Wiosenny ślub w Wielkanoc – czy to dobry pomysł?

Kiedy weseleTrendyWesele wiosna

Wiosna to według wielu osób idealny czas na ślub. Świat zaczyna przybierać kolorowe barwy, na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, spod ostatnich płatów śniegu przebijają się delikatne kwiatki, a powietrze pachnie świeżością. Wszystko budzi się do życia, rozkwita na nowo – tak samo, jak rozkwita miłość zakochanych. Wiosna to też czas świąt wielkanocnych. A może warto połączyć te dwa wydarzenia i zorganizować ślub w Wielkanoc? Jak przygotować takie wydarzenie?

Czy można brać ślub w Wielkanoc?

Święta Wielkiej Nocy kojarzą nam się z rodzinnymi spotkaniami i wesołym biesiadowaniem przy świątecznym stole. Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocy to dni pełne radości, co czyni je idealnym czasem na zawarcie związku małżeńskiego. W Kodeksie Kościoła Katolickiego nie znajdziemy żadnego przepisu zakazującego zaślubin w tym okresie. Zakochani mogą więc śmiało planować ślub w Wielkanoc. Co ciekawe, niegdyś to właśnie w to święto pary młode pobierały się najczęściej. 

Niestety ślubu kościelnego nie weźmiemy w Wielkim Poście, który Kościół katolicki obchodzi bardzo restrykcyjnie. Szczególnie zabronione jest zawieranie związków małżeńskich pod koniec tego okresu, czyli w czasie Wielkiego Tygodnia. 

A co z uroczystością w USC? Czy można brać ślub cywilny w Wielkanoc? Teoretycznie urząd organizuje śluby przez cały rok. Jednak ceremonia w Wielki Piątek czy Wielką Sobotę może zostać źle odebrane przez rodzinę bądź znajomych. Nie możemy zapominać, że żyjemy w kraju, w którym główną religią jest chrześcijaństwo, które zakazuje świętowania w tym okresie. Jeśli zależy nam na dużej frekwencji na ślubie, warto przełożyć go na niedzielę bądź poniedziałek – oczywiście o ile wybrany urząd udziela ślubów w tym czasie. 

Dlaczego ślub i wesele w Wielkanoc to dobry pomysł?

Ślub to radosne, wyjątkowo rodzinne wydarzenie. I takie same są święta Wielkiej Nocy. Połączenie tych dwóch wydarzeń to podwójne szczęście! Według wierzeń okres świąt wielkanocnych to idealny moment na zawarcie związku małżeńskiego. Niektórzy twierdzą, że pary, które wzięły ślub w święta, są szczęśliwsze!

Pary, które zdecydują się wziąć urządzić wesele w niedzielę lub poniedziałek świąteczny, nie muszą obawiać się niskiej frekwencji. W Wielkanoc praktycznie każdy ma wolne, co umożliwia radosne świętowanie dnia zaślubin w dużym, rodzinnym gronie. 

Ślub w Wielkanoc to gwarancja pięknych świątecznych dekoracji! W święta Wielkiej Nocy rządzą pastelowe kolory i delikatne, świeże kwiaty, które idealnie wpisują się w romantyczną stylistykę ślubną i doskonale nadają się do dekoracji sali weselnej. Podobnie jest z menu weselnym. Para młoda może śmiało wykorzystać przysmaki, które królują w tym okresie. Biały barszcz, świąteczne sałatki, mazurki i jajka w różnych postaciach znakomicie sprawdzą się na weselnych stołach.

Ostatnią, jednak nie mniej ważną, zaletą ślubu w Wielkanoc jest… budząca się do życia natura! Wiosna to czas odrodzenia, nadziei i nowego początku, co czyni ją idealnym momentem na zawarcie związku małżeńskiego. Pierwsze, wiosenne kwiaty, promienie słońca przyjemnie ogrzewające ciała, trawa, która zaczyna przybierać swoje najintensywniejsze barwy i wspaniałe śpiewy ptaków, które wróciły do kraju po długiej zimie – to wszystko tworzy wyjątkowo romantyczną aurę, idealną do tego, by przyrzec sobie wieczną miłość na ślubny kobiercu. Ślub wiosną może być niesamowitym doświadczeniem.

Ślub w Wielkanoc – minusy

Wielkanoc to wyjątkowy czas, który każdy z nas chce spędzić ze swoją rodziną – fotografowie, członkowie zespołów muzycznych, fryzjerki czy wizażyści również. Organizując ślub w Wielkanoc, trzeba liczyć się z tym, że ciężej będzie nam znaleźć podwykonawców, którzy zwykle potrzebni są do tego, by uczynić ten dzień wyjątkowym. Niektórzy usługodawcy w ogóle nie pracują w tym okresie, inni zaś mogą zaproponować wyższą wycenę. 

Warto pamiętać, że wszelkie kwestie organizacyjne muszą zostać domknięte przed świętami – w tym wiosenne dekoracje sali, papeteria, odbiór kwiatów itd. Wiele firm nie pracuje w Wielką Sobotę, co może utrudnić dogranie szczegółów przed uroczystością.

Niektórym gościom może nie spodobać się wizja uczestnictwa w wielkanocnym ślubie. Wiele osób przyzwyczajonych jest do spędzania świąt w gronie najbliższych. Ślub w Wielkanoc wiąże się z przymusową zmianą planów, co może być powodem do niezadowolenia.

Warto mieć na uwadze również to, że Wielkanoc jest świętem ruchomym. I o ile w kwietniu mamy duże szanse na piękną, słoneczną pogodę, to końcówka marca może zaskoczyć nas opadami śniegu czy lekkim przymrozkiem. Jednak pamiętajmy, że ślub w takiej aurze może być równie magiczny i romantyczny. Grunt to zmienić nastawienie i odpowiednio zaplanować uroczystość.

Pastelowe wesele w Wielkanoc

Wiele przyszłych Par Młodych nadaje dniu swojego ślubu konkretny motyw przewodni. Motyw przewodni spaja każdy element i tworzy niesamowity klimat. Klimat pełen miłości i magii.

Idealnym motywem przewodnim na ślub i wesele w Wielkanoc są pastele. Aby nie przytłoczyć weselnej aranżacji, warto wybrać 1-2 kolory i połączyć je ze ślubną bielą. Doskonale będzie prezentować się zestawienie pudrowego różu i jasnej zieleni, czy błękitu i szarości.

Na pastelowym weselu nie może zabraknąć delikatnych obrusów i bieżników w subtelne wzorki, ozdobnych girland, papierowych pomponów, eleganckich świec w szklanych świecznikach lub słoiczkach oraz świeżych, wiosennych kwiatów. Wiosną można postawić na tulipany, frezje, bzy, jaskry lub konwalie. Pastele doskonale komponują się z ozdobami wykonanymi z naturalnego drewna. Drewniane podkładki, napisy, topper na tort i inne element idealnie wpiszą się w wiosenną stylistykę wydarzenia.

Nie można zapomnieć o pastelowej papeterii, pastelowych dodatkach do kreacji Państwa Młodych i pastelowych dekoracjach kościoła/urzędu.

Pragniesz zorganizować ślub w Wielkanoc?

Dwór Korona Karkonoszy daje Ci taką możliwość!

Pomysł na poprawiny w lany poniedziałek

Decydując się na ślub w Niedzielę Wielkanocną, w lany poniedziałek można zorganizować niezapomniane poprawiny weselne! Śmigus-dyngus wywodzi się z dawnej tradycji słowiańskiej. Przez długi czas dzielił się na dwa odrębne obrzędy. Śmigus polegał na symbolicznym biciu się witkami wierzby po nogach i oblewaniu zimną wodą, co symbolizowało oczyszczenie się z brudu i chorób oraz sprzyjało płodności (dlatego głównie oblewało się panny na wydaniu). Dyngus zaś dawał możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Nasi przodkowie w ten sposób świętowali odejście zimy i przebudzenie się wiosny. Dziś śmigus-dyngus traktuje się jako zwyczaj ludowy, który głównie polega na oblewaniu wodą – wszystkich, a nie tylko panien na wydaniu. Bez wątpienia jest to wyśmienita zabawa, która idealnie wpisuje się w radosne świętowanie zaślubin.

Zwyczaj wykorzystajcie na weselnych poprawinach! Przygotujcie zestaw specjalnych gadżetów (pistoletów na wodę, balonów wodnych itp.) i kilka ręczników. Przed zabawą możecie zorganizować poczęstunek poprawinowy w formie ogniska z pysznymi, pieczonymi kiełbaskami i regionalnym piwem. Celebrowanie poprawin w taki sposób może być niezapomnianym przeżyciem zarówno dla Was, jak i dla Waszych gości! 

Idealna data na ślub? Ten wybór to kwestia indywidualna. Jeśli marzycie o ślubie w Wielkanoc, nic nie stoi na przeszkodzie. Zarezerwujcie swoją wymarzoną salę weselną, ustalcie termin w kościele lub w urzędzie i zajmijcie się radosnym planowaniem tego wyjątkowego dnia. 

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę