Praca zespołowa na wyjeździe firmowym – co się sprawdzi?

Imprezy firmowePoradyTeam Building
Praca zespołowa na wyjeździe firmowym

Wbrew stereotypowi zespół na wyjeździe nie zawsze garnie się do pracy zespołowej (a nawet jeśli, to z różnym skutkiem). Jakie atrakcje zaplanować, by integracja się udała, a pracownicy mieli ochotę współpracować podczas wykonywania obowiązków służbowych? Bo praca zespołowa może być przyjemna! Sami się przekonajcie. 

Tradycyjna impreza na wyjeździe 

Tradycyjna uwieczniona na licznych filmach impreza integracyjna ma liczne zalety. Przede wszystkim łatwo ją przygotujesz nawet bez pomocy organizacyjnej, bo liczą się głównie napoje i muzyka. Kolejnym plusem jest to, że w jeden wieczór da się zacieśnić więzy skuteczniej niż przez lata mijania się na firmowym korytarzu. Mimo ewidentnie zabawowego charakteru, impreza wciąż może mieć klasę, jeśli jej elementem będzie zwiedzanie winnicy, browaru czy lodowego baru. Na tym jednak plusy się kończą.  

Coraz więcej mówi się o higienicznym stylu życia, widocznym również w pracy, diecie czy relacjach międzyludzkich. Niemniej każde pokolenie docenia smak dobrego piwa i choć może w biurze pracownicy zamawiają wegański ramen, podczas spotkania integracyjnego być może chętnie się skuszą na tradycyjne kiełbaski z ogniska. Pracownicy starają się dziś bardziej niż kiedyś utrzymywać równowagę między pracą a życiem prywatnym i oznacza to również zdrowe granice (jak np. nie upijanie się z szefem na wyjeździe). W świecie nastawionym na optymalizację wyników aktywne spędzenie weekendu wydaje się po prostu lepszym pomysłem, niż wieczór zwierzeń i tańców na korytarzu w biurze, po których pozostaje tylko ból głowy i niesmak. 

Planujesz imprezę integracyjną z prawdziwego zdarzenia?

Sprawdź, czym możemy Cię zaskoczyć.

Ćwiczenia na pracę zespołową w firmie 

Owszem, po tradycyjnej imprezie na wyjeździe łatwiej można zacieśnić więzi, choć równie łatwo może dojść do spięć czy nieporozumień. Zamiast tego warto postawić na ćwiczenia, dzięki którym zyska praca zespołowa w firmie. Dzięki nim również po jednym wieczorze ekipa będzie bardziej zgrana. Członkowie zespołu będą o sobie więcej wiedzieć, a więzy się zacisną, ale bez niepotrzebnej poufałości, jak na tradycyjnym przyjęciu.

Jako ćwiczenie na pracę zespołową w firmie warto wykorzystać: 

  • warsztaty kulinarne, turniej kulinarny, 
  • paintball, podchody, 
  • integrację w parku linowym, 
  • survival, 
  • igrzyska firmowe. 
Integracja firmowa - gra w piłkarzyki

Dlaczego integracja poza biurem udaje się lepiej? 

Co jest takiego w wyjazdach integracyjnych, że udaje się na nich praca zespołowa nawet pomiędzy osobami, które na co dzień za sobą nie przepadają? Psychologia zna mechanizm, zgodnie z którym w nowych okolicznościach często udaje się rozwiązać problemy, które pozornie są nie do rozwiązania. Jeśli np. pracownicy mają przydzielić sobie role, które kojarzą ze światem Hobbita, to doświadczonemu trenerowi od razu rzuci się w oczy, czy szef został uznany za smoka, Golluma, czy za mądrego Gandalfa.

Na podobnej zasadzie do „przeniesienia” dochodzi podczas survivalu czy paintballu. Oczywiście nikomu tak naprawdę nic wtedy nie grozi, ale choćby podczas takiej zabawy udaje się wykrzesać z uczestników zaangażowanie w pracę zespołową, o jakie nie sposób było ich posądzać na co dzień w biurze. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: organizacja imprez integracyjnych – o czym musisz wiedzieć? Pomoże Ci to łatwiej nawigować wśród zasad i zależności, jakie obowiązują w firmie. 

Wspólne rozwiązywanie problemów jako praca zespołowa 

Jednym z hitów wyjazdów integracyjnych w Dworze Korona Karkonoszy zdecydowanie jest tzw. Maszyna Goldberga. To połączenie kreatywności i zmysłu technicznego, więc łączy biurowych artystów i księgowych czy informatyków. Dopiero wspólna praca zespołowa przyniesie więc efekt.

Inne takie pomysły na pobudzenie pracy zespołowej w firmie: 

  • wyścig z jajkami na łyżkach i wszystkie inne formy wyścigów, w których jedna osoba ma zawiązane oczy i jest kierowana przez zespół, 
  • budowanie wieży z klocków, spaghetti itp. 
  • escape room i inne tzw. pokoje zagadek i gry scenariuszowe, 
  • układanie puzzli, 
  • gry planszowe, 
  • kalambury. 
Praca zespołowa na wyjeździe firmowym

Wszystko to najlepiej uda się na żywo, ale niektóre gry wzmacniające pracę zespołową da się przeprowadzić on-line. Przykładem może być gra w „głupi pomysł”. Stojąc przed trudnym problemem, zaproponuj zespołowi, by każdy wymyślił jak najgłupsze rozwiązanie. Na koniec sprawdź, czy na liście „głupich” rozwiązań nie ma jakiegoś, które mogłoby się sprawdzić. Można w to grać również w programach do pracy zespołowej i komunikatorach, jak Wrike, Zoom, Asana itp. 

Od czego jeszcze zależy to, czy praca zespołowa się uda? 

Sam pomysł na integrację to nie wszystko. Praca zespołowa w firmie nie uda się bez kilku dodatkowych czynników: 

  • tolerancyjny, otwarty szef, przy którym można swobodnie się wypowiadać; 
  • moderacja przynajmniej na początku ćwiczenia z pracy zespołowej. To może być szef, starszy współpracownik lub trener z zewnątrz. 
  • Ćwiczenie dostosowane do możliwości każdego z uczestników, atrakcyjne dla różnych grup wiekowych; 
  • Pomocne może być wyznaczenie nagrody, najlepiej dla wszystkich członków wygranej drużyny.  

Na naszym blogu przeczytasz, jakie jest dodatkowych 15 zabaw teambuildingowych, które przypadną do gustu pracowników. Różnorodność jest ważna, dlatego warto zawsze mieć propozycję 2-3 zabaw do wyboru.  

Szybki kontakt Zamów ofertę