Jak zintegrować zespół pracujący zdalnie?

PoradyTeam Building
jak zintegrować zespół

O tym, że integracja pracowników ma ogromne znaczenie, wiadomo nie od dziś. Zgrany zespół sprawnie wykonuje obowiązki służbowe i odnosi sukcesy na rynku. Integracja w pracy stacjonarnej zwykle ma spontaniczny charakter. Codzienne rozmowy przy ekspresie do kawy czy wspólne lunche zbliżają i pozwalają zbudować przyjacielskie więzi. Problem może pojawić się w grupach pracowniczych, które działają na zasadach home office. Jak zintegrować zespół współpracujący zdalnie?

Zgrany zespół może więcej

W założeniu grupa pracownicza każdego dnia powinna sprawnie i efektywnie wykonywać wszystkie zadania służbowe. Niezbędne są do tego: dobra znajomość członków grupy, współpraca zespołowa, sprawna komunikacja i wykorzystywanie potencjału każdej osoby. Jednak między pracownikami może dochodzić do niepotrzebnych sporów, które negatywnie wpływają na jakość i efektywność komunikacji. Atmosfera w pracy staje się mało atrakcyjna, a wśród członków zespołu można zaobserwować wyraźny spadek motywacji do działania. W konsekwencji zespół nie osiąga maksymalnych efektów, a pozycja firmy na rynku wyraźnie spada.

Aby uniknąć takiej sytuacji, pracodawca powinien zadbać o cykliczne spotkania integracyjne, które poprawią atmosferę i wzmocnią przyjacielskie relacje między pracownikami. Imprezy, wyjazdy, szkolenia integracyjne, warsztaty team buildingowe, a także codzienne rytuały integracyjne w siedzibie firmy to klucz do zbudowania silnego, dynamicznie funkcjonującego zespołu pracowniczego. Efektem jest grupa, która umie wykorzystywać potencjał i umiejętności każdego członka i sprawnie pokonuje trudności pojawiające się na drodze do celu.

jak zintegrować grupę pracowników

Tylko jak zintegrować zespół, który działa na zasadach współpracy zdalnej?

Jak zintegrować zespół online?

Coraz więcej firm decyduje się na pracę na zasadach home office. Bez wątpienia jest to bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza dla pracowników. Członkowie zespołu mogą wykonywać swoje obowiązki służbowe z każdego miejsca na ziemi, nie muszą martwić się dojazdami do pracy (które w dużych miastach mogą być dość czasochłonne i skomplikowane), a także czują większą swobodę w pracy. Plusem dla pracodawców jest zaś szeroki rynek pracowniczy. Firmy nie muszą ograniczać się do szukania pracowników wyłącznie w swoim mieście. Mogą zatrudniać osoby z różnych zakątków kraju, co pozwala obsadzić stanowiska osobami o najwyższych kompetencjach.

Minusem pracy z domu jest utrudniona integracja pracowników. Pracując zdalnie, nie zawsze da się dobrze poznać charaktery, zainteresowania czy kompetencje swoich współpracowników. Członkowie firmowej załogi mają mniejsze możliwości na to, żeby swobodnie porozmawiać na tematy niezwiązane z obowiązkami służbowymi. W konsekwencji nie mają szansy poznać się bliżej i zbudować pozytywnych relacji. Atmosfera w pracy jest sztywna, mogą powstawać niepotrzebne konflikty, a zespół nie osiąga maksymalnych efektów w branży.

Pracownicy zmęczeni pracą zdalną?
Czas na wyjazd integracyjny!

Sprawdź dostępne terminy i zarezerwuj dogodną datę już dziś!

3 sposoby na skuteczną integrację zespołu

Integracja zdalnie współpracującego zespołu może być nieco trudniejsza, niż w przypadku grupy pracującej stacjonarnie, jednak nie jest niemożliwa do osiągnięcia. Przede wszystkim warto założyć czat grupowy (np. na WhatsAppie lub na Messengerze), na którym pracownicy będą mogli porozmawiać na luźne tematy – zwłaszcza na te, które nie są w żaden sposób związane z obowiązkami służbowymi. Jest to świetny sposób na lepsze poznanie i zbudowanie pozytywnej atmosfery.

Ciekawą opcją jest organizacja wirtualnych spotkań na kawę czy herbatę. Idea polega na planowaniu krótkich (np. 15-minutowych) wideorozmów ze wszystkimi członkami zespołu – np. w przerwie od pracy. Kilkunastominutowy odpoczynek w pracowniczym gronie nie tylko wzmocni przyjacielskie więzi między poszczególnymi osobami, ale także pozwoli chociaż na chwilę oderwać się od obowiązków służbowych, by naładować baterie i z nową energią wrócić do pracy.

Można pójść o krok dalej zorganizować dłuższe spotkanie integracyjne na kamerkach. Raz na kilka tygodni warto zaplanować wspólną „imprezę” w wirtualnym świecie. Każdy pracownik powinien zaopatrzyć się w butelkę dobrego piwa lub kubek ulubionej herbaty i dużą miskę z przekąskami. Podczas „wirtualnej imprezy” można swobodnie porozmawiać, pożartować i nieco rozluźnić atmosferę.

integracja zespołu

Jak zintegrować zespół w realu?

Nikt nie powiedział, że zespół współpracujący zdalnie nie może raz na jakiś czas spotkać się w realnym świecie. Wspólny wyjazd w malownicze miejsce z pewnością zbliży pracowników, co przełoży się na efektywność ich pracy na co dzień. Wycieczka integracyjna może zawierać  elementy team buildingu. Organizacja ciekawych zabaw i gier zespołowych może pomóc w kształtowaniu zgranej grupy pracowniczej, która sprawnie się komunikuje, jest zmotywowana i umie korzystać z umiejętności i potencjału każdego członka.

Integracja zespołu współpracującego na zasadach home office może być nieco trudniejsza niż integracja grupy pracującej stacjonarnie. Jednak nie warto się poddawać. Odrobina zaangażowania i kreatywności to klucz do sukcesu.

Szybki kontakt Zamów ofertę