Ruiny Zamku Marczyce

Ruiny Zamku Marczyce to pozostałość po niegdysiejszym zamku myśliwskim, wzniesionym w 1806 roku. Był to zamek księcia Henryka. Znajdował się w Staniszowie, na styku wsi Sosnówka i Marczyce, jedynie 20 minut drogi od Jeleniej Góry. Ruiny znajdują się na Wzgórzu Grodna na wysokości 504 m n.p.m. Zamek wybudowano w stylu neogotyckim na planie kwadratu. Jest to miejsce idealne na krótką rodzinną wycieczkę.

Historia zamku

Zamek budowano dosyć długo i ostatecznie jego budowę ukończona 1841 roku, w tym czasie powstała rycerska Sala Myśliwska na szczycie pawilonu. W międzyczasie w 1818 roku dobudowano wieżę, wysoką na 15 metrów. Aby dotrzeć na jej szczyt, trzeba było pokonać 77 schodów. Ze szczytu wieży można było podziwiać widok na całe pasmo Karkonoszy i okolice. 

Zamek wchodził w skład parku krajobrazowego, którego centrum stanowił Pałac w Staniszowie. Obecnie zachowała się jedynie jedna komnata, mury oraz wspomniana wieża, z której można podziwiać widoki na Zalew Sosnówka oraz Śnieżkę. Wejście to możliwe jest dzięki remontowi a także budowie nowej klatki schodowej, które miały miejsce w latach 2015-2016. Zamek obecnie znajduje się w rękach prywatnych.

Ruiny Zamku Marczyce – jak tu dotrzeć?

Szlaki turystyczne prowadzące w kierunku Ruin Zamku Marczyce oznaczone zostały dwoma kolorami. Szlak żółty – około 30-minutowy spacer ze Staniszowa. Alternatywy – w tym samym kolorze – tym razem od strony Sosnówki, jest niecko krótszy, Na jego przejście potrzeba jedynie 20 minut. Z kolei szlak niebieski biegnie od Marczyc. To najkrótszy szlak, którego pokonanie zajmuje zaledwie 15 minut.

Ruiny Zamku Marczyce – praktyczne informacje

Zwiedzanie zamku możliwe jest w miesiącach od maja do października w godzinach 10:00 – 17:00. W pozostałych miesiącach należy umówić się telefonicznie.

Biletu ulgowe oraz normalne są do nabycia w kasie w bardzo niskiej cenie. Co więcej opłata ta w całości przeznaczona jest na renowacje zamku. Parking dla zwiedzających znajduje się około 25 minut drogi od zamku.

Dojazd z Dwór Korona Karkonoszy:

Mapa dojazdu

Dodaj komentarz

Szybki kontakt Zamów ofertę