Druhny i drużbowie na weselu – co warto wiedzieć?

PoradyTradycja
suknia dla druhny

Pewnie wielu z was zastanawiało się nie raz czym tak naprawdę zajmują się druhny na weselu, skąd się wzięła ta tradycja w Polsce i co odróżnia druhnę od drużby? Czy powinieniem zadbać o obecność drużby na moim weselu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym wpisie.

Obowiązki druhny

 Druhna to młoda kobieta, zazwyczaj bliska koleżanka lub rodzina Panny Młodej, która pomaga podczas przygotowań oraz w dniu ślubu. Warto zaznaczyć, że druhna może być jedna, dwie lub więcej (wtedy zazwyczaj jest to grono przyjaciółek lub sióstr). Zwyczaj nakazuje aby druhny wyróżniały się strojem od reszty gości weselnych, przy czym ubiór musi nawiązywać do sukni Panny Młodej (np. krojem, materiałem, rodzajem falbanek etc).

Co robi druhna? Przed weselem do obowiązków druhny należy: pomoc Pannie Młodej przy doborze sukni,  butów, dodatków, fryzury, makijażu etc. oraz organizacja wieczoru panieńskiego. Podczas ślubu druhny pomagają Pannie Młodej przygotować się, a następnie towarzyszą jej podczas całej uroczystości, asystują, trzymają welon lub tren etc. Druhny są jednym słowem strażą przyboczną Panny Młodej 😉 W czasie wesela druhny powinny zabawiać gości, prosić ich do tańca i dbać o dobrą atmosferę na Sali.

suknia dla druhny

Obowiązki drużby

To pytanie jest bardzo proste, ale pod warunkiem, że wyjaśniliśmy już sobie kim są druhny. Drużba to po prostu męski odpowiednik druhny, który także towarzyszy podczas zaślubin i wesela, ale asystuje i pomaga w przygotowaniach Panu Młodemu. Co robi drużba na weselu w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji każdej Młodej Pary, jednak zawsze powinien służyć dobrą radą i pomocną dłonią.

drużba

Drużba a świadek – jakie są podstawowe różnice?

  • Świadek może być tylko jeden (po jednym dla Pana i Panny Młodej), druhen i drużby natomiast wiele,
  • Obecność świadków wymagana jest przez prawo, zarówno przy ślubie kościelnym jak i cywilnym. Obecność drużby odnosi się zaś do tradycji i zwyczajów weselnych i nie jest wymagana przy ślubie.
  • Świadkowie odgrywają bardzo ważną rolę tylko przed i podczas ślubu, w czasie wesela mogą już sobie odpocząć. Drużba asystuje zarówno przed, podczas ślubu, jak i w czasie wesela.
świadkowie

Czy warto mieć druhny/drużbów na weselu?

 Wydaje się że przemawia za tym aspekt zarówno praktyczny jak i estetyczny. Jak stwierdza Joanna Hoc-Kopiej, ekspert weselny Dworu Korona Karkonoszy: „Druhny ślicznie wyglądają np. podczas ślubu w ogrodzie czy pięknie przystrojonym kościele. Orszak dziewczyn w jednakowych sukienkach i wiankach, asystujących Pannie Młodej jest jak z bajki. Drużba to także wsparcie dla Państwa Młodych – zarówno mentalne, jak i realna pomoc w przygotowaniach przedślubnych oraz w trakcie wesela”. Naszym zdaniem drużba na weselu to nieoceniona pomoc i wspaniała pamiątka na lata. Warto zadbać odpowiednio wcześniej o druhny i drużbę na weselu.

Marzycie o niezapomnianym weselu?

Z przyjemnością je dla Was zorganizujemy.

Szybki kontakt Zamów ofertę