Budowanie efektywnego zespołu: jak osiągnąć ponadprzeciętne wyniki?

PoradyTeam Building

Budowanie efektywnego zespołu nie ogranicza się tylko do zatrudnienia utalentowanych osób i oddelegowania im zadań. Członków powinna połączyć misja, wizja i wartości firmy, tylko wtedy zaangażują się w projekt i przyczynią się do ogólnego sukcesu grupy. Sprawdź, jak zbudować zespół, w którym każdy może swobodnie się komunikować, dzielić się pomysłami i wprowadzać je w życie w atmosferze wzajemnego szacunku i zaufania!

Jak zintegrować zespół?

Zarządzanie zespołem nie jest takie proste, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Liderzy powinni być pewni, że grupa rzeczywiście jest zgrana i koncentruje się na właściwych priorytetach. Zanim przystąpisz do budowania efektywnego zespołu, zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć.

Odpowiedz sobie na kilka pytań. Co chcesz stworzyć, poprawić lub zmienić? Jaką rolę mają poszczególne osoby w zespole? Przedstaw współpracownikom jasną, inspirującą wizję, aby zwiększyć ich zaangażowanie. Zachęć ich do wyrażania swojego zdania na temat realizowanych zadań, jednocześnie szanuj ich poglądy, nawet jeśli różnią się od Twoich.

Jeśli chcesz wydobyć i rozwijać drzemiący potencjał pracowników, zorganizuj test integracyjny.  Zaproś członków zespołu do wspólnej zabawy, a następnie wyjaśnij obowiązujące w niej reguły. Omów właściwe i niewłaściwe działania na konkretnych przykładach. Kiedy już przybliżysz zasady gry, zachęć współpracowników do zadawania pytań.  Proponowany test poprawia współpracę w pracy i komunikację zarówno między pracownikami, jak i poszczególnymi działami. Dodatkowo wpływa pozytywnie na motywację i energię całej organizacji.

Budowanie efektywnego zespołu: obowiązki lidera

Aby budowanie efektywnego zespołu było w ogóle możliwe, poszukaj osób, które są zorientowane na cele i szanują hierarchiczną strukturę obowiązującą w większości firm. Nawet najbardziej ambitni, odpowiedzialni i kreatywni przedsiębiorcy nie wdrożą swoich pomysłów bez pomocy współpracowników. 

Jeśli chcesz zbudować skuteczny zespół, powinieneś wyznaczyć cele, przygotować kodeks etyczny, a następnie dbać o zaangażowanie pracowników. Dobry lider umie podejmować trudne decyzje, daje przykład, a także motywuje, inspiruje, darzy pełnym zaufaniem i skutecznie komunikuje się z członkami zespołu. Docenia osiągnięcia pracowników, dzieli się z nimi swoją wizją i postępuje etycznie. Zastanów się, czy masz takie cechy? Jeśli tak, członkowie zespołu podejdą do swoich zadań z pełnym zaangażowaniem.

Nowi pracownicy są otwarci na kulturę organizacyjną, ale szybko zaczną szukać wskazówek, jak mają działać w Twojej firmie. Skorzystaj z tego i ustal podstawowe zasady, nie tylko jeśli chodzi o realizację celów sprzedażowych, czy planu pięcioletniego, lecz także atmosferę, jaką chcesz wprowadzić do swojego przedsiębiorstwa. Zastanów się, czy chcesz wzmocnić w pracownikach poczucie wzajemnej odpowiedzialności i sprawczości za wykonywaną pracę. Jeśli tak, zasygnalizuj to już na etapie budowania efektywnego zespołu. Prawdziwy lider potrafi jasno zakomunikować wyznawane wartości, a także zachęcić do ich respektowania.

Kilka wskazówek, które przydadzą się w budowaniu efektywnego zespołu

Choć bardzo ważne jest, aby lider cenił i troszczył się o każdego członka zespołu, sami współpracownicy również powinni darzyć się szacunkiem i zaufaniem.  Dowiedz się, co motywuje poszczególne osoby i w jaki sposób pracują.  Traktuj indywidualne różnice podwładnych jako atut, a nie przeszkodę na drodze do sukcesu. Wspólne dążenie do celu pomaga w budowaniu efektywnego zespołu.

Budowanie efektywnego zespołu działającego online stanowi nie lada wyzwanie. Postaraj się regularnie organizować spotkania integracyjne, które wzmocnią relacje, poprawią atmosferę i ułatwią rozwiązanie konfliktów. Zastanawiasz się, jak stworzyć skuteczny zespół pracujący zdalnie? Przede wszystkim załóż czat grupowy, na którym współpracownicy będą mogli rozmawiać zarówno na tematy zawodowe, jak i prywatne.  Możesz również organizować wirtualne spotkania na kawę lub herbatę, aby choć na chwilę oderwać członków zespołu od obowiązków służbowych.

Zgrany i zmotywowany zespół to podstawa sukcesu w firmie.

Wiemy jak go zbudować!

Motywuj i nagradzaj pracowników

Budowanie efektywnego zespołu to proces. Zastanawiasz się jak motywować zespół? Oprzyj się pokusie wytykania im błędów. Zamiast tego zadbaj o przyjazną atmosferę, przytaczając zachowania i wydarzenia, które zasłużyły na szczególną aprobatę.  Pamiętaj, że pozytywne wzmacnianie przynosi znacznie lepsze efekty niż przykra i złośliwa krytyka.

Pracownicy lubią, gdy przełożony docenia ich wysiłek włożony w wykonanie zadania. Jeśli masz taką możliwość, okaż wdzięczność członkom zespołu, przyznając im premię.  Zastanawiasz się, jak ich docenić, dysponując ograniczonym budżetem? Jeśli pracownik wpadnie na świetny pomysł lub perfekcyjnie wywiąże się z powierzonych mu obowiązków, pozwól mu podjąć kilka kluczowych decyzji, które dotychczas leżały w Twojej gestii.

Dobra komunikacja w zespole

Pamiętaj, że komunikacja jest kluczowym czynnikiem udanej pracy zespołowej.  Nie oznacza to jednak, że musisz cały czas organizować spotkania z całym zespołem. Po prostu dawaj dobry przykład, pozostając otwartym na obawy i sugestie. Zadawaj pytania, oferuj wsparcie i rób wszystko, co możliwe, aby uniknąć konfliktów.

Praca zespołowa pozwala szybko uzupełnić luki w kwalifikacjach poszczególnych członków zespołu, co przekłada się na lepszą realizację projektów. Zmotywuj grupę do działania, jednocześnie pokaż im, że różnice w poglądach mogą zaowocować ciekawymi pomysłami.  Dobierz pracowników, którzy różnią się charakterem, doświadczeniem, wiekiem i opiniami.

Budowanie efektywnego zespołu: utrzymuj zaangażowanie!

Aby utrzymać zaangażowanie pracowników na wysokim poziomie, stwórz zasady, które zapewniają bezpieczeństwo psychiczne i wpływają pozytywnie na ich wydajność. Podstawowe reguły nie muszą być skomplikowane ani długie, powinny natomiast pasować do danej sytuacji. Ponadto upewnij się, że wszyscy członkowie zespołu je akceptują.

Pamiętaj, żeby regularnie organizować spotkania, na których porozmawiacie o planowanych i aktualnych projektach, wyzwaniach i sukcesach. W ten sposób wyzwolisz w pracownikach ducha zespołu, co przełoży się na to, że chętniej będą udzielać wsparcia i prosić o pomoc.

Budowanie efektywnego zespołu: czym kierować się przy delegowaniu zadań?

Bądź wrażliwy na frustrację, która pojawia się, gdy zespół nie może dojść do porozumienia. Na początku spotkania ustal limit czasu i współpracuj z podwładnymi, aby znaleźć najlepsze wyjście z trudnej sytuacji.  Uważaj na fałszywy kompromis. Jeśli pracownicy zbyt szybko dojdą do porozumienia, zapytaj, co naprawdę sądzą na temat zaproponowanego rozwiązania. Zachecaj członków zespołu do burzy mózgu i aktywnego słuchania. Pamiętaj, że pracownicy często boją się mieć inne zdanie niż pozostali uczestnicy dyskusji, dlatego zastanów się, jak pobudzić ich kreatywność.

Kiedy budowanie efektywnego zespołu pracowniczego dobiegnie już końca, rozbij swoją wizję na mniejsze, realne, wykonalne cele. Nakreśl poszczególne zadania w harmonogramie, a następnie ustal termin, w którym chcesz je zrealizować. Przy okazji określ kamienie milowe, które pomogą Ci ustalić, czy poszczególne etapy projektu zakończyły się sukces. Wyznacz też osoby odpowiedzialne za konkretne zadania. Zdecyduj, jakie role będą pełnić poszczególni członkowie zespołu, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnego zamieszania. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę wymagane zasoby pod względem przestrzeni, czasu, materiałów, środków finansowych i wsparcia.

Szybki kontakt Zamów ofertę