Pałac Wojanów

Dla kogo

Dla wszystkich

Rodzaj atrakcji

historyczne

Miesiące otwarcia

Cały rok

Pałac Wojanów to przepiękny kompleks parkowo-pałacowy, położony nad rzeką Bóbr, w niewielkiej wsi Wojanów na Dolnym Śląsku. Obiekt wyróżnia się swoją skalą – wraz sąsiadującymi budynkami i parkiem, zajmuje powierzchnię 16 hektarów. Obecnie pałac pełni funkcję konferencyjno-hotelową, a jego wnętrze nie jest udostępnione do zwiedzania.

Pałac Wojanów – historia

Pierwsze wzmianki o majątku w miejscowości Wojanów sięgają roku 1281, kiedy to właścicielem tych ziem był Eberhard von Schildau. Pierwszy pałac wzniesiono tu w 1607 roku. Inicjatorem był Nikolaus von Zedlitz und Nimmersatt, jednak siedziba została całkowicie zniszczona w czasie potopu szwedzkiego. Pałac – w barokowej formie, którą możemy aktualnie podziwiać tylko w jego wnętrzach – postawił Christopha von Zedlitz w 1667 roku.

Od XVIII wieku majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W pierwszej połowie XIX wieku zewnętrzną formę posiadłości przebudowano na modłę neogotycką za sprawą pomysłu kolejnego właściciela, Karla Albrechta Ike. Założył on także ogromny park krajobrazowy.

Blok CTA

Imprezy firmowe lub rodzinne?

Dwór Korona Karkonoszy zaprasza!

W roku 1839 Pałac Wojanów dostała w prezencie od ojca, króla Prus Fryderyka Wilhelma III księżna Luiza Niderlandzka. Z tej okazji pałac oczywiście upiększono. Pozostawał w rękach rodziny królewskiej do 1908 roku, kiedy to ostatnia spadkobierczyni, Maria zu Wied sprzedała posiadłość.

Po II wojnie światowej rezydencję przemianowano na administrację PGR-u. Na skutek tej decyzji Pałac Wojanów popadał w ruinę, aż do zakupu przez włoską firmę, która rozpoczęła prace remontowe. Po pożarze w 2002 roku wystawiono go ponownie na sprzedaż. W 2004 roku pałac zyskał nowego właściciela, a prowadzone w latach 2005-2007 prace renowacyjne przywróciły mu dawną świetność.

Pałac Wojanów dziś

Obecnie pałacowy kompleks składa się z pałacu w stylu neogotyku angielskiego, stajni, murowanej stodoły i oficyny mieszkalnej z XIX wieku. Zabudowania są otoczone wielkim, kilkunastohektarowym parkiem krajobrazowym.

Pałac Wojanów ma bajkowy wygląd – to trójkondygnacyjna budowla na wysokim cokole, posadowiona na planie zbliżonym do kwadratu z narożnymi, okrągłymi, alkierzowymi wieżami. Budynek pokrywa stromy dach namiotowy. Od frontu pałacu znajduje się wielki dziedziniec z dawnymi zabudowaniami gospodarczymi oraz oficyną mieszkalną. Od strony ogrodu znajdziemy duży taras z bocznymi schodami. Zabudowę otaczają oranżerie, połączone z pałacem ukrytymi przejściami.

Atrakcje w okolicy

W okolicy Wojanowa znajdziemy wiele równie urokliwych podgórskich miejscowości. Na przykład miejscowość wczasowa Sosnówka k. Karpacza to świetne miejsce na imprezy rodzinne, na urlop czy wesele w górach. W ogóle sale na wesele Dolny Śląsk ma wyjątkowej urody i w wielkim wyborze. W Sosnówce piękny zalew i malownicze szlaki nikogo nie pozostawią obojętnym.

Zalew Sosnówka

Pałac Wojanów oddalony jest o ok. 20 minut jazdy od Jeleniej Góry i stanowi idealny punkt wypadowy, jeśli chcemy zwiedzić okolicę. Posiadłość warto zwiedzać Szlakiem Zamków Piastowskich, na którym znajduje się Pałac Wojanów. Następnie można udać się na zachód, w stronę Jeleniej Góry czy Siedlęcina lub na wschód w kierunku Zamku Bolków czy ruin Zamku Bolczów.

W pobliżu pałacu znajdziemy również ciekawe atrakcje przyrodnicze, jak szczyt Sokolich Gór – Sokolik Duży. Warty zobaczenia jest również pobliski Rudawski Park Krajobrazowy, pełen malowniczych krajobrazów, pośród których główną role grają wyjątkowe formacje skalne.

Niedaleko Wojanowa znajdziemy też wspaniały zalew Sosnówka oraz Kaplicę św. Anny z Cudownym Źródłem – idealne miejsca na niezobowiązujące spacery i podziwianie panoramy Karkonoszy.

Pałac Wojanów – informacje dla turystów

  • Pałac Wojanów znajduje się w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej.
  • Pałac znajduje się przy drodze z Jeleniej Góry do Trzcińska.
  • Od Jeleniej Góry to tylko kilka kilometrów, od Karpacza – około 15.
  • Pałac Wojanów nie jest udostępniony do zwiedzania.
  • Zwiedzać można jednak urokliwe otoczenie Pałacu Wojanów.
  • W pałacu znajduje się hotel i restauracja.
  • Przy pałacu znajduje się bezpłatny parking, z którego można wybrać się na pieszą wycieczkę dookoła posiadłości.
  • Pałac pozostaje w prywatnych rękach.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Najczęściej zadawane pytania

Czy można zwiedzać Pałac Wojanów?

Pałac Wojanów nie oferuje zwiedzania – to obiekt hotelowy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by pospacerować po dziedzińcu, a także wejść do restauracji i winiarni na posiłek czy lampkę wina.

Pałac Wojanów – jak dotrzeć?

Pałac Wojanów znajduje się w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej. Trafimy na niego bez problemu, jadąc drogą z Jeleniej Góry do Trzcińska. Oddalony jest zaledwie 7 km od Jeleniej Góry, 16 km od Karpacza, 30 km od Szklarskiej Poręby i 13 km od Cieplic-Zdroju.

Kto jest właścicielem Pałacu Wojanów?

Pałac Wojanów od roku 2004 jest własnością Spółki z o.o. „Pałac Wojanów”. Nowi właściciele starannie odrestaurowali budynek oraz przylegający do niego park. Obecnie Pałac Wojanów świadczy usługi hotelowe.

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę