Symbole ślubne – jakie jest ich znaczenie i skąd się wzięły?

Tradycja
Symbole ślubne – jakie jest ich znaczenie i skąd się wzięły?

Biała suknia wisi na wieszaku, obrączki czekają w ozdobnym pudełeczku, a rodzice przygotowują się do błogosławieństwa – dzień ślubu zbliża się wielkimi krokami. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co oznaczają poszczególne symbole ślubne? Postaramy się pokrótce opowiedzieć historię kilku z nich. 

Przygotowania do wymarzonego dnia ślubu trwają długie miesiące. Zakochani dokładają wszelkich starań, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Aby każdy element dnia ślubu przebiegł gładko i bez żadnych komplikacji. Przyszła żona rozmyśla nad wyborem idealnej, białej sukni ślubnej, trwają poszukiwania perfekcyjnych obrączek, a zespół weselny szykuje się do oczepin. Wszystko przebiega zgodnie z tradycją.

Skąd wzięły się te weselne zwyczaje? Co symbolizuje biała suknia? Dlaczego Pan Młody powinien przenieść swoją świeżo upieczoną żonę przez próg? Skąd pochodzi tradycja wyprawiania oczepin? Wiele osób kultywuje najróżniejsze zwyczaje ślubne, czasem nawet nie zastanawiając się nad ich znaczeniem. Co symbolizują? 

Co symbolizują obrączki ślubne? 

Obrączki, czyli miłość, wieczność i trwałość. To nieodłączny element ceremonii ślubnej. Tradycja wręczania biżuterii na ślubnym kobiercu ma ponad 5000 lat. Niegdyś wykonywano ją z roślin, skór, czy kości słoniowej. Później zaczęto wykorzystywać srebro oraz złoto – które do dziś jest jednym z najchętniej wykorzystywanych kruszców do wyrobu obrączek. Obrączki nie są zwykłą biżuterią. Są wyjątkowym elementem, który każdego dnia będzie przypominał małżonkom o przysiędze złożonej w dniu ślubu. Dlatego tak wiele par zastanawia się jak wybrać obrączki ślubne. Od wieków są one symbolem nieskończonej miłości, wierności i trwałości związku. Podarowanie ukochanej osobie takiej biżuterii to znak nadziei, że osiągną jedność, a ich miłość będzie trwać wiecznie – mimo wszystkich przeciwności, które staną im na drodze. 

Przywiązujecie dużą wagę do detali?
Chcecie, by Wasze wesele było dopięte na ostatni guzik?

Zajmiemy się wszystkim szczegółowo!

Duże znaczenie ma kształt obrączek. Nasi przodkowie nazywali go magicznym. Wierzyli, że zamknięty krąg obrączek chroni przed złymi duchami. Owalny kształt można rozumieć również jako łagodzenie wszystkiego, co w człowieku niedoskonałe, „kanciaste”. Brak końca i początku w obrączce nawiązuje zaś do wieczności. 

Symbole ślubne – strój Panny Młodej 

Przyjęło się, że Panna Młoda powinna mieć na sobie w dniu ślubu nieskazitelnie białą suknię. Niejedna kobieta już jako mała dziewczynka wyobraża sobie to wyjątkowe wydarzenie. Marzy o tym, żeby wyglądać zjawiskowo, najpiękniej na świecie. Snuje wizje idealnej sukni ślubnej, która sprawi, że poczuje się jak prawdziwa księżniczka. 

Dziś wiele kobiet zastępuje białe suknie innymi modelami – np. jasnoróżowymi lub kremowymi. Kierują się przy tym zasadą dopasowania kreacji do osobistych preferencji oraz, co ciekawe, do stylu wesela. Jednak tradycyjne kreacje wciąż mają szerokie grono zwolenniczek. A skąd wziął się zwyczaj białej sukni ślubnej? Okazuje się, że ślubna biel nie ma aż tak długiej tradycji. Na taką kreację pierwszy raz postawiła Maria I Stuart na swoim ślubie z Franciszkiem II Walezjuszem. Do tego, aby takie kreacje na stałe wpisały się w ślubny kanon mody, trzeba było poczekać do XX wieku. Wszystko zaczęło się od słynnej sukni Coco Chanel z 1920 roku, a rozprzestrzeniło dopiero w latach 50. 

Dziś mówi się, że biel jest symbolem czystości uczuć. Szlachetności, jaką powinien odznaczać się zamiar wstąpienia w związek małżeński. Jednak ślubna biel to nie wszystko. Wokół kreacji Panny Młodej narosło wiele przesądów. Według nich przyszła żona powinna mieć na sobie coś: 

  • niebieskiego – dzięki temu dochowa wierności w małżeństwie, 
  • pożyczonego – co ma jej zagwarantować dobre relacje z nową rodziną, 
  • nowego – aby zapewnić sobie dostatek, 
  • starego – które przywoła wsparcie i pomoc najbliższych w trudnych momentach. 

Symbole ślubne podczas ceremonii i przyjęcia 

Symbole towarzyszą młodym przez cały ślubny dzień. Przed wyjściem do kościoła przyszli małżonkowie zostają pobłogosławieni przez rodziców. Według tradycji rodzice powinni uczynić znak krzyża, skropić młodych wodą święconą i oddać Bogu w opiekę. Wierzono, że uroczyste błogosławieństwo ochroni zakochanych od złego i zapewni im wzajemną miłość i dobrobyt. 

Para Młoda, wychodząc z kościoła, zostaje obsypana ryżem lub drobnymi pieniędzmi. W starożytności ryż był symbolem płodności. Wierzono, że posypanie młodych małymi ziarenkami zapewni im szczęście oraz gromadkę, zdrowych potomków. Drobne pieniądze zaś symbolizują powodzenie i dostatek. Jednak aby dobra wróżba się spełniła, młodzi muszą pozbierać i schować wszystkie monety. 

Po przybyciu do sali weselnej Państwo Młodzi są witani chlebem i solą. Jest to stary zwyczaj wywodzący się z europejskich wierzeń ludowych. Niegdyś chleb i sól uznawano za pokarmy będące podstawą żywienia, kwintesencją życia. Wierzono, że mają wyjątkowe właściwości życiodajne, ochronne i oczyszczające. Zwyczaj ma zapewnić świeżo upieczonym małżonkom dobrobyt, wieczną miłość i szczęście. 

Pan Młody powinien przenieść swoją żonę przez próg, wchodząc do sali weselnej. Dlaczego? Tradycja ta ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Wierzono, że pod progiem kryją się złe duchy, które mogą zaszkodzić małżeństwu. Dodatkowo, jeśli Panna Młoda potknie się, przechodząc przez próg, może sprowadzić nieszczęście na związek. 

Podczas przyjęcia weselnego nie może zabraknąć oczepin. Jest to stary, słowiański zwyczaj, który symbolizuje przejście Panny Młodej ze stanu panieńskiego w zamężny. Nazwa obrzędu pochodzi od czepca – czyli nakrycie głowy, które nosiły mężatki. 

Jak przebiegały oczepiny? Panna Młoda o północy przechodziła do bocznej izby. Druhny zdejmowały jej wianek, obcinały warkocz i nakładały czepiec weselny z białego płótna. Obecnie zwyczaj zakładania czepca zastępuje rzut welonem i muszką w kierunku panien i kawalerów zgromadzonych na weselu. Obrzędowi zwykle towarzyszą zabawy prowadzone przez wodzireja. 

Symbole ślubne nadają dniu zaślubin wyjątkowy charakter. Czynią go niezwykłym. Dlatego nie warto ich wykluczać -przynajmniej niektórych. 

Szybki kontakt Zamów ofertę