Ślub w kwietniu – co warto o nim wiedzieć?

Kiedy weselePoradyWesele wiosna
Ślub w kwietniu – co warto o nim wiedzieć?

Wiosną świat budzi się do życia. Trawa przybiera swoje najlepsze barwy, pojawiają się pierwsze kwiaty i liście na drzewach, a promienie słoneczne przyjemnie otulają nasze ciała. Tak, jak rozkwita natura, rozkwita też miłość. Wiosna to idealny moment na zakochanie lub… nowy etap w związku, który rozpocznie wiosenny ślub! Dlaczego ślub w kwietniu to dobry pomysł? Jak zorganizować niepowtarzalne wydarzenie pełne miłości i magii?

Wiosna to znakomity czas na ślub!

Przyjęło się, że sezon ślubny rozpoczyna się wiosną wraz z rozkwitem pierwszych pąków na drzewach, a kończy z początkiem jesieni, kiedy to korony drzew zaczynają przybierać kolorowe barwy. Planowanie wiosennego wesela jest więc dość powszechne. Przyszli nowożeńcy szczególnie upodobali sobie sezon wiosenny. Dlaczego? Bo wiosną wszystko budzi się do życia. Dni stają się coraz dłuższe. Można wreszcie odpocząć po ponurej zimie. Pierwsze promienie słoneczne zapewniają przyjemne ciepło, świat zaczyna mienić się różnymi kolorami. Wielobarwne kwiaty tworzą magiczną, wyjątkowo romantyczną aurę i mogą stanowić wspaniałe tło dla ślubów w plenerze. Wesele wiosną to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich marzycieli, miłośników natury i romantyków.

Pogoda jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ostatecznym wyborze daty ślubu. Czy da się przewidzieć jaka pogoda na wesele będzie w kwietniu? Mówi się, że kwiecień należy do najbardziej kapryśnych miesięcy. W końcu powiedzenie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” nie wzięło się znikąd. Ale czy na pewno jest to prawda? Powszechne koncepcje nie zawsze są słuszne.

Przykładem może być lipiec i przekonanie o tym, że jest to najcieplejszy i najpiękniejszy okres. Jak się jednak okazuje, lipiec ma niechlubne miano najbardziej deszczowego miesiąca. To właśnie wtedy prawdopodobieństwo opadów jest największe. A do tego dochodzi jeszcze wysokie ryzyko gwałtownych burz i silnych wiatrów. Do wyboru daty ślubu warto podejść dystansem i przygotować się na każdą ewentualność. A może kwiecień zaskoczy nas wyjątkowo piękną, słoneczną pogodą? Kto wie…

Jak zorganizować magiczne wesele w kwietniu?

Stworzenie spójnej aranżacji ślubnej to nie lada wyzwanie. To wybór kwiatów na ślub, dekoracje weselne a zwykle też urządzenie wesela z motywem przewodnim. Poszczególne elementy ceremonii i przyjęcia powinny idealnie do siebie pasować, tworząc spójną, estetyczną całość. Dzięki temu wydarzenie będzie magiczne i wyjątkowo romantyczne. Starannie przygotowana aranżacja oczaruje gości i przeniesie ich we wspaniały świat – świat pełen miłości dobrej zabawy i niesamowitych wrażeń, warto zadbać także o motyw przewodni wesela, który sprawi, że planowanie wiosennego wesela będzie wyzwaniem i przyjemnością.

Jakie kwiaty na ślub w kwietniu wybrać?

Kluczem do sukcesu jest wybór spójnego motywu przewodniego, który nada wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Motywem przewodnim wesela w kwietniu może być jakaś piękna, pastelowa barwa. Świetnie sprawdzi się róż w różnych odcieniach – od pudrowego, przez chłodny, aż do magenty. Róż znakomicie komponuje się ze ślubną bielą.

Dekoracje – kwiaty na wesele

Pierwsze skrzypce na pastelowym weselu powinny grać kwiaty w wybranej barwie. Kwiaty na wesele w kwietniu to podstawa pięknego wystroju sali. Wiosną można wykorzystać m.in następujące wiosenne kwiaty na ślub:

  • peonie, które przypominają delikatne chmurki,
  • hortensje, czyli subtelne kule składające się z niewielkich kwiatuszków,
  • eleganckie storczyki,
  • drobne goździki.

Kwiaty przede wszystkim powinny znaleźć się na stołach weselnych. Można wykorzystać je również do przygotowania wiszących dekoracji, kolorowych girland lub ścianki za parą młodą. Mogą stanowić również niepowtarzalne tło do ślubnych zdjęć.

Dopełnieniem wiosennej aranżacji weselnej będą delikatne świece w szklanych lampionach, subtelne, haftowane serwetki, dekoracyjne bieżniki i ozdoby wykonane z naturalnego drewna – np. drewniane podkładki, topper na tort, skrzynki, napisy i inne.

Pastelowe dekoracje można przełamać klasyczną zielenią. Zielone elementy wniosą odrobinę natury do weselnej aranżacji. Doskonale podkreślą wiosenny charakter przyjęcia.

Blok CTA

Planujecie ślub w kwietniu?

Już dziś zarezerwujcie salę weselną –
sprawdźcie dostępne terminy ♥

O czym pamiętać, organizując wesele w kwietniu?

Nie da się z wyprzedzeniem przewidzieć, jaką pogodą zaskoczy nas kwiecień. Termin ślubu planujemy zazwyczaj z dużym wyprzedzeniem. Dlatego warto przygotować się na każdą ewentualność. Panna Młoda powinna zaopatrzyć się w wiosenne okrycie wierzchnie, które będzie mogła narzucić na siebie w razie niepogody. Doskonale sprawdzi się cienki, biały sweterek, gustowny szal z lejącego materiału, czy też klasyczny, prosty płaszczyk w stonowanym odcieniu. Pan Młody ma bardziej komfortową sytuację. Męska kreacja na ślub składa się z kilku warstw (podkoszulek, koszula, kamizelka, marynarka), które zapewniają odpowiednią ochronę cieplną. Minusem jest jednak ryzyko przegrzania w upalny dzień. Wtedy lepiej zrezygnować z którejś warstwy (z podkoszulka lub kamizelki). Warto także wyposażyć się w zmienne buty na wesele.

Pogoda na wesele

Warto zabezpieczyć się także przed deszczem. Ostatecznie organizacja wesela wiosną niesie za sobą zagrożenie opadami tak samo jak w pozostałych porach roku. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup personalizowanych parasoli, które rozdamy gościom w razie opadów. Parasole nie tylko skutecznie ochronią przed zmoknięciem, ale także świetnie podeślą motyw przewodni wydarzenia.

Planując atrakcje na zewnątrz, warto zadbać o zadaszenie. Plusem będzie dostępność altany w ogrodzie przy obiekcie, w którym odbędzie się wesele.

Czy w kwietniu można zorganizować ślub w plenerze? Owszem, jednak trzeba liczyć się z tym, że wczesną wiosną noce nie należą do najcieplejszych. Dobrym rozwiązaniem będzie wynajęcie specjalnego namiotu weselnego, który ochroni weselników przed chłodnym powietrzem i ewentualnymi opadami. Najbezpieczniejszą opcją jest organizacja przyjęcia na sali weselnej. Można postawić na obiekt z dostępem do malowniczego ogrodu i tam zorganizować część atrakcji. Ogród da weselnikom namiastkę plenerowego przyjęcia.

Menu na wesele

Ślub w kwietniu oznacza możliwość wielu kulinarnych doznań. Jakie menu na wesele wybrać? Lekkie i świeże! Wiosna to czas nowalijek. Na stołach nie może zabraknąć młodych ziemniaków z koperkiem, orzeźwiającej zupy z rabarbaru i tart owocowych. Obowiązkową pozycją w wiosennym menu są również świeżo wyciskane soki, lemoniada i orzeźwiające drinki.

 

stół rybny na wesele: propozycje

Ślub w kwietniu to kwintesencja romantyczności, magii i subtelności. To wyjątkowy moment na rozpoczęcie nowego etapu w życiu zakochanej w sobie pary.

Wesele wiosną
Wesele wiosna

Ślub w kwietniu a święta wielkanocne

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kalendarzu katolickim. Jest to uroczystość celebrująca misterium paschalne Chrystusa, czyli jego mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które przypada na przełom marca i kwietnia. Statystyki pokazują, że zdecydowanie częściej jest to kwiecień – zwykle początek miesiąca, jednak zdarza się, że święta przesuwają się nawet na jego drugą połowę. Niewątpliwie warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu kwietniowego ślubu.

Wyznawcy wiary chrześcijańskiej nie wezmą ślubu w okresie wielkiego postu, który poprzedza święta wielkanocne. Kodeks Kościoła Katolickiego definitywnie zakazuje zawierania związków małżeńskich w tym czasie. Szczególnie zabronione jest organizowanie ślubów i wesel w ostatnim tygodniu przed świętami, zwanym Wielkim Tygodniem.

Terminy ślubu w kwietniu

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku cywilnego ślubu w kwietniu. Polskie prawo nie zakazuje zawierania związków małżeńskich w Urzędzie Stanu Cywilnego w okresie wielkiego postu. Warto jednak wziąć pod uwagę kwestie moralne. Ceremonia zaślubin w Wielki Piątek czy Wielką Sobotę może wywołać oburzenie wśród rodziny czy znajomych, wierzących i praktykujących religię katolicką. Kodeks Kościoła Katolickiego wyraźnie zakazuje świętowania w tym wypełnionym zadumą okresie. W konsekwencji lista weselnych gości może się znacznie skurczyć.

Podczas świąt zakaz nie obowiązuje. Ślub w Wielkanoc jest możliwy i, co ciekawe, to całkiem dobry pomysł! Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocy to dni pełne radości, co czyni je idealnym czasem na rozpoczęcie nowego etapu w związku – etapu małżeństwa. W Wielkanoc można wziąć zarówno kościelny, jak i cywilny ślub. Po ceremonii nie może zabraknąć radosnego przyjęcia. Na weselu i ślubie w kwietniu warto wykorzystać świąteczne dekoracje i wiosenne akcenty. Jak zorganizować takie wydarzenie?

Kwietniowy ślub w Wielkanoc – menu

Niegdyś narzeczeni często wybierali Wielkanoc jako dzień swojego ślubu. Dziś zdarza się to znacznie rzadziej. A szkoda! Ślub w święta wielkanocne ma w sobie coś wyjątkowego. Ma swój niepowtarzalny urok i niesamowicie radosny i romantyczny charakter.

Świąteczne wesele warto wzbogacić o tradycyjne wielkanocne potrawy. Jako przystawkę można podać gościom żurek z białą kiełbasą. Daniem głównym może być pikantny schab pieczony w boczku i podany w towarzystwie młodych ziemniaków i świeżej surówki. Na deser warto zaserwować wielkanocny mazurek udekorowany kajmakiem lub czekoladą.

Na weselnych stołach nie może zabraknąć mięsa w galarecie, kotlecików z białej kiełbasy, domowego pasztetu i jajek w różnych postaciach – na twardo z majonezem i chrzanem, faszerowanych pieczarkami, pietruszką czy innymi dodatkami, w formie sałatek i past. Weselne menu można wzbogacić o słodkie wypieki wielkanocne, w tym wyśmienity wieniec drożdżowy, tradycyjną babkę wielkanocną, sernik, makowiec i keks z bakaliami. Formą świątecznych dekoracji na stołach mogą być pastelowe pisanki.

Ślub w kwietniu – wyjątkowe poprawiny

Organizacja ślubu w kwietniu to szansa na to, by wyprawić niezapomniane poprawiny w plenerze. Świetnym pomysłem na poprawiny w kwietniu jest ognisko z pysznymi kiełbaskami, regionalnym piwem i radosnymi przyśpiewkami do melodii przygrywanej na gitarze. Poprawiny w formie ogniska to nietypowe, aczkolwiek niesamowicie ciekawe i efektowne rozwiązanie.

poprawiny grill w ogrodzie
Poprawiny w ogrodzie, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka k. Karpacza

Poprawiny weselne po ślubie w Niedzielę Wielkanocą mogą nawiązywać do słowiańskiej tradycji polewania się zimną wodą. Przygotujcie zestaw specjalnych gadżetów, w tym pistoletów na wodę i balonów wodnych. Nie zapomnijcie o ręcznikach! Stwórzcie własne zasady wodnej zabawy, podzielcie się na drużyny (drużyna Pana Młodej i Panny Młodej) i rozegrajcie prawdziwą bitwę! Nagrodą dla zwycięzców mogą być kosze wypełnione wielkanocnymi słodyczami i przekąskami lub przydatnymi gadżetami służącymi do codziennego użytku.

Przed pojedynkiem możecie zorganizować niewielki poczęstunek, w formie śniadania lub obiadu. Goście bez wątpienia będą mieć więcej energii do zabawy po napełnieniu brzuchów. Jak widać da się urządzić niepowtarzalne poprawiny w kwietniu, zatem planowanie ślubu w tym okresie jest świetnym pomysłem.

Ślub w kwietniu – przesądy

Czy miesiąc na ślub ma znaczenie? Według weselnych przesądów ślub w kwietniu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie wiąże się to z faktem, że w nazwie miesiąca nie ma magicznej literki „r”. Zgodnie z wierzeniami „r” symbolizuje rodzinę. Ślub w miesiącu z „r” podkreśla znaczenie małżeństwa jako stworzenia nowej rodziny, które wkrótce ma powiększyć się o nowego członka – pierworodne dziecko zakochanych. Według innej teorii litera „r” jest symbolem szczęścia. Miesiące z „r” w nazwie mają sprzyjać dobremu pożyciu małżeńskiemu. Są wróżbą harmonii, trwałości związku i radości z każdej chwili przeżytej jako mąż i żona.

Jednak czy przesądy ślubne mają potwierdzenie w rzeczywistości? Nie do końca. Szczęście w małżeństwie jest wynikiem zaangażowania obu partnerów, szacunku, jakim się darzą i miłości, jaka towarzyszy im każdego dnia. Przesądy nie mają tu żadnego znaczenia. Warto patrzeć na nie je z przymrużeniem oka oraz traktować wyłącznie jako ciekawy element weselnej tradycji i brać ślub kiedy tylko się chce.

Poradnik dla gości – co założyć na ślub w kwietniu?

Ślub to podniosłe, uroczyste wydarzenie, na które nie wypada pójść w byle czym. Ślubny dress code nakazuje, by stylizacja na ceremonię była na swój sposób elegancka i wystawna. Jak ubrać się na ślub w kwietniu? Jakie buty na wesele założyć, mając ograniczony budżet?

Blok CTA

Wiosenne wesele w górach?

Najlepiej w Dworze Korona Karkonoszy!

O ile panowie zwykle nie mają z tym problemów (garnitur jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się w każdej sytuacji, podobnie jak buty na wesele), to dla pań dobór poszczególnych elementów stylizacji może być to nie lada wyzwaniem. Kwietniowa pogoda lubi płatać figle, dlatego należy zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Nawet jeśli prognozy pogody są optymistyczne, warto zaopatrzyć się w stosowne okrycie wierzchnie. Świetnie sprawdzi się klasyczny trencz w stonowanym odcieniu, np. beżowy. Innym rozwiązaniem jest ramoneska w pastelowej barwie, która doda nieco drapieżnego charakteru weselnej kreacji. A jakie buty wybrać? Klasyczne szpilki będą dobrym pomysłem – to podstawa jeśli chodzi o buty na wesele. Warto postawić jednak na model zakrywający palce. Na sandałki może być jeszcze nieco za zimno.

Sala na wesele, Dwór Korona Karkonoszy, Sosnówka koło Karpacza

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto brać ślub w kwietniu?

Oczywiście, że warto brać ślub w kwietniu. Jeśli z jakichś względów – sentymentalnych, organizacyjnych czy finansowych chcemy wziąć ślub w kwietniu, to na pewno będzie to ślub udany. Wiosna, kiedy wszystko budzi się do życia, to świetny termin na wesele. Nie jest to jeszcze wysoki sezon ślubny, więc łatwiej wynająć wymarzoną salę na wesele. Sale weselne i catering są też wtedy tańsze niż w środku lata. Na ślub w kwietniu łatwiej także wynająć podwykonawców.

Wesele Dolny Śląsk?

Dolny Śląsk to idealne miejsce na organizację ślubu i wesela. Znajdziemy tam przeróżne obiekty – domy weselne, restauracje, sale weselne, dworki, pałacyki i zamki, w których jest odpowiednia infrastruktura do urządzania przyjęć ślubnych. Do tego świetna kuchnia i profesjonalna pomoc wedding managerów. Na to właśnie możemy liczyć, wybierając któryś z obiektów weselnych na Dolnym Śląsku. Na przykład w Dworze Korona Karkonoszy w Sosnówce koło Karpacza czeka na nas Dworska Sala Balowa, mogąca pomieścić nawet 170 gości.

Wesele w kwietniu – jak się ubrać?

Kwiecień od kilkunastu już lat to w Polsce środek ciepłej, a często nawet gorącej wiosny. A więc na pytanie – jak się ubrać na wesele w kwietniu – odpowiedź może być tylko jedna. Tak, jak chcemy. Nawet jeśli na dworze nie będzie jeszcze 20 stopni, wystarczy nam szal czy inne lekkie okrycie zarzucone na sukienkę. Wybierzmy więc taką kreację, o jakiej marzymy. Pogoda na pewno dopisze.

Kiedy jest sezon ślubny?

Kiedy zaczyna się sezon ślubny? Najbardziej popularny wśród Par Młodych czas na wzięcie ślubu i organizację wesela trwa od maja do września włącznie. To tak zwany wysoki sezon ślubny. Zwykle wtedy można liczyć na dobrą pogodę. Jednak od jakiegoś czasu także śluby w innych miesiącach stają się popularne. Przy wyborze daty ślubu Pary Młode coraz częściej nie kierują się tradycją, lecz własnymi preferencjami. Każdy ma przecież swoją ulubioną porę roku, a wesele zimą czy jesienią może być tak samo udane jak to urządzane latem.

Ślub w kwietniu jakie kwiaty?

Jakie kwiaty wybrać na ślub w kwietniu? Pary Młode zastanawiają się, czym ozdobić salę weselną. A Panna Młoda z czego zrobić bukiet. Wiosna to świetny czas na zawarcie ślubu, bo wtedy mamy ogromny wybór kwiatów. Ten miesiąc to przecież pełnia wiosny. Stale rosnące temperatury sprzyjają rozwijaniu się kwitnieniu. Hiacynty czy tulipany, stokrotki czy narcyzy idealne będą do stylizacji boho czy folkowych. Także gałązki bzu, ze swoim wyjątkowym zapachem będą prawdziwą ozdobą sali weselnej. Róże czy strelicje sprawdzą się przy weselu w stylu glamour czy klasycznym.

Jakie buty na wesele w kwietniu?

Organizacja wesela w kwietniu to wyzwanie i dla pary młodej i dla gości weselnych. Ci drudzy najczęściej mają dylemat jak ubrać się na wiosenny ślub. Gdy w grę wchodzą kwietniowe poprawiny dylemat jest podwójny. Buty na wesele w kwietniu powinny być oczywiście wygodne i eleganckie, czyli tak jak w każdym innym miesiącu. Wesele w kwietniu to jednak brak gwarancji wysokich temperatur, dlatego buty na wesele najlepiej dopasować do pogody.

pl_PL!!
Szybki kontakt Zamów ofertę