Dania na wesele: jak stworzyć idealne menu?

Atrakcje na weselePorady
Dania na wesele: jak stworzyć idealne menu?

Przygotowania do ślubu są równie ekscytujące, co stresujące. Para młodych musi podjąć wiele ważnych decyzji, jedna z nich dotyczy menu. Zastanawiacie się, jakie dania na wesele podać, by mile zaskoczyć gości i oczarować ich podniebienie? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji! 

Jakie dania na wesele się sprawdzają? 

Zastanawiacie się, jakie dania na wesele przypadną do gustu Waszym gościom? Pamiętajcie, że skomponowanie menu jest tak samo ważne, jak wybór muzyki, atrakcji, czy dekoracji. To duże wyzwanie, zwłaszcza jeśli chcecie zorganizować przyjęcie na kilkaset osób. Im więcej gości zaprosicie, tym trudniej będzie Wam wszystkich zadowolić.  Możecie jednak wprowadzić kilka rozwiązań, by menu wywarło ogólnie pozytywne wrażenie.  

Każda sala weselna proponuje własne menu.  W niektórych lokalach jest ono bardziej rozbudowane, a w innych mniej. Zazwyczaj królowały w nim rosół, mięsne roladki, bigos staropolski, udka z kurczaka, a także kluski śląskie ze zrazami wieprzowymi w sosie. A jak jest dzisiaj? 

konsultant ślubny: organizacja
Przyjęcie weselne w domu menu

Gorące dania na wesele to nie wszystko 

Większość par decyduje się na 5-7 gorących dań na weselu i przystawki na zimno na wesele. Wśród popularnych przekąsek na zimno można znaleźć pasztet z żurawiną, rybę po grecku, sałatkę warzywną, czy schab w galarecie.  Dobrym pomysłem są też przekąski na wesele, np. deska serów i wędlin, szczególnie na przyjęciu w stylu rustykalnym.  Dodatkowo w menu powinny znaleźć się ciasta, desery i owoce na wesele.  

W Waszym menu powinny znaleźć się też gorące przekąski, takie jak szaszłyki, gołąbki, bogracz, czy czerwony barszcz z krokietem. Możecie również pomyśleć nad faszerowaną papryką z wędzonym serem, strogonowem, szynką pieczoną, zupą gulaszową lub pieczonymi pierogami.  

Jak skomponować menu weselne? 

Wśród dań weselnych ważną rolę odgrywają zupy. Najczęściej lokale proponują rosół, tradycyjny żurek na zakwasie, kwaśnica i flaczki. Coraz większą popularnością cieszą się też zupy krem, przede wszystkim jarzynowa i grzybowa.  

Szukacie pomysłów na mięsne dania na wesele, które zadowolą Waszych gości? W takim razie skorzystajcie z naszych propozycji. Jeśli nie chcecie zaserwować schabu panierowanego ani roladek, weźcie pod uwagę polędwiczki w sosie grzybowym, filet z kurczaka, zrazy lub kotlet de volaille. Doskonale komponują się z ziemniakami (z wody lub pieczonymi), frytkami, kopytkami, kluskami śląskimi lub ryżem. Do takiego dania idealnie pasują buraczki, kapusta kiszona lub zasmażana oraz bukiet świeżych surówek.  

Jakie dania na wesele wybrać? 

Przygotowując menu, uwzględnijcie w nim zarówno klasyczne dania na wesele, jak i oryginalne. Wielu gości chętnie skosztuje czegoś nowego, dlatego możecie spokojnie podać zupę krem lub potrawę rybną. Z kolei wegetarianom na pewno przypadną do gustu potrawy na bazie tofu, soi lub kaszy.  

Jeśli dysponujecie większym budżetem, dajcie swoim gościom możliwość wyboru. Zamiast podawać tylko rosół, możecie też zaproponować zupę grzybową, żurek lub barszcz czerwony. Dzięki temu każdy wybierze to, co mu smakuje najbardziej. Tak samo możecie postąpić w przypadku ciepłego posiłku. Oprócz tradycyjnego schabu panierowanego, możecie w swoim menu uwzględnić pieczonego dorsza, zrazy zawijane, czy polędwiczki w sobie koperkowym.  

Jedzenie to jeden z kluczowych elementów udanego wesela!

Z nami zyskacie pewność, że Wasi goście będą oczarowani!

Kilka propozycji na niezapomniane dania na wesele 

Jeśli większość gości nie je mięsa, zwróćcie uwagę na wegetariańskie dania na wesele. Zupy grzybowe i warzywne kremy można przyrządzić bez mięsnego bulionu. Możecie również zapytać gości, czy jedzą ryby. Jeśli tak, wystarczy, że zamienicie mięso na dorsza, łososia lub halibuta. Z kolei klasyczny tatar i pasztet możecie spokojnie zastąpić deską serów, śledziowym lub łososiowym tatarem, a także pasztetem z cukinii, ciecierzycy albo soczewicy. 

Ustalając menu, nie musicie ograniczać się tylko do tradycyjnych, polskich dań.  Zaskoczcie swoich gości, podając coś z kuchni włoskiej, chińskiej lub hiszpańskiej.  Postawcie na różnorodność, dzięki czemu każdy wybierze coś dla siebie. Jeśli lokal, w którym organizujecie przyjęcie, nie zatrudnia kucharzy, możecie sami ich zatrudnić lub wynająć firmę cateringową. 

Jak ułożyć menu weselne? 

Komponując menu, nie kierujcie się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, skorzystajcie z doświadczenia menadżera sali balowej i szefa kuchni. Chętnie Wam doradzą, ile przystawek i dań na wesele podać, biorąc pod uwagę liczbę gości. 

Dania na weselu mogą być podawane na półmiskach lub serwowane. Należy podkreślić, że każda opcja ma swoje wady i zalety. Pierwsze rozwiązanie pozwala gościom swobodnie skomponować posiłek. Z kolei druga wersja jest bardziej elegancka. Wspaniale podkreśla wyjątkowy charakter przyjęcia.  

Zastanówcie się, jak czasowo rozplanować poszczególne potrawy, szczególnie gorące dania na weselu. Postarajcie się zachować podobne przerwy. Nie dopuśćcie do sytuacji, w której trzy posiłki będą serwowane co godzinę, a na czwarty trzeba poczekać kilka godzin. Nie chcecie przecież, by Wasi goście zrobili się głodni.  Upewnijcie się, że ciepłe dania zostaną podane co 3 godziny.  

Choć niektórym parom wydaje się to dziwne, podawanie posiłków warto rozpocząć od członków zespołu weselnego. W ten sposób unikniecie sytuacji, w której najedzeni gości będą niecierpliwie czekać na muzykę. Skonsultujcie z wodzirejem, o której zostanie podany kolejny posiłek. W przeciwnym razie zespół może zaprosić gości do zabawy akurat wtedy, gdy ciepłe danie będzie wnoszone na salę. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę