Jelenia Góra – miasto, które warto odwiedzić

Jelenia Góra jest niekwestionowaną stolicą i jednocześnie bramą Karkonoszy. Leży w północnej części Kotliny Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto otaczają Góry Kaczewskie, Góry Olbrzymie, Góry Izerskie i Rudawy Janowskie. Jednak to nie tylko okolice Jeleniej Góry zachwycają turystów. Samo miasto ma również całkiem sporo do zaoferowania. Znajdują się tu zamki, pałace, muzea i wiele innych niepowtarzalnych zabytków. Lista atrakcji jest na tyle różnorodna, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jelenia Góra to miasto pełne historii i doskonale zachowanych zabytków. Teren miasta otoczony był murami obronnymi z wieżami i bramami wjazdowymi. Wzbudzało respekt już z daleka. Dziś zachwyca swoją serdecznością oraz otwartością na turystów a także poszukiwaczy przygód.

Co koniecznie warto zobaczyć będąc w Jeleniej Górze?

W samym centrum miasta znajduje się okazały Plac Ratuszowy, na którym dumnie prezentuje się okazały ratusz oraz liczne kawiarnie i restauracje, budując niepowtarzalny klimat tego miejsca. W obrębie starówki zlokalizowana jest monumentalna średniowieczna Bazylijka św. Erazma i św. Pankracego. W jej wnętrzu znajduje się imponujący, 22-metrowy ołtarz. Przy kościele podziwiać można kaplice nagrobne oraz posąd św. Jana Nepumocena. Świątynią wartą uwagi jest również okazały Kościół Podniesienia Krzyża Świętego. Wysoki na 54 metry, długi na 74 metry, skrywa liczne barokowe zdobienia, zabytkową ambonę oraz zachwycające barwą i brzmieniem organy.

Blok CTA

Wesele, impreza firmowa lub z przyjaciółmi?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

Będąc w Jeleniej Górze koniecznie warto zameldować się w odrestaurowanym Pałac Łomnica, który został zaadoptowany na hotel. Miejsce zachwyca zarówno architekturą, jak i bogato urządzonym wnętrzem. Na terenie pałacu znajduje się także pełne historycznych skarbów muzeum. Do pałacu przylega wspaniały ogród oraz tętniący życiem folwark.

Jednym z najważniejszych zabytków okolic Jeleniej Góry jest 700-letnia Wieża Książeca w Siedlęcinie, którą otacza malownicza Dolina Bobru. We wnętrzu wieży dumnie prezentują się malowidła przedstawiające średniowiecznych rycerzy, w tym postać sir Lincelota z Jeziora. Na uwagę turystów zasługuje także Dwór Czarne, który powstał w XVI wieku, a swoją architekturą przypomina otoczony fosą zamek. Obecnie znajduje się w nim siedziba fundacji Kultury Ekologicznej i Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Miasto muzeów

Na terenie miasta zlokalizowane są liczne muzea, m.in. nowoczesne Muzeum Karkonoskie, gdzie można dokładnie poznać historię i bogatą tradycję całego regionu. Wartym uwagi jest Muzeum Przyrodnicze, na terenie którego znajduje się ponad 47 000 obiektów – m.in. przekroje drzew, skały, minerały, muszle, owady, a także dermoplastycznie spreparowane ptaki i ssaki.

Miłośników literatury i kultury z pewnością zachwyci Muzeum Miejskie zlokalizowane w domu niemieckiego noblisty – willi Gerharda Hauptmanna, gdzie regularnie organizowane są sympozja, warsztaty i koncerty muzyki klasycznej. Będąc w Jeleniej Górze warto zwiedzić także kultowe Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu, gdzie kręcono sceny z filmu, a dziś zamiast uwielbianych postaci, przy płocie kłócą się lalki bohaterów. Z kolei przy dawnej jednostce wojskowej w Jeleniej Górze znajduje się Skansen Uzbrojenia Wojsk. Miłośników militariów zachwyci bogata ekspozycja broni ciężkiej, armat, wyrzutni rakiet oraz możliwość obejrzenia z bliska transportera opancerzonego.

Jelenia Góra to także doskonały punkt widokowy

Na terenie miasta znajduje się Góra Szybowcowa – najwyższy szczyt Małego Grzbietu, gdzie na wysokości 561 m n.p.m. powstało szybowisko. To miejsce idealne nie tylko dla fanów lotów szybowcami, ale także teren na którym organizowane są liczne wydarzenia kulturalne. Ze szczytu możemy podziwiać zarówno panoramę miasta, jak i widok na całą Kotlinę Jeleniogórską.

Innym doskonałym punktem obserwacyjnym jest „Grzybek” – wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego. Ze szczytu wieży rozciąga się widok na miasto i Karkonosze. Jelenia Góra jest doskonałym miejscem wypadowym dla miłośników górskich wędrówek po Karkonoskim Parku Narodowym. Do dyspozycji mamy wiele szlaków o różnym poziomie trudności. Rezerwat przyrody obejmuje zjawiskowe kotły polodowcowe oraz wiele pomników przyrody. Zachwyca również swoją florą i fauną. Miejscami przypomina iście bajkowy krajobraz.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę