Czy warto organizować wesele w niedzielę?

Porady

Coraz większą popularnością cieszą się wesela organizowane w inny dzień tygodnia niż sobota. Ma na to wpływ kilka czynników, m.in. dostępność wolnych terminów oraz cena. Czy wesele w niedzielę może się udać? Na co szczególnie zwrócić uwagę przy jego organizacji? Podpowiadamy, jak najlepiej wykorzystać ten dzień.

Największą popularnością cieszą się wesela organizowane w sobotę. Wiele Par Młodych wychodzi z założenia, że to najmniej kłopotliwy dzień tygodnia, ponieważ goście nie muszą brać wolnego w pracy, a i poprawiny wypadają wtedy w niedzielę. Nie jest to jednak żelazna zasada, dlatego jeśli chcesz zorganizować przyjęcie w niedzielę, zrób to śmiało! Oczywiście pamiętając o kilku ważnych kwestiach. 

Wyjątkowe miejsce na wesele – Dwór Korona Karkonoszy

Data przyjęcia ma znaczenie

Pytanie: kiedy ślub? jest kluczowe. Obiekty specjalizujące się w organizacji wesel mają napięte grafiki i często termin przyjęcia trzeba rezerwować bardzo wcześnie. Jak już wcześniej wspominaliśmy, większość osób decyduje się na wesele w sobotę, przez co poprawiny wypadają na kolejny dzień. Warto wziąć także pod uwagę, że w niedzielę organizuje się komunie i przyjęcia rodzinne. Jak to przekłada się na dostępność sali? 

Sala weselna

Nie ma się co oszukiwać — każda sala może pomieścić określoną liczbę gości. Kuchnia co prawda jest w stanie obsłużyć kilka przyjęć, ale też ma swoje ograniczenia. Jeśli decydujesz się na wesele w niedzielę, musisz wziąć pod uwagę te limity. Żaden obiekt nie chce zaniżać jakości świadczonych usług. Chce zagwarantować obsługę na najwyższym poziomie, dlatego postaraj się to zrozumieć. Duża impreza na 100 osób zwykle nie wchodzi w grę. Będzie to raczej kameralne przyjęcie w gronie najbliższych i rodziny.

Jeżeli natomiast chcesz, żeby na Twoim weselu bawiło się więcej osób, a obiekt był wyłącznie do Waszej dyspozycji, konieczne jest zarezerwowanie sali znacznie wcześniej. Jednak może zdarzyć się, że małżeństwo, którego wesele odbywa się w sobotę nie zdecyduje się na organizowanie poprawin. Wówczas pojawia się doskonała okazja do zorganizowania Waszego przyjęcia weselnego.

Jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty z tym związane. Pamiętaj również, żeby spytać menadżera obiektu, czy w tym samym czasie nie odbywają się inne przyjęcia, na przykład komunia lub przyjęcie rodzinne. Jest to ważna informacja. Tak, żebyście już wcześniej wiedzieli, czy macie cały obiekt do wyłącznej dyspozycji.

Bajkowy ślub i wesele w górach?

Zapytaj nas o wolne terminy!

Wesele w niedzielę a zapraszanie gości

Każdej Młodej Parze powinno zależeć na tym, aby ich goście nie mieli problemu z przyjazdem na wesele. Jeśli decydujesz się na wesele w niedzielę, musisz mieć na uwadze, że większość osób od poniedziałku zaczyna pracę. Dla niektórych może być to kłopotliwe, zwłaszcza jeśli mają już rozplanowany urlop. Problemem może okazać się także organizacja poprawin, które w tym przypadku wypadają w poniedziałek. 

Goście na niedzielnym weselu

Wszystko co możesz zrobić w tej sytuacji, to odpowiednio wcześnie poinformować gości o zbliżającym się weselu. Chociaż uznaje się, że miesiąc przed przyjęciem jest wystarczający, to w takim wypadku lepiej pojawić się z zaproszeniem przynajmniej na 3 miesiące wcześniej. Daj każdemu czas na przygotowanie się do wesela. W przeciwnym razie może okazać się, że większość gości będzie chciała wrócić do domu, kiedy tylko minie północ lub, co gorsza, zostanie tylko na obiedzie.

Może również dojść do sytuacji, kiedy kilku gości odmówi udziału w przyjęciu, jeżeli wesele odbywa się daleko od ich domów. Dlatego pamiętaj, żeby wszystkich powiadomić odpowiednio wcześnie. Wówczas masz większą pewność, że wszyscy chętnie przybędą na Wasze przyjęci oraz będą dobrze się bawili do późnych godzin nocnych.

Wykorzystaj dodatkowe wolne dni

Skoro już wiesz, że taki termin bywa kłopotliwy, a mimo wszystko chcesz zorganizować przyjęcie weselne w niedzielę, postaraj się jak najbardziej ograniczyć wspomniane wcześniej niedogodności. W każdym roku wypadają tak zwane długie weekendy. Zerknij w kalendarz i sprawdź, czy możesz wybrać takie termin.  

W ten sposób goście weselni nie będą musieli borykać się z koniecznością wzięcia wolnego w pracy. Będą mieli też czas odpocząć po długiej imprezie i kilkunastu godzinach spędzonych na parkiecie. To także bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz zaprosić gości, którzy przyjeżdżają z zagranicy. Terminy, które warto wziąć pod uwagę, to weekend majowy, Zielone Świątki, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, okolice Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Nie zapominajmy także o świętach wielkanocnych. W wielu salach w tym terminie wesela odbywają się co roku.

Jednak w przypadku długich weekendów również mogą pojawić się problemy z terminami. Takie niedziele są równie popularne jak soboty w inne miesiące roku. Dlatego konieczne jest wcześniejsze rozglądanie się za salą, jeżeli zależy Wam na konkretnym, dobrym obiekcie.

Dworska Sala Balowa – Dwór Korona Karkonoszy

Kiedy wesele w niedzielę sprawdzi się najlepiej?

To bardzo dobry pomysł w przypadku par, które od razu wiedzą, że nie planują hucznego wesela. Nie będzie problemu z liczbą osób, które może obsłużyć dana sala, nawet jeśli w tym czasie będzie toczyć się impreza obok. Kameralny ślubtylko w niedzielę!

Najczęściej wówczas nie jest również rezerwowana sala weselna. Jeżeli zależy Wam na spokojnym obiedzie w gronie rodziny, możecie zarezerwować miejsca w restauracji. Nawet wynajem całej sali w takim miejscu jest znacznie tańsze niż cały obiekt weselny, w którym zwykle odbywają się huczne przyjęcia.

Możesz mieć okazję wynajęcia całego obiektu tylko dla Was oraz Waszych najbliższych. Najprawdopodobniej do Waszej dyspozycji będzie również oddelegowana grupa kelnerów. Ich zadaniem będzie zadbanie o jak najlepsze samopoczucie zarówno Młodej Pary jak również wszystkich gości.

Kameralny ślub

To także bardzo dobry pomysł w przypadku narzeczonych, którzy rezygnują z zabaw tanecznych i stawiają na skromne przyjęcie w gronie najbliższych. Takie wesela zwykle kończą się w godzinach popołudniowych lub wieczornych, dlatego nikt nie będzie odczuwał potrzeby wzięcia dnia wolnego od pracy w poniedziałek. Młoda Para spędzi czas z rodziną przy obiedzie, po którym wszyscy spokojnie wracają do domu.

Czy można brać ślub w adwencie?

Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie przepadają za hucznymi przyjęciami, preferują własne towarzystwo oraz swoich najbliższych. Nie mają również potrzeby zapraszania tłumów znajomych. Dla takich narzeczonych opcja obiadu w restauracji oraz spędzenia czasu tylko z tymi osobami, które najwięcej dla nich znaczą, może okazać się idealnym pomysłem.

Takie przyjęcia weselne są organizowane przede wszystkim w niedziele. Dlaczego? Najczęściej jest to decyzja Pary Młodej. Chcą oni spędzić wspólnie sobotę oraz w spokoju przygotować się do ceremonii ślubu oraz przyjęcia lub obiadu, które odbędzie się później.

Logistyka ma znaczenie

Jak już wspominaliśmy, obiekty zajmujące się organizacją wesel mają bardzo napięte grafiki. Z racji tego, że jednak większość osób wybiera sobotę, jest to jeden z najrzadziej dostępnych terminów. Nie wszyscy chcą czekać kilka lat, aby wziąć ślub, więc szukają innych opcji. Problem z dostępnością można zauważyć także w innych kwestiach. Cóż z tego, że znajdziecie salę, która dysponuje wolnym sobotnim terminem, jeśli orkiestra, fotograf czy kamerzysta nie znajdzie dla Was czasu?  

Wesele w niedzielę = niższe ceny!

Dla wielu osób determinującym czynnikiem jest cena i ta faktycznie może, ale nie musi, być niższa dlatego, że przyjęcie odbywa się w niedzielę. Czasem zdarza się, że domy weselne nie tyle obniżają cenę, co proponują dodatkowe usługi, na przykład tort weselny, bufet itp. w cenie.

Niższe ceny jako idealny argument dla Pary Młodej

Jeżeli narzeczeni chcą zaoszczędzić pieniądze podczas organizacji swojego idealnego wesela w niedzielę, może to być dla nich odpowiedni argument. Dodatkowe pieniądze, które zostaną zaoszczędzone na sali weselnej lub usługach podwykonawców można wykorzystać na atrakcje dla gości, którzy pojawią się na Waszym przyjęciu weselnym.

Ceny, nawet jeżeli są niewiele niższe niż te w soboty są często decydującą kwestią dla narzeczonych. Chcą oni oszczędzać na wielu elementach. Tak, żeby była możliwość zorganizowania doskonałej podróży poślubnej.

Jak zorganizować wesele w niedzielę?

Niezależnie od wybranego terminu ślubu oraz wesela, ten dzień wymaga od Was szczególnego przygotowania. Oczywiście, zdarzają się narzeczeni, którzy nie chcą, żeby ten dzień różnił się od innych. Raczej decydują się na klasyczny obiad oraz skromną ceremonię wśród najbliższych. Bez specjalnych przygotowań. Często takie Pary Młode również decydują się na wesele w niedzielę.

Istnieje wówczas większa możliwość dobrania idealnego miejsca na rodzinny obiad. Często restauracje oferują wynajmowanie sali właśnie na podobne okazje. Jednak w dalszym ciągu jest wiele par, które chcą intensywnie uczestniczyć w przygotowaniach do wesela. Uznają one, że jest to dla nich oraz ich rodzin szczególny czas, który powinny wykorzystać możliwie najlepiej.

Jeżeli Ty oraz Twoja druga połowa należycie do taki par, z pewnością ucieszycie się czytając nasz krótki poradnik dotyczący najważniejszych elementów, jakie trzeba zaplanować.

Ślub w niedzielę – zadbaj o dogodny termin

Niezależnie od tego, czy Wasze wesele ma odbyć się w sobotę czy w niedzielę, dobór idealnego terminu jest konieczny. Warto rozważyć te daty, o których mówiliśmy wcześniej. Wielkanoc, Sylwester, Boże Narodzenie w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością. Mają również szczególne znaczenie dla osób wierzących. Szczególnie święta wielkanocne odgrywają tutaj szczególną rolę.

Jeżeli natomiast nie chcesz organizować wesela w niedzielę w jeden z tych specjalnych dni lub w długi weekend, możesz zdecydować się również na wesele w standardową niedzielę. Wszystko zależy od Waszych możliwości oraz terminów, które są możliwe do przyjęcia dla Waszych gości.

Wesele w niedzielę – który miesiąc wybrać?

Jeżeli macie oboje ulubiony miesiąc, warto wykorzystać to podczas planowania idealnego wesela w niedzielę. Szczególnie popularne są sierpień oraz wrzesień. Mają w swoich nazwach mają literkę „r”, co według przesądów zapewnia szczęście w małżeństwie. Także wesele w maju ma wielu zwolenników.

Dlaczego akurat te miesiące? Ze względu na piękną pogodę, mnóstwo kolorów oraz ciepło na zewnątrz. W maju dodatkowo wszystkie rośliny kwitną, co wiąże się z mnóstwem zapachów, które będą unosiły się wokół miejsca, w którym odbywa się Wasze wesele.

Miesiące wakacyjne, czyli lipiec oraz sierpień to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą zadbać o swoich gości. Ślub w lipcu jest bardzo popularny. Nawet jeżeli Wasze wesele odbywa się w niedzielę, istnieje możliwość wzięcia urlopu w tygodniu po przyjęciu. Wówczas wszyscy mogą odpocząć po zabawie.

Wesele w niedzielę – zadbaj o podwykonawców

Fotograf, oprawa muzyczna czy osoby zajmujące się dekoracjami. Wszyscy oni odpowiadają za jak najlepszy wygląd sali weselnej, kościoła oraz ogólne wrażenia Pary Młodej i gości. Konieczne jest, żeby były to osoby, które świadczą usługi na najwyższym poziomie.

Pamiętaj, że dobra orkiestra lub DJ potrafią uratować nawet najgorsze nastroje. Dlatego nigdy nie oszczędzaj na tych usługach. Skup się na tym, żeby zatrudnić możliwie najlepszych podwykonawców, którzy sprawią, że Wasze wesele będzie wyjątkowe oraz niezapomniane.

Jak wybrać fotografa na wesele

Ślub kościelny w niedzielę

Mając wybrany termin, zarezerwowaną salę weselną lub miejsce w restauracji oraz umówionych podwykonawców, czas na rozmowę z księdzem. Oczywiście, jeżeli decydujecie się na ślub kościelny. Ślub cywilny czy kościelny – polecamy najpierw sprawdzić wszystkie wady i zalety ślubu kościelnego oraz cywilnego.

Po podjętej decyzji przychodzi czas na rozmowę z księdzem. Warto zapytać, czy istnieje możliwość zorganizowania uroczystości w tym dniu. Niekiedy zdarza się, że duchowny sugeruje raczej ceremonię w sobotę, ponieważ jest to dzień, w którym rezerwowane są godziny na śluby. Jednak w zdecydowanej większości parafii narzeczeni nie powinni spotkać się z odmową lub trudnościami w organizacji ślubu w niedzielę.

Czy ślub kościelny w niedzielę odbywa się podczas mszy?

Ogólnie w zdecydowanej większości parafii jest przyjęte, że ślub nie powinien odbywać się podczas mszy. Jest to specjalne wydarzenie dla Pary Młodej, które chce ona przeżywać w towarzystwie swoich najbliższych. Dodatkowo parafianie, którzy nie są zaproszeni na ceremonię mogą nie chcieć spędzać znacznie więcej czasu na mszy ślubnej.

Podobnie sytuacja wygląda w niedzielę. Nawet jeżeli Wasze wesele odbywa się w ten dzień tygodnia, nie zapominajcie, że najprawdopodobniej zostanie Wam zaproponowana inna godzina niż te, kiedy standardowo odbywają się msze. Jest to przede wszystkim podyktowane dbałością o Wasz komfort podczas tego wyjątkowego dnia.

USC – ślub w niedzielę

Jeżeli jednak zdecydujecie, że ślub cywilny w Waszym wypadku ma znacznie więcej zalet niż kościelny, zamiast do proboszcza parafii konieczne jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego. Powinniście na początku pójść do tej placówki, gdzie planujecie swój ślub. Dowiedz się, czy Twój Urząd Stanu Cywilnego organizuje ceremonie ślubne w niedziele – w przypadku uroczystości w niedzielę konieczne jest spytanie urzędników, czy istnieje możliwość jej przeprowadzenia.

Może zdarzyć się, że ślub w niedzielę będzie wiązał się z dodatkowymi opłatami za konieczność wykonanej usługi. Jednak ceny te zazwyczaj nie różnią się w znacznym stopniu od tych, które obowiązują w inne dni tygodnia, chociażby w sobotę.

Lista gości i zaproszenia

Podczas rozglądania się za salą, w której odbędzie się przyjęcie weselne konieczna jest znajomość orientacyjnej listy gości. Kogo zaprosić na wesele? Pytanie niełatwe, ale musicie wiedzieć, na ile osób przewidziane jest przyjęcie tak, żeby móc spisać odpowiednią umowę.

W zależności od obiektu, ostateczną listę gości możecie podać na kilka tygodni lub dni przed planowanym przyjęciem weselnym. Jest to również uzależnione od podwykonawców, na jakich się decydujecie. Przyjmuje się, że optymalnym terminem na poznanie ostatecznej liczby osób na weselu są 3 miesiące przed planowaną datą. Wówczas istnieje możliwość ewentualnego manewrowania stołami, ich ułożeniem lub zapraszania osób z listy rezerwowej.

wesele na świeżym powietrzu: motyw leśny
Wesele na świeżym powietrzu

Szczegółowa lista gości jest również potrzebna podczas sporządzania zaproszeń. Możecie zdecydować się na takie, na których będą wydrukowane dane gości lub puste, które wypełnicie samodzielnie. W każdym trzeba wiedzieć, ile takich zaproszeń trzeba wydrukować.

Jeżeli organizujecie wesele w niedzielę, zaproście wszystkich minimum 3 miesiące przed czasem. Jednak my sugerujemy, żeby ten czas wydłużyć nawet do 4, lub 5 miesięcy. Wówczas każdy zaproszony będzie miał możliwość zorganizowania sobie dnia wolnego w poniedziałek bez większych problemów. Pamiętajcie jednak, że wesele w niedzielę wiąże się z koniecznością dopasowania swoich planów oraz trybu pracy do Waszego wielkiego dnia. Jeżeli ktoś z Waszej rodziny lub znajomych nie będzie miał takiej możliwości, warto to uszanować oraz zaproponować wspólną kolację w innym terminie. Oczywiście, jeżeli bardzo zależy Wam na świętowaniu z tymi osobami swojego małżeństwa.

Stylowe apartamenty – Dwór Korona Karkonoszy

Wesele w niedzielę – poprawiny?

Czy warto organizować poprawiny? Nie ma prostej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Niewątpliwie poprawiny są obecnie coraz mniej popularne. Szczególnie te pary, które pochodzą z jednego miasta decydują się za rezygnację z nich. Dlaczego? Wiążą się bardzo często z koniecznością wydania dodatkowych pieniędzy na salę oraz jedzenie.

Dodatkowo Państwo Młodzi chcą spędzić pierwsze dni małżeństwa razem. Najczęściej są zbyt zmęczeni, żeby zabawiać swoich gości rozmową oraz odpowiednio się nimi zająć.

Kiedy poprawiny mogą być dobrym pomysłem? Szczególnie w przypadku, kiedy rodziny Pary Młodej przyjeżdżają z daleka. Wówczas poprawiny to okazja do wspólnego posiłku po nocy spędzonej na zabawie oraz krótkiej rozmowy.

Poprawiny

Obecnie poprawiny wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Coraz bardziej popularną formą jest klasyczny obiad dla najbliższych oraz tych osób, które przyjechały z daleka. Takie poprawiny nie są zbytnio męczące dla Pary Młodej oraz umożliwiają im spędzenie czasu z bliskimi, z którymi nie mieli do tej pory okazji porozmawiać.

poprawiny grill w ogrodzie

Jednak co z poprawinami w przypadku wesela w niedzielę? Może to być problematyczne, ponieważ wypadają one wtedy w poniedziałek. Z całą pewnością możecie spodziewać się znacznie mniejszej frekwencji niż w przypadku sobotniego wesela. Większość gości będzie chciała możliwie szybko wrócić do swoich domów, żeby odpocząć przed kolejnymi pracującymi dniami.

Poprawiny w poniedziałek mogą sprawdzić się w przypadku wesela w długi weekend. Wówczas w poniedziałek wszyscy jeszcze mają dzień ustawowo wolny od pracy, który mogą poświęcić na dodatkową zabawę. Warto jednak pamiętać, żeby zorganizować takie przyjęcie z odpowiednią rozwagą. Powinno ono odbyć się w stosunkowo wczesnych godzinach, a ilość alkoholu warto ograniczyć w stosunku do wesela, które odbywa się w niedzielę. Wówczas każdy ma możliwość odpoczynku oraz spędzenia spokojnie czasu w towarzystwie rodziny.

Twoje wesele musi być wyjątkowe! Sprawdź jak wygląda nasza sala weselna

Czy warto organizować wesele w niedzielę?

Czy warto więc organizować wesele w niedzielę? Zdecydowanie tak, jeśli zależy Wam na dyscyplinie finansowej i kosztorys wesela jest dla Was kluczowy. Patrząc pod tym kątem, wesele w niedzielę z pewnością warte jest rozważenia. Szczególnie w ostatnich latach, kiedy ceny rosną, każda oszczędność jest bardzo cenna. Dlatego jeżeli zależy Wam na oszczędności pieniędzy, z pewnością wesele w niedzielę będzie dobrym pomysłem.

Wesele w niedzielę – jest to też dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie planują hucznego wesela. Wówczas macie możliwość spędzenia cudownego czasu w gronie rodzinnym w pięknej restauracji lub innej lokalizacji, jaką wybierzecie.

Szybki kontakt Zamów ofertę