Nietypowe motywatory w pracy, które pokochają pracownicy

Team Building
Motywatory w pracy - neon z hasłem work harder

Motywatory w pracy to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by zaangażowanie pracowników utrzymywało się stale na wysokim poziomie. Elementy grywalizacji, wyjazdy, pochwały – jakie motywatory są odpowiednie? 

Czym są motywatory w pracy? 

Treserzy zwierząt, wykładowcy i nauczyciele są zaznajomieni z prostym prawem: aby proces nauki się udał, na końcu na uczestnika musi czekać nagroda. Jeśli nie jest atrakcyjna, motywacja spada i zmniejsza się szansa, że zadanie zostanie ukończone. W przypadku pracownika może się zdarzyć, że zacznie on pracować wolniej i przestanie dobrze myśleć o firmie. W końcu może nawet odejść.

Motywator ma w tym wypadku dodatkową funkcję. Pracownik musi być wydajny i zaangażowany na przestrzeni wielu lat, a ludzki mózg nie jest przystosowany do tego, by stale wykazywać tak samo wysokie zaangażowanie. Dzięki nagrodom czy pochwałom udaje się go „zresetować” – pracownik odzyskuje siły do działania i zapał. Jakie motywatory w pracy są skuteczne? 

Czy wiesz co motywuje Twoich pracowników?

Odkryjcie to podczas eventu w górach!

Motywatory w pracy, które nie wychodzą z mody 

Każdy doświadczył kiedyś sytuacji, gdy po miesiącach stresu czy monotonii zaledwie kilka-kilkanaście godzin w nowym miejscu całkowicie odmieniło jego podejście do życia. Tyle wystarczy, by zyskać zupełnie nowe spojrzenie, nabrać inspiracji i wrócić do pracy z kapitałem bezcennej energii. Twoi pracownicy mają obowiązek regenerować się w weekend, w czasie urlopów i po pracy. Z różnych powodów nie zawsze tak się dzieje, a jeśli ciężko pracują, to mogą zwyczajnie nie mieć czasu, by odpocząć. W takiej sytuacji musisz zastosować dodatkowe motywatory w pracy w postaci wyjazdów. To mogą być: 

To tylko garść przykładów na to, czym możesz zmotywować swoich pracowników. Pamiętaj, że motywatory w pracy możesz wykorzystać nie tylko po wyjeździe, ale i przed nim. Pozwól pracownikom wybrać menu czy catering, zaproponować miejsce i temat imprezy. Będą mieli na co czekać przez kilka miesięcy, a ich motywacja długofalowo wzrośnie. 

Motywatory w pracy - impreza z balonami

Większy wpływ na funkcjonowanie firmy 

Pewien menadżer podczas warsztatów z coachem skarżył się na zdemotywowanych pracowników. Wszystko musiał robić za nich, bo ci nie byli w stanie wykazać się inicjatywą. Tak naprawdę myślał już o zwolnieniu najbardziej leniwego z nich. Otrzymał paradoksalną na pierwszy rzut oka wskazówkę, by obciążyć tego pracownika większą, a nie mniejszą niż dotychczas odpowiedzialnością. Rada okazała się trafna. Okazało się, że od tego pracownika nic wcześniej nie zależało. Nie mógł też wykazać się ani rozwijać swoich talentów. Gdy pozwolono mu podejmować ważne decyzje, nabrał wiatru w żagle. Wkrótce menadżer wcale już nie musiał „doglądać” tego działu w firmie – funkcjonował już jak dobrze naoliwiona maszyna. 

Zaskakujące, jak rzadko szefowie sięgają po ten rodzaj motywatorów w pracy. Zwiększenie odpowiedzialności pracownika za firmę nic nie kosztuje. Wręcz przeciwnie – pozwala odciążyć innych i zapewnia zastrzyk nowych pomysłów i energii. Z drugiej jednak strony to zrozumiałe, że właściciele firm nie lubią oddawać kontroli innym. 

Motywatory w pracy - medal

Rozwój osobisty jako motywator w pracy 

Osoby, które ciężko pracują, często nie mają czasu zadbać o swój rozwój osobisty. Pracownik wydrenowany z wewnętrznych zasobów staje się mniej produktywny, a nawet może się wypalić. Dlatego warto motywować pracowników do rozwoju osobistego. To nie muszą być długotrwałe i szeroko zakrojone działania.  

  • Pojedyncze warsztaty z medytacji czy technik relaksacyjnych w firmie całkowicie wystarczą. Część pracowników potraktuje nowopoznane ćwiczenia jako motywatory do pracy i wykorzysta je w chwili stresu czy rozkojarzenia. Inni zainteresują się tą dziedziną poważniej i wkrótce sami zaczną uprawiać jogę czy mindfullness.  
  • Na podobnej zasadzie warto fundować pracownikom choćby raz do roku warsztaty z wybranej dziedziny. Na stronie Dworu Korona Karkonoszy znajdziesz inspirujące przykłady takich działań: zwiedzanie browaru, warsztaty z coachem, chodzenie po górach. Nie chodzi o jedną, konkretną dziedzinę, ale o to, by Twoi pracownicy mieli stale poszerzane horyzonty, co pomoże im w pracy i poza nią.  
  • Wzorem firm z Doliny Krzemowej możesz wprowadzić przerwy na medytację w pracy lub pozwolić pracownikom wypoczywać w firmowym ogrodzie, gdy pogoda na to pozwala.  
  • Coraz popularniejsze są aplikacje, zamieniające rozwój osobisty w grę. Pracownicy dostają przykładowo punkty za każde działanie, takie jak wzięcie udziału w warsztatach lub godzina na basenie. 
  • Niektórzy dofinansowują pracownikom kursy rozwojowe lub mają w firmie biblioteczkę książek, które pozwalają poszerzyć zawodową wiedzę.  
  • Inni motywują pracowników do prowadzenia dziennika wdzięczności albo rozciągania się w trakcie pracy.  

To mogą być drobne gesty, które zadziałają jako motywatory w pracy i znacznie poprawią wydajność, a nawet jakość życia pracowników.  

Szybki kontakt Zamów ofertę