Zamek, pałac czy dwór – jakie miejsce na wesele wybrać?

Porady
dwór zamek pałac

Rejon Dolnego Śląska obfituje w ilość zamków, pałaców czy dworów. Osoby z okolic Wrocławia, zainteresowane zorganizowaniem wesela w tego typu przybytku, nie będą miały więc problemu ze znalezieniem miejsca. Jednak czym tak naprawdę różni się pałac od dworu, a dworek weselny od dworu? I które miejsce okaże się lepsze na imprezę weselną?

Dwór to nic innego jak dawny kompleks mieszkalny, należący do średniozamożnej szlachty. Zwykle był wznoszony na terenach wiejskich i charakteryzowała go stosunkowo niska zabudowa w porównaniu do pałacu, nie mówiąc już o zamku. Każdy przyzwoity dwór posiadał ganek oraz taras i ogród, który stanowił często chlubę rodu, najlepiej więc jeśli okalał całą posiadłość. Dworek natomiast to po prostu nic innego jak mniej okazały dwór.

DKK obiekt noc

Od XVII w. dwory rozrastały się i zmieniały nieco swoją zabudowę. Powszechne stały się np. kamienne wieżyczki czy inne przybudówki. W ten sposób powstały tzw. pałacyki wiejskie. Jeśli dodamy jeszcze trochę kamienia i odpowiednią ilość zdobień, to mówimy już raczej o pałacu niż dworze. Podobnie wygląda sprawa zieleni. Dwory szczyciły się zwykle ogrodami, natomiast porządny pałac okalał park, koniecznie z dużą ilością altanek i oranżerii. Pałace i dwory nie posiadały murów obronnych, fosy, wież strzelniczych czy zwodzonych mostów – to jest już domena zamków. Czyli mówiąc o zamku mamy na myśli warowny kompleks architektoniczny z wyraźnie zaznaczoną funkcją obronną. Pałace czy dwory często stanowiły więc o bogactwie i pozycji towarzyskiej wśród miejscowej szlachty, ale bez funkcji obronnej.

DKK ogród

Miejsce na wesele – które jest najlepsze?

Skoro już udało nam się dokonać wstępnego rozróżnienia, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: które miejsce będzie lepsze na zorganizowanie wesela?
Kryterium 1: CENA – to, gdzie wesele się odbędzie ma największy wpływ na ostateczną cenę przyjęcia. Za większość miejsc zabytkowych, a do tego pięknie położonych, musimy słono zapłacić. Jednak jeśli mamy dokonać rozróżnienia, kryterium ceny rozkładałoby się następująco: bez wątpienia najdroższe są zamki, potem pałace, a najkorzystniej wygląda to w przypadku dworów. Weźmy chociażby przykład noclegu dla samej Młodej Pary. W zamku za taką przyjemność musimy zapłacić nawet 1 tyś. zł za noc, niewiele taniej w pałacu (ok. 800 zł), natomiast w dworze wydamy w granicach 200 – 300 zł.

Ciekawostką jest że dwory niekiedy dają taki apartament dla nowożeńców GRATIS! A więc 1 tyś. zł w kieszeni na podróż poślubną, do tego butelka szampana i łazienka pełna płatków róż… Czego można chcieć więcej? Takie miejsce na wesele jest najbardziej oblegane.

Apartament Młodej Pary

Kryterium 2: JAKOŚĆ – niestety współczesne pałace często najpiękniej wyglądają z daleka, a niską jakość wykończenia przykrywają np. tandetnymi złotymi zdobieniami. Odnowione wg gustu aktualnego właściciela nie mają nic wspólnego z dawną świetnością i blichtrem. Dodatkowo, oprócz samego wystroju, niezwykle ważne są takie kwestie jak kuchnia czy koordynacja podczas wesela. Tutaj liczy się doświadczenie i jakość usług!

Jak podkreśla ekspert weselny Joanna Hoc-Kopiej: „Ważne jest jak dużo dany obiekt organizuje wesel – wiadomo, że im więcej, tym lepiej jest przygotowany do tego typu imprez. Wówczas wiadomo, że to miejsce na wesele jest naprawdę doświadczone. Problem z zamkami jest też często taki, że ze względu na zaporową cenę, stosunkowo niewiele Par Młodych może sobie pozwolić na taką uroczystość. Stąd też zamki wydają się być gorzej przygotowane do organizacji uroczystości weselnej niż miejsca, które mają przygotowane po nią całe swoje zaplecze” – stwierdza ekspertka.

sala balowa

Kryterium 3: PRESTIŻ – nadal najczęstsze podejście Młodych Par zdaje się twierdzić, że najbardziej prestiżowe miejsca na ślub to te najdroższe (czyli zamki i pałace). Ostatnio spopularyzował się jednak „prestiż wypracowany”, związany z historią miejsca, silną pozycją na rynku ślubnym i dużą ilością wesel. Sytuacja wygląda zatem następująco: podczas gdy jedne obiekty przyjmują rezerwacje z kilkuletnim wyprzedzeniem, a o najlepsze terminy prowadzona jest zacięta walka pomiędzy zainteresowanymi, inne tygodniami świecą pustkami. I to bez względu na to czy mówimy o zamku, dworze czy pałacu. Wypracowywany latami prestiż i wysoka jakość usług powoduje, że miejsce jest znane i rekomendowane przez Młode Pary oraz środowisko ślubne, więc wszyscy zainteresowani wiedzą, że „tu warto zorganizować wesele”.

Dwór Korona Karkonoszy Sala Kominkowa

Kryterium 4: USŁUGI DODATKOWE – to niezwykle ważna kwestia, często traktowana po macoszemu przez Młode Pary. Po początkowej euforii związanej ze świadomością, iż niedługo zostaniemy czyjąś żoną lub czyimś mężem, przychodzi czas na podejście bardziej praktyczne. Czy wybrany przez nas obiekt oferuje w cenie opiekę Wedding Menagera? Czy możemy liczyć na wyłączność całego miejsca (sal balowych, miejsc noclegowych, parkingów, ogrodów)? Czy w cenie mamy przystrojenie sali (np. kwiaty, świece, czerwony dywan)? To mogą okazać się kluczowe kwestie.

Wyobraźmy sobie sytuację, że zdecydowaliśmy się na piękne i bardzo drogie wesele w zamku. A po kilku miesiącach okazuje się, że w czasie NASZEGO wesela w sali obok organizowany jest bankiet! Goście tych dwóch uroczystości mijają się w hallu, muszą dzielić wspólną przestrzeń i wcale nie czują się wyjątkowo. A co gorsze Państwo Młodzi mogą także czuć dyskomfort i to w najważniejszym dniu w życiu! Nie mówiąc już o mieszaniu się dźwięków muzyki w częściach wspólnych. Goście zatem nie wiedzą tak naprawdę, na jakiej imprezie dokładnie są. Oba wydarzenia mogą być utrzymane w zupełnie różnych klimatach i nie należy ich ze sobą stykać.

złote ozdoby wesele

Miejsce na wesele – odpowiedź nie taka prosta

Jak widać odpowiedź na pytanie, czy wybrać dworek na wesele, zamek, a może pałac nie jest taka prosta jakby się wydawało. Kwestie związanie z prestiżem i jakością wyglądają często inaczej, jeśli przyjrzymy się im z bliska. Z pewnością znajdą się amatorzy każdego z wymienionych przybytków, ponieważ każdy z nas ma nieco inne potrzeby. Pamiętajcie tylko aby wszystko dokładnie sprawdzić i zapytać nawet kilka razy – w końcu to wasza uroczystość i wy o wszystkim decydujecie!

Szukasz miejsca na niezapomniane wesele?

Właśnie zalazłeś! Wszystkim się zajmiemy.

Szybki kontakt Zamów ofertę