chlebem i solą oraz tłuczenie kieliszków, 
  • pierwszy taniec, 
  • oczepiny, 
  • tort weselny. 

Zamówiny, czyli oficjalne spotkanie rodziców 

Zwyczaje ślubne zaczynają się już długo przed wypowiedzeniem sobie sakramentalnego „TAK” przez zakochaną parę. Pierwszą tradycją ślubną są zamówiny. Jest to oficjalne spotkanie rodziców Państwa Młodych przed weselem. Wiele par organizuje takie spotkanie, nawet nie zdając sobie sprawy, że to tradycyjny zwyczaj weselny. Zamówiny odbywają się tuż po zaręczynach. Ich celem jest zapoznanie się rodzin i omówienie wszelkich szczegółów dotyczących ślubu i wesela. Jest to również czas na ewentualne ustalenie podziału kosztów, związanych z organizacją ceremonii i przyjęcia.

Wyprowadziny i wykupiny – weselne zwyczaje znane od wieków 

Tradycje ślubne w Polsce – kiedy wreszcie przychodzi ten wyjątkowy, tak długo wyczekiwany przez zakochanych dzień, nadchodzi również czas na kolejne zwyczaje weselne. Pierwszym z nich są wyprowadziny. Tradycja ta nawiązuje do czasów, kiedy Pan Młody wzbraniał się przed ożenkiem. Przyszłego męża trzeba było wyprowadzać siłą z domu. Obecnie wyprowadziny mają raczej charakter symboliczny. Druhny panny młodej lub inne młode kobiety wyprowadzają Pana Młodego z domu rodzinnego i oddają w ręce przyszłej żony. 

Następnie przychodzi czas na wykupiny. Jest to kolejny zwyczaj o symbolicznym charakterze. Pan Młody powinien „wykupić” swoją przyszłą żonę, składając na ręce świadkowej pieniądze, słodycze lub alkohol. Wykupiny mogą przybrać również charakter targowania się o Pannę Młodą przez przyszłego męża i jej rodzinę – zwykle za pomocą butelek wódki. Kiedy zapłata jest wystarczająca, mężczyzna dostaje pozwolenie na ożenek. 

Błogosławieństwo rodziców – najbardziej wzruszający moment 

Błogosławieństwo rodziców to jeden z najbardziej wzruszających, podniosłych momentów w dniu ślubu. Należy do najstarszych zwyczajów weselnych kultywowanych w Polsce. Jest to symbol wyfrunięcia dzieci z rodzinnego gniazda. Na czym polega błogosławieństwo? Rodzice kierują do przyszłych małżonków kilka osobistych słów. Może to być także krótka formułka, wiersz lub dłuższa przemowa, przygotowana specjalnie na tę wyjątkową okazję. 

Weselne zwyczaje podczas przyjęcia 

Po zamówinach, wyprowadzinach, wykupinach i błogosławieństwie, następuje ceremonia ślubna. Państwo Młodzi po wyjściu z kościoła obsypywani są ryżem lub drobnymi monetami, a zaraz po tym jadą na przyjęcie weselne w orszaku ślubnym, po drodze natykając się na bramy weselne. 

Tradycyjny ślub w pięknej scenerii?

Sprawdź, jak może wyglądać Wasz najpiękniejszy dzień w życiu!

Po przybyciu na miejsce, w którym będzie odbywać się impreza, kolejne weselne zwyczaje następują jeden po drugim. Pierwszym jest powitanie chlebem i solą przez obsługę. Chleb jest symbolem bogactwa, sól zaś ma odpędzać złe duchy. Państwo Młodzi powinni zjeść po kawałku chleba z solą. Następnie parze podaje się dwa kieliszki – jeden z wódką, a drugi z wodą. Według tradycji osoba, która wybierze kieliszek z wódką, będzie rządzić w małżeństwie. Młodzi rzucają kieliszkami za siebie. Im więcej rozbitego szkła znajdzie się na podłodze, tym więcej szczęścia będzie towarzyszyło świeżo upieczonym małżonkom. Po tłuczeniu kieliszków wreszcie można wejść na salę weselną. Zgodnie z tradycją Pan Młody powinien przenieść swoją żonę przez próg. Według przesądów weselnych, jeśli Panna Młoda się potknie, sprowadzi nieszczęście na całą rodzinę. 

Na prawdziwym polskim weselu nie może zabraknąć pierwszego tańca. Jest to oficjalne otwarcie weselnej zabawy. Wiele par decyduje się na przygotowanie specjalnej choreografii na tę wyjątkową okazję. Zwykle jest to piękny, wolny taniec, który oddaje romantyczny, magiczny klimat wydarzenia. Czasem Państwo Młodzi, chcąc zaskoczyć swoich gości, wplatają do swojego pierwszego tańca elementy hip-hopu czy innych nowoczesnych stylów. 

Czas na oczepiny

O północy czas na oczepiny. Jest to jeden z najpopularniejszych zwyczajów weselnych. Wprawdzie dziś oczepiny nie wyglądają tak samo, jak kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu, jednak wciąż stanowią ciekawe urozmaicenie weselnej zabawy. Podczas oczepin świeżo upieczona żona rzuca welonem za siebie. Panna, która go złapie, wyjdzie za mąż jako pierwsza. Podobnie jest w przypadku Pana Młodego, który rzuca krawat lub muchę w kierunku zgromadzonych kawalerów. Nowa Młoda Para musi odtańczyć swój pierwszy wspólny taniec. 

Polskie wesele tradycje – przenosiny Panny Młodej przez próg

Ostatnim weselnym zwyczajem, o którym warto wspomnieć, jest tort. Weselne ciasta i torty dziś zwykle zamawia się w cukierni. Niegdyś Para Młoda sama wypiekała weselny kołacz i częstowała nim gości. Dziś wprawdzie torty najczęściej zamawia się w cukierniach, jednak idea jest taka sama. Państwo Młodzi powinni podzielić się deserem z gośćmi. Tort jest symbolem słodkiego życia. 

Polskie tradycje weselne wciąż cieszą się sporą popularnością. To, czy zdecydujemy się je kultywować, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Jednak bez wątpienia warto to zrobić! Ślubne tradycje nadadzą dniu ślubu wyjątkowy charakter i pozwolą stworzyć mnóstwo niezapomnianych wspomnień. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę